ZAGREB

ZagrebDox u programu Stanje stvari donosi 15 dokumentaraca

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


ZagrebDox u programu Stanje stvari donosi 15 dokumentaraca koji ocrtavaju svijet i svakodnevne probleme, najavljeno je s tog međunarodnog festivala dokumentarnog filma koji će se održati od 3. do 10. travnja u kinu Kaptol Boutique Cinema.

Online potragu Njujorčana za ljubavlju tijekom pandemije dokumentirao je  Pacho Velez u filmu "Tragači", a prilagodbom na okolnosti pandemije bavi se poljski kratkometražni film "Koncert s balkona" Diane Kadłubowske i Krzysztofa Kadłubowskog.

Kako geopolitičke promjene utječu na pojedince prikazuje ukrajinsko-američka redateljica Katya Soldak u filmu "Dugi razlaz" o dugogodišnjoj borbi njene domovine i svojoj emigrantskoj poziciji, dok mlada protagonistica filma "Druga strana rijeke" Antonie Kilian, kako bi izbjegla ugovoreni brak, pronalazi novi dom među skupinom kurdskih žena koje se bore protiv Islamske države i patrijarhata.

Redatelj Saeed Taji Farouky u filmu "Tisuću vatri" istražuje sudbine i intimu siromašne obitelji ukotvljene u industriji nafte, dok pobjednik festivala u Varšavi "Kad cvijeće ne šuti" Andreija Kutsile govori o brutalnom gušenju mirnih demonstracija nakon predsjedničkih izbora u Bjelorusiji.

Sastavljen od arhivskih snimki iz kasnih '60-ih, film-esej "Riotsville, USA" Sierre Pettangill govori o militarizaciji policije u Americi, a "Negostoljubivi" Sonite Gale isprepliće aktualna iskustva migranata i aktivista s vjekovnom kolonijalističkom poviješću Commonwealtha. 

U nagrađivanom filmu "Otac" o radikalnim posljedicama koje je modernizacija donijela kineskom društvu i tradiciji, Wei Deng  daje osobnu vizuru i težak odnos između oca i djeda, film "Pokušavam zaboraviti" Pegah Ahangarani govori o posljedicama iranske Islamske revolucije, dok u gruzijskom filmu "Sunny" Keti Machavariani kroz spoznaje bivše učiteljice reflektira mentalitet tamošnjih stanovnika.

Fascinacijom svjetskim rekordima i moći prijateljstva bavi se danski "Cannon Arm i ultimativni arkadni izazov" Madsa Hedegaarda, a temom gubitka najbližih nizozemski kratkometražni dokumentarac "Zašto nisi ostao za mene?" Milou Gevers. 

Kako je najavljeno, sasvim osoban, ogoljeli, ali iznimno dirljiv uvid u autodestrukciju mladih pruža autobiografski dokumentarac norveškog redateljskog dvojca Pettera Aaaberga i Sverrea Kvammea, u filmu "Mladi i uplašeni".

Kao spektakularno ostvarenje, poetično filmsko i glazbeno putovanje opisuje se australski film "Rijeka" Jennifer Peedom koji, uz skladbe Richarda Macfarlanea, Radioheada i Jonnyja Greenwooda te naraciju Willema Dafoea, prikazuje rijeke u 39 zemalja na šest kontinenata. Riječ je o svojevrsnom nastavku autoričina filma "Planine", koji je imao najveću zaradu u povijesti australske kinematografije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter