Najstarija kuća u gradu ( snimio Milivoj MIJOŠEK )
Nakon što je na to čekao dugi niz godina, 63-godišnji Irfan Sefer konačno seli iz ruševne zgrade u Maksimijanovoj ulici u adekvatan zamjenski stan koji mu je dodijelio Grad Pula. Zgrada u starogradskoj jezgri u čijih je 19 kvadrata proveo čak 42 godine, a koja je ujedno spomenik kulture i najstarija dokumentirana kuća u Puli iz 1270. godine, već godinama predstavlja ozbiljnu prijetnju tamošnjim stanarima i prolaznicima. O opasnosti oronule zgrade, u svjedoči i nekoliko natpisa na pročelju koji upozoravaju: Oprez, urušava se! Sefer je u više navrata na to ukazivao i tražio preseljenje. No, tko čeka taj i dočeka. Njegov novi dom u kojem ima status zaštićenog najmoprimca, nalazi se u Raškoj ulici na Kaštanjeru. Kad ondje, kroz dva tjedna budu dovršeni i posljednji radovi na uređenju Sefer će ondje preseliti sa sinom i unukom. To mu je, ističe, novogodišnji i božićni poklon te dugo sanjana želja koja se konačno ostvarila. Riječ je, objašnjava, o gradskom stanu u kojem je boravio muškarac koji je nedavno taj stan zapalio i završio u zatvoru.
Sefer je prije 30 godina, ne znajući tada da ona pripada kulturnoj baštini, od Grada otkupio 20 posto cjelokupne građevine u Maksimijanovoj ulici. Riječ je o kući smještenoj na dvije čestice, sada u stopostotnom vlasništvu Grada, te jedinoj građevini koja nije priključena na sustav kanalizacije. U stan je često ulagao, popravljao oštećenja, no, statika zgrade ozbiljno se, tvrdi, narušila tijekom izvođenja radova mahom gradskih poduzeća na obližnjim česticama. Potom je Sefer u više navrata ponudio Gradu da otkupi njegov dio ili, pak, tražio od Grada da mu se nađe adekvatan zamjenski stan, no sluha, kaže, nije bilo.
Najstarija kuća u Puli ( snimio Milivoj MIJOŠEK )
Prije nekoliko godina Grad mu je ponudio 10 tisuća eura za njegovih 19 kvadrata što je ocijenio preniskim iznosom. Stanovi koje su mu nudili tijekom godina nisu bili odgovarajući jer bi to podrazumijevalo dodatna financijska ulaganja. Sefer ističe i da je postavio uvjet da stan nije viši od trećeg kata, budući da se, uz niz medicinskih dijagnoza, i teže kreće, a ima i status ratnog vojnog invalida.
Naposljetku, našao je upravo ono čemu se i nadao - stan na 1. katu, površine 52,34 kvadrata koji se sastoji od dvije sobe, kuhinje, kupaonice, nužnika, hodnika i lođe. Idealno za njih trojicu. Oduvijek je, kaže, priželjkivao dnevni boravak u kojem bi mogao primiti goste, a sada se to i ostvarilo. Zbog nedostatka prostora, s gostima i prijateljima godinama se sastaje u obližnjem kafiću jer ih unutar doma ne bi imao gdje smjestiti. Ondje se susreo i s nama te ushićeno demonstrirao tlocrt novog stana u koji uskoro useljava. Pokazao nam je i sliku njegove nove kuhinje koja se još uvijek nalazi u kutijama u skladištu dućana jer ju u trenutnih 19 neuvjetnih kvadrata nema gdje smjestiti. Iskoristio je, kaže, pogodnost kojom Grad sufinancira kupnju uređaja visokoenergetske učinkovitosti. Uz prikaz odluke kojom mu se dodjeljuje zamjenski stan, iz jakne vadi i ključ od dvorišta novog stana. "Nešto fantastično" - ozareno će Sefer.
Irfan Sefer ( snimio Milivoj MIJOŠEK )
- Grad se pobrinuo za sanitarije i grube radove. Stavili su pregrade, novu stolariju i laminat, a mi ćemo opremiti namještajem. Prvi puta kada sam ušao u stan djelovalo je sumorno, zidovi su bili crni i čađavi, stvari posvuda nabacane, no kad sam pogledao malo bolje, shvatio sam da će biti odlično kad se sredi. I stvarno, svaka im čast, sve su uredili, prozračilo se, nema više mirisa dima. Svi smo prezadovoljni, ističe Sefer koji jedva čeka useljenje u novi topli dom u kojem ga neće okruživati popucani zidovi.
Upitan hoće li mu biti teško otići iz centra grada, odgovara potvrdno, jer iako ide u bolje uvjete, nedostajat će mu ulice, susjedi i svakodnevni rituali.
Sefer smatra da bi u najstarijoj pulskoj zgradi koja je desetljećima bila njegov dom, zbog blizine Crkve Marije Formoze iz 6. stoljeća te mozaika "Kažnjavanje Dirke", najbolje bilo otvoriti nekakav muzej. Osim toga Sefer je ovim putem želio izraziti zahvalnost aktualnom gradskom vodstvu, a ponajviše gradskim službenicama Đurđici Jelovac i Tanji Franjul koje, ističe, od prvog dana pokušavaju s njim iznaći rješenje. Veliku zahvalu upućuje i pulskoj književnici Slađani Bukovac koja je njegovu ugroženu egzistenciju prenijela u priči "Građanin Sefer".
Na naše upite kada bi mogla započeti sanacija zgrade te koja je njezina buduća namjena iz Grada Pule odgovaraju nam da radovima na zgradi koja se nalazi unutar zaštićene spomeničke cjeline Pula upisane u Registar kulturnih dobara, prethodi procjena statičara i izrada potrebne dokumentacije.
- Budući da se radi o objektu koji je u izrazito lošem, derutnom stanju, prema mišljenju Konzervatorskog odjela Pula potrebno je prije svega izraditi projekt statičke sanacije zgrade koji mora izvršiti statičar licenciran od strane Ministarstva kulture i medija, mora procijeniti stanje zgrade i izraditi projekt sanacije koji će uključivati uređenje pročelja prema posebnim uvjetima Konzervatorskog odjela u Puli, pojašnjavaju iz Grada. Dodaju da se nakon toga zbog s obzirom na starost građevine, mora ugovoriti izvođenje radova s tvrtkom licenciranom od strane Ministarstva kulture i medija za izvođenje radova na kulturnom dobru.