DVIJE GODINE ODVOZILI SMEĆE S PODRUČJA KOJE NIJE U NJIHOVOJ INGERENCIJI

IZ KONČAROVOG KERMASA TVRDE DA SU ONI PLATILI ZBRINJAVANJE SVOG OTPADA Grad sam stvorio ilegalno odlagalište na Monumentima pa na čišćenje utrošio VIŠE OD MILIJUN KUNA?

| Autor: Chiara BILIĆ
(G. ŠEBELIĆ/CROPIX)

(G. ŠEBELIĆ/CROPIX)


Zanimljivo je da po Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, a s obzirom na to da su Monumenti sanirani i predani koncesionaru u dugoročnu koncesiju, Grad nema obavezu provoditi posebne mjere sprječavanja odbacivanja otpada na toj lokaciji. Ali to ih očigledno nije spriječilo da zadnje dvije godine odonuda ipak uklanjaju smeće

 
 

Grad Pula je na čišćenje lokacije Sv. Katarina-Monumenti u posljednje dvije godine potrošio 1,3 milijuna kuna, iako nad tim područjem, još od travnja 2017., tvrtka Kermas Istra poduzetnika Danka Končara ima koncesiju za izgradnju nautičko-turističkog kompleksa u sklopu programa Brijuni Rivijera. Lani je iz gradskog proračuna potrošeno više od pola milijuna kuna, odnosno 587 tisuća kuna, dok je 2017. ta cifra iznosila 700 tisuća kuna.

Usporedbe radi, 2018. se na saniranje svih ostalih područja u Puli, njih ukupno devet, potrošilo tek 40.696 kuna, a 2017., za čak 22 lokacije, nešto malo više od 120 tisuća kuna, što bi značilo da se na Monumente potrošilo nekoliko puta više proračunskog novca nego na sve ostale lokacije zajedno. 

Treća sreća

Zašto se čistilo područje koje je pod koncesijom i koje je, uzgred, zatvoreno portunom i pod prismotrom zaštitarske službe, upitali smo Grad, no iz njihovog odsjeka za informiranje tvrde da nisu poduzimali nikakve aktivnosti otkad je koncesionar stupio u posjed područja.

- Što se tiče poduzimanja radnji u prethodnim periodima za istaknuti je da su iste, prvenstveno, temeljene na Rješenju Ministarstva zaštite okoliša i prirode te odredbama Zakona o održivom gospodarenju otpadom, poručuju iz Grada.

Nejasno je, međutim, kako nisu poduzimane nikakve mjere na tom području kad je iz izvješća o lokacijama, količinama i troškovima uklanjanja otpada vidljivo upravo suprotno. U 2017. Grad je, naime, Monumente sanirao u tri navrata. U lipnju je uklonjen nepropisno odbačen biootpad te opasni i tehnološki neopasni otpad. U prosincu su, pak, akciju čišćenja provodili dvaput. Prvo su uklanjanjem usitnjene drvne mase s primjesama građevinskog i biootpada sanirali dio uz more, a potom je jednaka vrsta otpada uklonjena iz unutrašnjosti kamenoloma kada je za izračun količine otpada bilo potrebno platiti i snimanje iz zraka.

Grad smo stoga upitali kako je moguće da unazad dvije godine tamo nisu provodili nikakve aktivnosti, ako je iz izvješća vidljivo da jesu, na što smo, opet, po treći put, dobili poprilično nesuvisao odgovor.

- Grad već dugi niz godina razvija sustav selektivnog prikupljanja otpada te provodi brojne aktivnosti, što redovne, što putem raznih programa i sudjelovanja u EU projektima, kojima doprinosi razvoju cijelog sustava održivog gospodarenja otpadom. Između ostalog, dio aktivnosti odnosio se i na sanaciju lokacija onečišćenih otpadom i podizanje svijesti o njihovoj štetnosti. Jedna od takvih lokacija je i šira zona Monumenti Katarina na kojoj je odlagan različit otpad - građevinski otpad, zemlja, kamen, šuta, cigle, crijep, karton, plastika i sitna ambalaža komunalnog otpada, zeleni otpad, trupci, grane i slično te je Grad izvršio sanaciju lokacije, odnosno u potpunosti uklonio otpad iz predmetne zone. Navedene aktivnosti započele su u 2017. te završene u 2018., poručuju, očito nesvjesni da je Končar koncesionar od 2017.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama