(Snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
U prepunoj Čitaonici kluba umirovljenika u četvrtak je otvorena izložba radova nastalih tijekom ove godine u sklopu projekta "Djeca slikom do Vile Marije" koji se kroz različite aktivnosti provodio u Domu za odrasle osobe Vila Maria u Puli.
- Izložbom želimo pokazati rezultat rada i zajedničkog druženja djece i mladih osoba s korisnicima doma koji su kroz kreativne radionice u našem domu stvorili prava mala umjetnička djela, rekla je na otvaranju izložbe ravnateljica Ana Kokan Kostelić koja je zanimljivu izložbu punu emocija otvorila zajedno s timom koji je radio na radionicama: radnom instruktoricom Vesnom Horvat te umjetnicama Sanjom Simeunović Bajec i Robertom Weissman Nagy.
(Snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
U projekt su bila uključena djeca i mladi različitog uzrasta i korisnici Doma koji su se kroz više kreativnih radionica družili, te međusobnom interakcijom i sinergijom stvorili impresivne radove.
Projekt je započeo sa srednjoškolcima, učenicima pulskih srednjih škola ŠPUD, ŠTUT, Medicinske škole, Ekonomske škole i Talijanske srednje škole Dante Alighieri koji su s korisnicima Doma u listopadu, mjesecu u kojem se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja, uz mentorstvo profesorice likovne kulture Sanje Simeunović Bajec osmišljavali i oslikavali prekrasne ideje na temu "Eko grad".
Potom su se kroz ciklus keramičarskih radionica koje je vodila akademska kiparica i profesorica likovne kulture Roberta Weissman Nagy, dugogodišnja suradnica i prijateljica doma tijekom listopada, studenog i prosinca, u projekt uključili učenici osnovnih škola Stoja, Veli Vrh i Šijana i zajedno s korisnicima Doma modelirali različite skulpture "Puža" kao zadane teme ovogodišnje radionice. Kao i prethodnih godina i ove godine je projekt završio kulinarskom radionicom u kojoj su djeca Dječjeg vrtića Oblutak s korisnicima Doma pekli male, ukusne božićne kolačiće.
(Snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
Projekt "Djeca slikom do Vile Marije" godinama se provodi u Domu za odrasle osobe Vila Maria s osnovnim ciljem destigmatizcije i umanjivanja predrasuda prema osobama s teškoćama mentalnog zdravlja, podizanja svijesti o činjenici da su osobe s mentalnim teškoćama također članovi našeg društva koji imaju svoje potrebe i želje, te da unatoč svojim ograničenja imaju i potencijale koje treba podržavati i razvijati kako bi im život, u skladu s njihovim mogućnostima, bio što kvalitetniji.
Kroz radionice je omogućeno djeci i mladim da upoznaju korisnike Doma, samim tim i sruše pokoju predrasudu, razvijaju socijalnu osjetljivost i prihvaćaju različitost čime pridonose razvoju zdravijeg i tolerantnijeg društva.
Projekt financijski podržava Grad Pula, a njegovu važnost prepoznaju i dugogodišnji projektni partneri DV Oblutak, OŠ Šijana i HDLU Istre.