Pixabay
Uz malo promišljanja i odgovornosti svatko od nas može dati svoj doprinos u očuvanju okoliša.
Budući da je strah od koronavirusa još uvijek prisutan, a mjere opreza intenzivne, možemo primijetiti kako se promjena načina života odrazila i na prirodu. Emisija ugljika i zagađenja u Kini smanjuju se, kanali u Veneciji su čisti, a viđeni su dupini na Sardiniji prvi put nakon više godina.
No, to ne znači da smo riješili sve probleme kada je riječ o klimatskoj krizi. Nakon pandemije, emisije ugljika vjerojatno će se opet povećati jer tvrtke koje se oslanjaju na fosilna goriva posluju s gubicima, a stručnjaci se boje da ćemo se brzo vratiti istim ili još i gorim navikama, piše Novi list.
Na neki su način zaštitne mjere potrebne za zaustavljanje širenja Covid-19 značile i napredak prema napretku u okolišu koji smo postigli posljednjih godina. Početkom ožujka, na primjer, Starbucks je objavio da će prestati puniti šalice za višekratnu upotrebu kupcima u SAD-u, Kanadi i Velikoj Britaniji zbog bojazni da bi to moglo izazvati širenje virusa. U međuvremenu, neophodno povećanje potražnje sredstava za čišćenje i dezinficijensa imalo je negativne posljedice za planet zbog sve te plastike za jednokratnu upotrebu, piše Vogue.
Na globalnom nivou je izdvojeno pet pravila koja nisu korisna samo u ovom trenutku, već bismo ih se mogli i trebali pridržavati i kada se vratimo uobičajenoj svakodnevici te tako dali svoj doprinos u očuvanju okoliša.
U nastojanju da povisimo razinu higijene, mnogi od nas krivi su za upotrebu jednokratnih maramica za dezinfekciju svega, od zaslona telefona do kuhinjskih površina. Unatoč svojoj praktičnosti, maramice koje se ne mogu razgrađivati ??nanose veliku štetu okolišu. Završavaju na odlagalištima i u oceanima, tako puštamo mikroplastiku na mjesta odakle crpimo pitku vodu. Umjesto maramica stoga upotrijebite krpe za pranje s dezinfekcijskim sprejevima koje se mogu strojno prati na 60 stupnjeva nakon uporabe.
Važnije je nego ikad prije davati podršku lokalnim dobavljačima. To će umanjiti količinu ispuštanja štetnih plinova jer ćete izbjeći kupnju hrane koja je preletela tisuće kilometara širom svijeta. Podržite proizvođače organske hrane od kojih mnogi nude kutije za povrće koje mogu isporučiti ravno u vaš dom. Često koriste i manje plastične ambalaže što je dodatni bonus.
Ako uspijete nabaviti sve svježe proizvode, možda je sada savršeno vrijeme za veganske jelovnike. Imate više vremena za eksperimentiranje s obrocima. Smanjenje potrošnje mesa ključan je način na koji se možemo riješiti klimatske krize, jer prevoženje stoke doprinese 14,5 posto ukupnih svjetskih emisija stakleničkih plinova, prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda. Mesna industrija također koristi ogromne količine vode i dovodi do krčenja šuma zbog velike površine koja se čisti za ispašu stoke.
Zahvaljujući vremenu koje provodimo kod kuće, vjerojatno ćemo trošiti puno više energije u našim domaćinstvima; razmislite o svim onim Zoom pozivima i Netflixovoj ponudi koju ste odgledali. Obavezno isključite svjetla i električne uređaje kada ih ne koriste i prebacite se na obnovljivu energiju.
Lako se osjećati bespomoćno zbog klimatske krize, uzimajući u obzir razmjere promjena koje su potrebne za zaustavljanje porasta emisija. Ako možete, donirajte sredstva udrugama za zaštitu okoliša.