Ilustracija (Pexels)
U svijetu njege kože, gdje se trendovi smjenjuju gotovo svakodnevno, od "slugginga" do slojevitog nanošenja seruma, teško je razlučiti što zaista djeluje, a što je samo još jedna prolazna društvenomrežna opsesija.
Dvostruko čišćenje lica, poznatije kao double cleansing, isprva je mnogima zvučalo kao nepotrebno udvostručavanje jednostavnog koraka, slično onim uputama na šamponu koje kažu "isprati i ponoviti". No ova metoda zapravo ima mnogo dublje korijene i, prema mnogima, donosi vidljive rezultate.
Koncept dvostrukog čišćenja dolazi iz japanske i korejske rutine njege kože, gdje se posebna pažnja pridaje temeljitom čišćenju. U tim praksama koristi se kombinacija uljnog i pjenastog (ili vodenog) čistača, svaki sa svojom funkcijom.
Cilj je ukloniti sve nečistoće s lica, ne samo površinski, već i iz dubljih slojeva kože, ostavljajući lice potpuno čisto, ali ne isušeno.
Kao što i sam naziv sugerira, radi se o dvostrukom čišćenju. Prvo se koristi čistač na bazi ulja, a zatim onaj na bazi vode. Uljni čistač pomaže otopiti šminku, SPF, višak sebuma i prljavštinu koja se nakupljala tijekom dana, dok vodeni čistač uklanja znoj, ostatke i dodatno pročišćava kožu. Rezultat je osjećaj čistoće koji nije agresivan ni isušujući, već osnažuje prirodnu barijeru kože.
Iako nije nužno svaki dan dvaput čistiti lice, mnogi stručnjaci savjetuju da to postane večernja rutina. Posebno u danima kada ste nosili šminku, koristili SPF, boravili vani ili se znojili. No važno je napomenuti: dvostruko čišćenje ima smisla samo navečer. Ujutro je dovoljan lagani čistač jer koža nije prošla kroz isti stres kao tijekom dana.
Kao i kod svakog skincare koraka, važno je znati da ne djeluje svaka metoda jednako na sve tipove kože. Osobe koje imaju osjetljivu kožu, rozaceju, ekcem ili općenito sklonost iritacijama, trebale bi biti oprezne.
Dvostruko čišćenje u tim slučajevima može isušiti ili narušiti kožnu barijeru. S druge strane, osobe s masnom kožom često misle da bi ulje samo pogoršalo stanje, no upravo uljni čistači mogu pomoći u otapanju viška sebuma i održavanju ravnoteže bez dodatnog agresivnog isušivanja.
Kako bi dvostruko čišćenje imalo smisla, potreban je uljni čistač kao prvi korak i vodeni (gel ili pjena) čistač kao drugi. Korištenje istog proizvoda dvaput ne daje željeni efekt jer oba čistača imaju različitu funkciju.
Uljni čistač veže masnoće i topi nečistoće koje su u njima topive, dok vodeni ispire ono što je ostalo i pročišćava kožu.
Prije svega, operite ruke. Nikada ne započinjite čišćenje lica prljavim dlanovima jer tako samo prenosite bakterije. Počnite s potpuno suhim licem jer se uljni čistač nanosi bez vode. Temeljito umasirajte proizvod u kožu kako bi otopio sve nečistoće, a zatim isperite vodom.
Nakon toga dolazi red na vodeni čistač. Provjerite da je uistinu na bazi vode, jer su pogrešni proizvodi čest razlog za pojavu sitnih prištića poput milija. Umasirajte ga u već navlaženu kožu i ponovno temeljito isperite.
Za kraj, kožu osušite tapkanjem čistim ručnikom, bez trljanja. Posebno je važno da ručnik bude svjež i čist jer suprotno može poništiti sav trud oko čišćenja i ponovno unijeti bakterije na kožu.