Učenici petih razreda devet pulskih osnovnih škola, njih preko 470, sudjelovalo je danas na Trgu Portarata u revijalnoj utrci pod nazivom ''Trkom protiv nasilja'' i tako na prigodan način obilježilo Dan ružičastih majica.
U organizaciji Policijske uprave istarske i Grada Pule, i ove se godine na prigodan način obilježio Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima, a sve je počelo 2007. godine kada su srednjoškolca u gradu Berwick u Kanadi, vršnjaci maltretirali jer je u školu došao u ružičastoj majici, koju je obukao kako bi dao podršku svojoj bolesnoj majci. Nekoliko dana kasnije, njegovi prijatelji također su došli u školu u ružičastim majicama, kupili ih još 50-tak i dijelili drugim mladićima, a uskoro je ova poruka poprimila gotovo globalni karakter.
Program je na Portarati započeo izvedbama skladbi djece iz Studija glazbene kreativnosti ''Čarobna frula'', nakon čega se prisutnima obratio načelnik PU istarske Alen Klabot i zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić. Klabot je istaknuo kako se nasilje svakako treba prijaviti, a referirao se na podatke iz 2022. godine.
"Ove godine smo imali prijavljeno 17 kaznenih djela, ali vjerujemo da je to realno puno više", izvijestio je načelnik koji je prije svega stavio naglasak na prevenciju, kako bi se reklo "stop" nasilju. "Trebali bi prenijeti poruku da je to nasilje društveno neprihvatljivo, a kao zajednica bi se trebali i više pokrenuti kako bi rješavali takve probleme". Trend porasta nasilja među djecom ove godine, u odnosu na prethodnu, uočen je nažalost, i u ovim slučajevima, ali radi se o nešto malo većim brojkama.
Klabot smatra i da se nasilje više prijavljuje, a suradnja sa školama je puno bolja. Kako bi prevenirali negativne događaje i policijski službenici ulaze u škole i razgovaraju s djecom. "Mi imamo djelatnike koji su educirani za to i obilaze škole, jako dobro surađujemo i s ostalim institucijama", veli načelnik koji se osvrnuo i na cyber nasilje, koje predstavlja najveći izazov, jer se ne prijavljuje u velikom broju, a evidentno se događa. "Izbacivanje djeteta iz neke grupe, to je danas nasilje, a teško je govoriti o brojkama. Međutim, roditelji kad primijete da se to događa, trebaju nam to prijaviti, a mi moramo reagirati na takve stvari", zaključio je.
Zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić naglasila je kako Grad Pula u potpunosti podržava obilježavanje ovog Dana, a svakako i dječju participaciju u borbi protiv vršnjačkoga nasilja, jer je time taj glas i jači. "Vršnjačko nasilje je prisutno u našem društvu, u dosta velikom obimu, a to je jedan od oblika neprimjerenog ponašanja među djecom.
Od verbalnog nasilja: ogovaranja, omalovažavanja, ignoriranja i nazivanja pogrdnim imenima, do fizičkog, a sve više izraženog i virtualnog nasilja putem interneta te bullinga, kao agresivnog oblik ponašanja, kojim opetovano grupa učenika vrši nasilje nad pojedincem", rekla je Močinić koja se osvrnula i na aktivnosti Grada po pitanju prevencije, osim same suradnje s Policijskom upravom. "Grad Pula, u sklopu Građanskog odgoja drži edukaciju u borbi protiv vršnjačkog nasilja", rekla je pritom Močinić.
U pulskoj utrci, osim samih učenika, sudjelovali su i policijski službenici. Trg Portarata bio je preplavljen ružičastom bojom, budući da su svi sudionici utrke nosili ružičaste majice, a umjesto startnih brojeva, na njima su bile brojne poruke protiv nasilja.
U 2022. godini na području Policijske uprave istarske, po problematici vršnjačkog nasilja, evidentirano je 17 kaznenih djela: četiri kaznena djela tjelesne ozljede, četiri kaznena djela povrede djetetovih prava, četiri kaznena djela povrede privatnosti djeteta, tri kaznena djela prijetnje te po jedno kazneno djelo nasilničkog ponašanja i nametljivog ponašanja. Evidentan je, vele iz policije, određen broj događaja u kojima nisu utvrđeni ni elementi kaznenog djela ni prekršaja, no policija je o tim slučajevima obavijestila nadležni centar za socijalnu skrb i državno odvjetništvo za mladež.