Nagrada "Mirjana Gross" za najbolju historiografsku knjigu u 2019. godini dodijeljena je doc. dr. sc. Robertu Kureliću s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli za knjigu "Daily Life on the Istrian Frontier: Living on a Borderland in the Sixteenth Century"
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti i Društvo za hrvatsku povjesnicu dodjeljuju od 2015. nagrade na području historiografije. Ovogodišnja Nagrada "Mirjana Gross" za najbolju historiografsku knjigu u Hrvatskoj za 2019. godinu dodijeljena je doc. dr. sc. Robertu Kureliću, s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, za knjigu "Daily Life on the Istrian Frontier: Living on a Borderland in the Sixteenth Century".
(Su)život na graničnom području
Knjigu je objavila renomirana belgijska izdavačka kuća Brepols u svojoj seriji o povijesti svakodnevice od 800. do 1600. godine. Djelo doc. dr. sc. Roberta Kurelića bavi se (su)životom na graničnom području habsburške i mletačke Istre u 16. stoljeću s naglaskom na ruralnu unutrašnjost Istre. Riječ je o području pretežito naseljenom Hrvatima (te u manjoj mjeri Slovencima) koji su se dijelili po političkoj pripadnosti svojim mletačkim i habsburškim gospodarima. Neriješena granična pitanja, doseljavanja izbjeglica pred osmanskom ugrozom, takozvanih Morlaka, rašireni kriminal te tenzije među velikim silama otežavali su život stanovništvu ionako pritisnutom bolešću i glađu.
Sukobi oko međa, premlaćivanja ili otmica stoke redovite su, gotovo ritualne pojave na poluotoku. Knjiga oslikava šaroliki kolorit svakodnevice geografski malenog, ali društveno i politički dinamičnog prostora na granici velikih sila na zalazu srednjega vijeka i početku ranog novovjekovlja.
Planirano objavljivanje četiri monografije
Hrvatska zaklada za znanost prihvatila je za četverogodišnje financiranje istraživački projekt "Rituali, ceremonije i simboli hrvatskog srednjovjekovlja u europskom kontekstu (800. – 1600.)" voditelja doc. dr. sc. Roberta Kurelića, prijavljen na natječaj u ožujku 2020. Suradnici su prof. dr. sc. Ivan Jurković, doc. dr. sc. Maurizio Levak i doc. dr. sc. Violeta Moretti s Filozofskog fakulteta u Puli te prof. dr. sc. Ivana Prijatelj Pavičić s Filozofskog fakulteta u Splitu.
Do kraja 2024. planirano je objavljivanje četiri monografije i više znanstvenih radova te organizacija većeg tematskog znanstvenog skupa posvećenog simbolima, ceremonijama i ritualima u ljeto 2024. godine. Ujedno je predviđeno zapošljavanje dvoje poslijedoktoranada na razdoblje od godinu dana.
Još dvije ugledne nagrade
Kao što smo već pisali, Nagrada "Milovan Gavazzi" Hrvatskog etnološkog društva dodijeljena izv. prof. dr. sc. Andrei Matoševiću, Odsjek za nastavničko obrazovanje i strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, u kategoriji znanstvenog i nastavnog rada za monografiju "Doći u Pulu, dospjeti u tapiju". Etno-filozofska studija lokalnog fenomena, u izdanju Durieuxa i Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Također, nedavno je ugledna Nagrada Veleposlanstva Ruske Federacije u Hrvatskoj dodijeljena dr. Ireni Mikulaco, Odsjek za nastavničko obrazovanje i strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.