MEĐUNARODNI FESTIVAL ANTIKE U UMAGU

SEPOMAIA VIVA XVIII.: Šetnja kroz antičku prošlost na popularan način

| Autor: Sanja BOSNIĆ
Iz jedne od radionica na umaškom trgu

Iz jedne od radionica na umaškom trgu


U kostimima starih Rimljana, zaposlenici Muzeja grada Umaga, sudionici gostujućih muzeja Hrvatske, raznih udruga i suradnici muzeja, preslikali su na umaškom povijesnom Trgu slobode, koji je u ovom slučaju postao Forum Romanum, običaje iz vremena antike kada su Rimljani, poznati gurmani uživali u jelima na punim trpezama te se častili aromatiziranim pićima, dok su na ulicama cvjetali antički zanati

Dvodnevni, XVIII. Međunarodni festival antike – SEPOMAIA VIVA, koji se tradicionalno održava u umaškoj povijesnoj jezgri privukao je i ove godine veliku pozornost publike, potvrdivši da je gostima grada ova jedna od najprivlačnijih manifestacija na kojoj se mogu upoznati, na popularan način, s umaškim nasljeđem, antičkim životom grada koji se smjestio na rubnim dijelovima Zapadnog Rimskog Carstva.

Brojne radionice

U kostimima starih Rimljana, zaposlenici Muzeja grada Umaga, sudionici gostujućih muzeja Hrvatske, raznih udruga i suradnici muzeja, preslikali su na umaškom povijesnom Trgu slobode, koji je u ovom slučaju postao Forum Romanum, običaje iz vremena antike kada su Rimljani, poznati gurmani, uživali u jelima na punim trpezama te se častili aromatiziranim pićima, dok su na ulicama cvjetali antički zanati.

Uz vodstvo muzejskih stručnjaka na živopisnom festivalu antike posjetitelji su se mogli okušati u radionicama keramike (Henry Marić, Barban), tkanja (Centar za eksperimentalnu arheologiju, Zagreb), pletenja košara (Vitava Muk, Sv. Lovreč) pisara (Anika Mijanović, MGU), izrade kozmetike (Barbara Crnobori, MGU), drvodjelstva (Ivan Volarević, Metković), fresaka (Hari Vidović, Roč) i nakita (Andrea Testa). U trgovištu muzejskih suvenira predstavili su se arheološki muzeji: Zadar, Zagreb i Istra-Pula, Muzej antičkog stakla Zadar, Muzej grada Umaga i Gradski muzej Sisak.

Posebno privlačan bio je pivski kutak SUXO (Pula) – u kojem se kušalo ukusno zanatsko (craft) pivo, a u oštariji Caupona i Taberna Vinaria kod Radovana Rajića i njegovih vjernih pomoćnika Eve Vrtovec i Dragana Rajića, gosti su mogli uživati u kušaonici hrane spravljene prema rimskim recepturama i vina, oživjevši time filmsku frazu la storia continua i spoznaju da ni dobri rimski običaji neće izumrijeti.

Antičke igre

Kutak za najmlađe vrvio je kreativnim i maštovitim klincima, odjevenima u rimske tunike, s lovorovim vjenčićima na glavi i baš kao djeca iz svih epoha pozorno su pratili te slušali svog edukatora, legionara Luciusa Vespenniusa Proculusa (MGU), koji ih je učio i vodio kroz dječje igre, ovaj put antičke.

Kulminacija programa u obje večeri zbivala se na središnjem dijelu trga (kao u areni) gdje su djevojke iz Udruge Gai, Umag izvodile antičke plesove, a potom bi uslijedila retro modna revija "Antika je u modi", projekt MGU-a, te scenska predstava "Neće grom u Rimljane", u izvedbi članova Točke na i iz Zagreba.

Brojne je posjetitelje na kraju bogatog programa "zapalilo" veličanstveni i impresivni mađioničarski show "Vatreni performance", uz ples i glazbu, kojega su hrabro izveli članovi udruga Vodorige (Zagreb) i Natya (Split), jer to je zaista bio ispit spretnosti i plamteće umjetnosti.

- Antičke su noći osmišljene još 2002. godine s namjerom da putem stručnih spoznaja i istraživanja antičke povijesti prenesu kroz jednu interaktivnu, edukativno - zabavnu priredbu sugrađanima i gostima grada duh antike i poštovanje prema precima, a danas se realiziraju pod nazivom SEPOMAIA VIVA, što je ime arheološkog nalazišta u naselju Katoro, kazala je Biljana Bojić, ravnateljica Muzeja Grada Umaga.

Vodeći financijski pokrovitelji projekta su Grad Umag, Ministarstvo kulture RH i Turistička zajednica Umag.

Izložba "Kamen na kamen… rimska arhitektura u sjeverozapadnoj Istri"

U sklopu projekta Sepomaia Viva mogla se razgledati i međunarodna izložba "Kamen na kamen… rimska arhitektura u sjeverozapadnoj Istri" postavljena u prizemlju Muzeja grada Umaga. Postav čine razni originalni predmeti poput tegula, ostataka mozaika i kapitela, pronađeni na području arheoloških nalazišta između zaljeva Sv. Bartolomeja kraj Ankarana do Novigrada. Osobitost hvalevrijednoga projekta ogleda se u njezinoj tehnološkoj prilagođenosti osobama s invaliditetom. Izložbeni su tekstovi na hrvatskoj brajici i video na hrvatskom znakovnom jeziku, ponuđene su taktilne rekonstrukcije rimskih podova, 3D replika korintskog kapitela, reljefni tlocrtni prikazi rimskih vila… koji omogućavaju slijepim i slabovidnim te gluhim i nagluhim osobama da upoznaju život na ovim prostorima u doba antike te uživaju u vjerodostojnosti artefakata.

Isto tako, prvi put umaška javnost ima priliku vidjeti i reljefni prikaz "Meduze i dupina" s nalazišta Veli Lug pokraj Umaga, koji se čuva u Arheološkom muzeju Istre u Puli. To je fragment stropnog ukrasa koji prikazuje okruglu glavu Meduze sa stiliziranom kovrčavom kosom i zmijom koja iz njene kose gmiže do njenog lijevog obraza, a na suprotnoj pločici nalazi se dupin s glavom okrenutom prema gore.

Nositelj ovog međunarodnog projekta "COME-IN", sufinanciranog sredstvima iz programa prekogranične suradnje Interreg Central Europe (kultura i ekologija) je Pomorski muzej "Sergej Mašera" Piran, u suradnji s Muzejom grada Umaga, Arheološkim muzejom Istre, Zavodom za zaštitu kulturne baštine Slovenije, Institutom za arheologiju i baštinu Sveučilišta Primorska, Centrom za komunikaciju, sluh i govor Portorož, Pokrajinskim muzejom Kopar, Hrvatskim savezom slijepih i Udrugom gluhih i nagluhih Istarske županije.

Izložba se može posjetiti do 1. listopada 2019. godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter