(Screenshot https://www.cvmaker.hr/cv-primjeri)
Pronaći dobro plaćen posao u kojem uživamo je san svakog čovjeka. Ponuda i potražnja poslova unutar jedne države nije uvijek bajna. Čest je slučaj da posla u struci nema ili jednostavno želimo promijeniti radno mjesto. Odlazak u drugu državu u potragu za poslom nije baš jednostavan jer se dugo čeka na odobrenje boravka. No, upravo se o tome ne trebaju brinuti zemlje članice Europske unije. Svi stanovnici država članica EU mogu se neometano seliti i raditi unutar EU zone.
U svim državama Europske unije osigurana su jednaka prava za sve stanovnike i, to prije svega, omogućena im je sloboda kretanja trgovine i putovanja, odabira mjesta za život, studiranja te raznovrsne poslovne ponude. Ono o čemu se najviše vodi računa su prava svih građana i njihova zaštita od bilo kakve prevare, posebice zašite osobnih podataka u ovom digitalnom dobu i zaštite njihova potrošačkih prava. A to nam je svima potrebno jer znamo koliko svi mi volimo kupovati sve i svašta.
No, da se mi vratimo na potragu za poslom iz snova. Kao pripadnici jedne od zemalja članica EU možemo birati gdje želimo raditi. To je odlično, zar ne?! Unatoč tome, ne smijemo zanemariti pisanje životopisa/CV-a. Iako postoje brojni primjeri životopisa, važno je znati odabrati onaj za kojeg smatrate da će najbolje predstaviti vaše znanje i vještine. Zašto? Pitate se, sigurno. Vaš životopis je ništa drugo nego prezentacija vas poslovnom svijetu. Pogrešan CV može odbiti poslodavca i zato pisanje CV nemojte shvatiti olako.
Zamislite ovo. Vidjeli ste primamljiv natječaj u jednoj od europskih prijestolnica i želite se prijaviti na taj natječaj. Vrlo lako možemo zeznuti tu odličnu poslovnu priliku ako pošaljemo životopis koji nas neće predstaviti u odgovarajućem svjetlu. Ako nismo sigurni kako napisati CV niti koji od ponuđenih CV predložaka odabrati, možemo se obratiti agencijama koje su kvalificirani za to. Zašto riskirati odličnu životnu priliku s lošim životopisom?
Poznato nam je svima da EU svim ljudima koji dolaze iz zemalja članica omogućava jednaka prava i za zapošljavanje unutar EU, s minimalnim pravima za zdravstveno osiguranje i zaštitu na radu, kao i zaštita od svih oblika diskriminacije. Također, radom diljem EU možemo steći pravo na mirovinu što je opet različito od države do države. Pravo na mirovinu možemo steći i iz više država u EU zoni, pod uvjetom da ispunjavamo zakonske okvire za mirovini svih tih država. Što je također jedna od prednosti pripadanja EU.
Pogodnosti imaju i mladi poduzetnici zahvaljujući Erasmus programu koji nudi razmjene i do 6 mjeseci kako bi se stekli neke nove poslovne vještine i raširili svoje poslovanje. No, moramo imati na umu da ovo nije zaposlenje, već samo plaćena praksa u vidu razmjene, što ju opet čini jedinstvenom prilikom za poduzetnike na početku karijere. Također, iskusniji poslodavci, firme i kompanije mogu se prijaviti kao mentori mladim poduzetnicima. Na ovaj način mogu ostvariti suradnju koja će im biti od višestruke koristi bez obzira iz kojeg dijela Europske unije dolazili.
Kao pripadnici zemlje članice Europske unije, možemo se prijaviti i da radimo u institucijama same Europske unije u svim zemljama članicama. Svako malo se mogu naći oglasi, bilo da je riječ o poslovima za stalmi ili određeni vremenski period. Mogu se naći čak i ponude za stažiranje i usavršavanje u svim mogućim oblastima.
Sve će ovo biti lakše i jednostavnije kada Hrvatska službeno pristupi Eurozoni. Eurozona ili europodručje predstavalja monetarnu uniju zemalja članica Europske unije koje su zamijenile svoju valutu s eurom. Sve zemlje članice su dužne uvesti euro kao svoju valutu kada ispune određene uvjete. Mi smo ispunile uvjete i zato uvodimo euro od siječnja 2023.
No, koje su to sve pogodnosti priključivanja Eurozoni? Zahvaljujući tečajnoj politici eurozone, nećemo se više morati brinuti koliki je tečaj eura ili kuna. Hoćemo li dobiti više ili manje nego što smo mislili. Nema više konverzije. Ovo je odlično za sve nas koji surađujemo s klijentima iz zemalja europodručja te otvara još više prilika za poslovne suradnje.
Ovo vodi do olakšanog poslovanja između nas i ostalih država jer je jeftinije i sigurnije i kupovati i trgovati ne samo s Eurozonom, već i drugim državama. Proizvodi s obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva će sigurno imat bolju zaradu jer nema više konverzije jer uvođenjem eura dolazi do stabilnosti cijena. Osim konverzije, brži i lakši pristup imamo i na svim stranim tržištima jer u unijji su nacionalna tržišta povezana.
Ovo dovodi do poboljšane ekonomske sigurnosti i rasta, a to ujedno znači i stabilnije i učinkovitije financijsko tržište. Stopa inflacije je također dovedena na sam minimum, a jača trgovina i izvoz jer više nemamo transakscijskih troškova. Uvođenjem eura, smanjivaju se i troškovi osiguranja kredita, tako da su nam poboljšani uvjeti za dobivanje kredita, posebice ako je riječ o kreditu za pokretanje vlastitog biznisa. Također, povećane su i investicije u bilo kojem sektoru.
Ovo nas opet vodi do pisanja životopisa. Kako bi što bolje iskoristili uvođenje eura za nove poslovne prilike, bilo da želimo ostati u Hrvatskoj ili se odseliti negdje, bitno je u kojem CV predlošku pišemo.Nemojmo riskirati odlične ponude samo zato što smo bili lijeni da se potrudimo oko našeg životopisa. Kako god, ipak je životopis naša ulaznica u svijet biznisa.