MNOGIMA NAJDRAŽI SHOPPING

Stiglo vrijeme za nabavku bora. Raspon cijena u Puli je ogroman. Raspitali smo se što Puljani kupuju ove godine

Kvalitetan plastični bor košta oko 200 eura, a prirodni 30 eura. Uostalom, ljepše je imati prirodni, jer umjetni je, opet, napravljen od plastike, kaže jedan od kupaca ispred Pevexa

| Autor: Lara Bagar
Snimio Milivoj Mijošek

Snimio Milivoj Mijošek


Kopija nikad ne može nadomjestiti original. Tako je i s borom, jelkom. Kolikogod vjerodostojno izgledali umjetni, ipak nikad neće biti kao pravi borovi jer im fali - miris. A plastika ne miriše. Barem ne još uvijek. Slažu se s time i mnogi Puljani, ali i stranci koji su se ove godine odlučili za kupovinu pravog bora. Prodaju se ispred hipermarketa i trgovačkih centara na zaobilaznici. Cijena je proporcionalna trgovačkom lancu.

"Prodaja ide dobro. Ljudi se spremaju", veli trgovac ispred Pevexa koji u ponudi ima ogromnu paletu borova i jelki. Izgled i cijena su za svačiji ukus i džep, sve ovisi o proizvođaču. Velika raskošna nordijska jelka može se dobiti po cijeni od 200 do 400 kuna, koliko košta ona od 2,5 metara. Jela se može naći i za 100 kuna, a božićno drvce, za koje trgovac kaže da izgleda kao smrekva, može se kupiti već za 89 kuna. Za ekološki osvještenije, bor u tegli u Pevexu je dostupan po cijeni od 159 kuna, dok je jelka 219 kuna.

Mladi par montira bor na automobilu talijanskih registarskih oznaka. Žive na relaciji London-Ljubljana-Pula.

"Prirodni je bolji jer je plastični skup i nije lijep, a pitanje je što je ekološkije i što je održivije jer plastični traje 20-40 godina, ali je opet plastični, dok ovaj prirodni pak treba svake godine posjeći. Kvalitetan plastični bor košta oko 200 eura, a prirodni 30 eura. Uostalom, ljepše je imati prirodan, jer umjetni je, opet, napravljen od plastike", kaže Marco dok vezuje bor na krov automobila. U blizini je supruga Rujana koja u nosiljci drži malu Gretu.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter