Tridesetak žena proteklog je vikenda sudjelovalo na radionicama izrade glinenih figurica "850 žena za 850 žena" u pulskom Klubu i knjižari Giardini 2, organiziranim u sklopu umjetničko-istraživačkog projekta "Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete" autorice Andreje Kulunčić.
Na dojmljivim, a ujedno i edukativnim radionicama održanim prošle subote i nedjelje, Kulunčić je okupljenim djevojkama i ženama predstavila vrlo tešku temu ženskog političkog logora na Golom otoku koja je bila polazište za razvoj projektnih aktivnosti - umjetničkih intervencija, publikacija, izložbi i radionica.
Projekt, naime, nastaje 2019. godine kao reakcija na nepravedno izostavljanje ženskog iskustva traume i patnje, kao i postojanja ženskih logora na Golom otoku i Svetom Grguru iz dominantnog narativa, ali i iz povijesnih istraživanja i literature.
Ova priznata hrvatska umjetnica projekt je pokrenula u suradnji s feminističkom antropologinjom Renatom Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinjom Dubravkom Stijačić kako bi javnosti predočila nekadašnja traumatska zbivanja na ovim otocima, kada je više od 850 žena optuženih za povezanost s Informbiroom u razdoblju od 1950. do 1956. godine ondje prošlo logorsku torturu.
Prikazujući fotografije Golog otoka i Svetog Grgura te ostatke građevina nekadašnjih logora napuštenih prije 65 godina, Kulunčić je ukazala na poražavajuću činjenicu da do danas ti lokaliteti ni na kakav način nisu zaštićeni, kao ni označeni info-pločama putem kojih bi se posjetitelji mogli informirati.
Zbog toga je ona unutar ovog projekta 2020. postavila info-ploče na oba lokaliteta. Kako ističe sama autorica, umjesto da se taj lokalitet očuva kao memorijalno mjesto koje bi trebalo tretirati s poštovanjem, na otoku Sveti Grgur se nerijetko održava organizirani lov na jelene ili, pak, brojne turističke ture popraćene s vrlo šturim, a često i krivim informacijama o tome što se na otoku zaista događalo.
Uz brojna saznanja o ženskim patnjama na Golom otoku i o samom projektu tijekom predavanja i u naknadnom razgovoru s autoricom, polaznice radionice izrađivanjem figurica aktivno su sudjelovale u prenošenju kolektivne memorije, a istovremeno i u stvaranju antispomenika od 850 terakota skulpturica koje će se zajednički izložiti na izložbama projekta.
Naime, svaka od sudionica radionice izradila je i posvetila svoju skulpturu jednoj mučenici s otoka. Kroz oblikovanje malih skulptura podijelile su njihovu patnju te na svojevrstan način vratile glas ženama koji je godinama bio ušutkavan.
Kako bi prenijela svjedočanstva zatočenica i senzibilizirala javnost o postojanju ženskih logora na spomenutim otocima, Kulunčić 850 figurica kao kolektivno djelo, namjerava donirati nekom od muzeja i time i službeno, gerilskom taktikom kao i u slučaju postavljanja info-ploča, uvesti djelo u instituciju i obvezati je na odgovornost prema nečemu što još nema svoje mjesto u prevladavajućem povijesnom narativu.
Više informacija o projektu moguće je pronaći na linku: http://www.zene-arhipelag-goli.info/