Kvalitetan plastični bor košta oko 200 eura, a prirodni 30 eura. Uostalom, ljepše je imati prirodni, jer umjetni je, opet, napravljen od plastike, kaže jedan od kupaca ispred Pevexa
Snimio Milivoj Mijošek
Kopija nikad ne može nadomjestiti original. Tako je i s borom, jelkom. Kolikogod vjerodostojno izgledali umjetni, ipak nikad neće biti kao pravi borovi jer im fali - miris. A plastika ne miriše. Barem ne još uvijek. Slažu se s time i mnogi Puljani, ali i stranci koji su se ove godine odlučili za kupovinu pravog bora. Prodaju se ispred hipermarketa i trgovačkih centara na zaobilaznici. Cijena je proporcionalna trgovačkom lancu.
"Prodaja ide dobro. Ljudi se spremaju", veli trgovac ispred Pevexa koji u ponudi ima ogromnu paletu borova i jelki. Izgled i cijena su za svačiji ukus i džep, sve ovisi o proizvođaču. Velika raskošna nordijska jelka može se dobiti po cijeni od 200 do 400 kuna, koliko košta ona od 2,5 metara. Jela se može naći i za 100 kuna, a božićno drvce, za koje trgovac kaže da izgleda kao smrekva, može se kupiti već za 89 kuna. Za ekološki osvještenije, bor u tegli u Pevexu je dostupan po cijeni od 159 kuna, dok je jelka 219 kuna.
Mladi par montira bor na automobilu talijanskih registarskih oznaka. Žive na relaciji London-Ljubljana-Pula.
"Prirodni je bolji jer je plastični skup i nije lijep, a pitanje je što je ekološkije i što je održivije jer plastični traje 20-40 godina, ali je opet plastični, dok ovaj prirodni pak treba svake godine posjeći. Kvalitetan plastični bor košta oko 200 eura, a prirodni 30 eura. Uostalom, ljepše je imati prirodan, jer umjetni je, opet, napravljen od plastike", kaže Marco dok vezuje bor na krov automobila. U blizini je supruga Rujana koja u nosiljci drži malu Gretu.