UMAG

DVODNEVNA MANIFESTACIJA ANTIČKIH NOĆI PRIVUKLA POZORNOST SVEKOLIKE PUBLIKE: Sepomaia Viva kao vječni plamen koji traje



Mogao se kušati namaz od maslina Epityrum koji je zaštitni znak umaškog muzeja, a po prvi put su majstori antičkog kulinarstva pripremili antički gulaš vrlo snažnog okusa i uz njega pire s dodatkom celera

Još jednom se potvrdilo kako je gostima grada najveći kulturno-zabavni izazov prezentacija umaškog nasljeđa na popularan način. Tako je i ove godine dvodnevna manifestacija antičkih noći, Sepomaia Viva, privukla pozornost svekolike publike, prije svega turista, koji su popunili umaški Trg slobode, ovom prigodom transformiran u Forum Romanum.

Kostimirani u stare Rimljane sudionici programa iz Muzeja Grada Umaga i gostujućih hrvatskih muzeja i udruga, vratili su publiku u grad Zapadnog Rimskog Carstva oživjevši običaje iz onoga drevnoga vremena antike kada se moglo uživati u jelima te aromatiziranim pićima, dok su trpeze bile zavodljivo pune.

Jela po antičkim recepturama

Tako je bilo i ove godine na Sepomaji za stolom gdje su glavni kuhari Radovan i Dragan Rajić uz mladu asistenticu Sunčanu Dežjot postavili jela izrađena po antičkim recepturama. Između ostaloga mogao se kušati namaz od maslina Epityrum koji je zaštitni znak umaškog muzeja, a po prvi put su majstori antičkog kulinarstva pripremili antički gulaš vrlo snažnog okusa i uz njega pire s dodatkom celera.

Čitavo vrijeme trajanja programa Sepomaje Vive kušaonica hrane i pića "Cavpina apvd Hilarem et Clovem" bila je najposjećenije mjesto Foruma što potvrđuje činjenicu da se dobri rimski običaji nastavljaju. Posjetitelji su sa zanimanjem šetali na postavljenom sajmu muzejskih suvenira i literature, a mnogi su se interaktivno uključili u organizirane radionice eksperimentalne arheologije: pisara, keramike, fresaka, nakita, izrade košara, kozmetike, tkanja i izrade košara pod vodstvom stručnih osoba i muzealaca. Podjednako zanimanje pokazali su odrasli i djeca u radionici pisarnice gdje su nastojali savladati tehniku krasopisa uz stručnu pomoć i savjete muzejske arheologinje Anike Mijanović.

Aktivno sudjelovanje publike

Već tradicionalno u prostoru Muzeja bila je postavljena i izložba, ovaj put iz Arheološkog muzeja Istre o dugogodišnjim podmorskim arheološkim istraživanjima, prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije, pod vodstvom kustosice i voditeljice istraživanja Ide Koncani Uhač.

Najmlađi posjetitelji zauzeli su svoja mjesta u edukativnom kutku gdje su se uz stručno vođenje Barbare Crnobori, muzejske pedagoginje, upoznali te uživali u antičkim igrama i susretu s legionarom Luciusom Vespenniusom Proculus iz mjesta Jeci pored Umaga. Čitavo vrijeme trajanja programa djeca su s lovorovim vjenčićima na glavi znatiželjno pratila sva događanja na trgu, a osobito antičke plesne numere atraktivnih plesačica.

Svake večeri u programskom dijelu oživljene povijesti predstavljali su se razni izvođači s tematskim sadržajima kojima su zaokružili umašku priču iz antike dočaravši posjetiteljima bogatu povijest grada na kojoj se nastavlja razvijati u ranom i kasnom srednjem vijeku. Na zabavan se način publici predstavio Teatar Naranča iz Pule sa predstavom "Pia" u kojem su četiri glumaca izvela parodiju na antičke drame, komunicirajući s publikom na stranim jezicima ili zafrkantski, u slangu. Večeri su uljepšale graciozne plesačice iz udruge Gaia koje su otplesale antičke plesove u kojima je glavna značajka bila naglasiti senzualnost žene i slobodan pokret tijela. Koreografije je osmislila voditeljica udruge Jelena Popović. XVII. Međunarodni festival antike zatvoren je uzbudljivim nastupom plesača i žonglera s vatrom, članova zagrebačke udruge Vodorige i Natya čiji je plamen rasplamsao aplauz vidno zadovoljne publike.

Stribor kao Imperator Romanus

Kroz večernji je program na duhovit i nepretenciozan način publiku vodio radijski voditelj "imperator" Stribor, a sve pod budnim okom i korakom ravnateljice muzeja, Biljane Bojić, prikladno odjevene za rimsku svečanost, koja poput vestalke iz godine u godinu čuva vječni plamen ove iznimne manifestacije. Antičke su noći osmišljene još 2002. godine s namjerom da putem stručnih spoznaja i istraživanja antičke povijesti prenesu kroz jednu interaktivnu, edukativno - zabavnu priredbu sugrađanima i gostima grada duh antike i poštovanje prema precima. Danas se realiziraju pod nazivom Sepomaia Viva što je ime arheološkog nalazišta u Katoru, a sve uz financijsku potporu Grada Umaga, Ministarstva kulture i Turističke zajednice Umag. (Napisala i snimila Sanja BOSNIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter