Arhiva/Ilustracija
Od kampanje "Ostani doma" preko noći susreli smo se tezom "Izađi van". Otvaraju se hoteli, kampovi, ugostiteljske terase, tržnice. Već su na puno radno vrijeme otvorene trgovine, kiosci, pedikeri, frizeri…. No kada je o školama riječ, e tu stvari i nisu tako jednostavne. Stoga ne prestaju reakcije u najmanju ruku zbunjenih i ljutih roditelja zbog striktnih pravila vezanih uz početak nastave 11. svibnja.
U trećem valu popuštanja mjera s radom počinju škole za učenike od prvog do četvrtog razreda, a startaju i vrtići. Već je sada izvjesno da većina roditelja neće poslati djecu u škole. Oni pak najveći problem vide u neprovedivim mjerama o ponašanju i boravku djece za vrijeme nastave, ali i u tome što se na njih stavlja svaka odgovornost oko odlaska djece na nastavu. Apsolutno je nejasno kako nadležni koji su mjere uskladili (HZJZ i Ministarstvo obrazovanja) misle da će se malena djeca koja se nisu vidjela skoro dva mjeseca, inače naviknuta na interakciju, druženje i dijeljenje, sada pridržavati razmaka od dva metra, izbjegavajući svaki oblik fizičkog kontakta?! Valjda bi ih trebalo privezati za stolicu da ne mrdaju i tako ostaviti dok ne prođe nastava!
Zasad nema jasnih pojašnjenja kako će u školama izgledati školski odmori, marende, kako će se organizirati broj učenika po razredu, hoće li biti spajanja razreda i hoće li djeca koja odu u školu, nastavu pratiti kod svojih matičnih učitelja. Velik teret je i na samim učiteljima koji će paralelno imati niz obaveza oko provođenja online nastave za sve one koji su ostali kod kuće. Ispada da će upravo oni biti najodgovorniji za čitav niz strogih pravila vezanih uz socijalno distanciranje, koje je poprilično neizvedivo kada je o djeci riječ.
Iako je Vlada 11. svibanj najavila kao datum početka rada škola i vrtića, teško se oteti dojmu da je datum "izbačen" reda radi, kako bi se prividno stvorio dojam da se život vraća u normalu. Datum imamo, ali kako će se odvijati nastava uz svu silu strogih pravila, naputaka i obaveznih razmaka, i dalje je velika nepoznanica. Mnogi roditelji s kojima smo razgovarali smatraju da su preporuke za početak škole loše. Smatraju: " Ili je škole trebalo otvoriti za sve, ili je školsku godinu trebalo završiti online". Za sve su trebala vrijediti ista pravila" .
U drugoj skupini su oni koji više ne mogu izostajati s posla, ispucali su godišnje odmore i slobodne dane i nemaju alternativu oko čuvanja djece. Ono što je najviše uznemirilo roditelje, svakako su vrlo strogi naputci u izjavi koju su trebali potpisati, a kojom garantiraju da djecu u škole šalju jer ne rade od kuće. Neki će i dalje nastaviti raditi baš tako, jer vode firme iz vlastitog doma, a među njima velik je broj onih koji bi djecu poslali u školu, ali to ne mogu učiniti jer de facto rade od kuće.
Roditelji trebaju garantirati da dijete nije u kontaktu s kroničnim bolesnicima, a takvih među starijim djedama i bakama gotovo i da nema, kao i da će ih sami dovoditi i odvoditi u školu. Što se tog tiče, starija djeca od drugog do četvrtog razreda već sama odlaze u školu, ali sad će ih trebati dovoditi i odvoditi roditelji koji će opet morati izostajati s posla.
Majka troje djece s kojom smo razgovarali (podaci poznati redakciji) kaže da zbog sulude situacije u koju su dovedeni roditelji i učitelji, svoje dijete neće poslati u školu.
- Ja sam prva za to da dijete krene u školu, ali ne pod ovim uvjetima koji se traže. Smatram da djeca lišena vršnjačkog društva jako gube na socijalizaciji i na svim ostalim vještinama. Međutim, kada smo iz škole službeno dobili izjavu koju trebamo potpisati i u kojoj se sva odgovornost, s onoga kome je to posao i tko za to dobiva plaću, svalila na roditelje, promijenila sam mišljenje. Mi roditelji niti smo epidemiolozi, niti smo liječnici i nije na nama da prosuđujemo može li ili ne može dijete na nastavu. Da kojim slučajem godinu dana hoću putovati po svijetu i školovati dijete od kuće, to nije moguće jer nisam pedagog. No sada smo, kada to nadležnima odgovara, očito dovoljno kompetentni da sami procjenjujemo mogu li djeca na nastavu, kaže čitateljica. Smatra da je izjava koju roditelji trebaju potpisati i garantirati niz neizvedivih stvari, u najmanju ruku fašistoidna.