JOSIP DIMINIĆ

ODLAZAK POZNATOG KIPARA - Izniman umjetnik, čovjek i likovni pedagog

| Autor: Vanesa BEGIĆ

Jedno od posljednjih pojavljivanja u javnosti imao je krajem prošle godine, kada je u stalnom postavu Kuće istarskog maslinovog ulja krajem prosinca inaugurirana njegova skulptura "Posveta maslini"

 

Nakon bolesti, jučer je u Labinu preminuo Josip Diminić, jedno od najpoznatijih imena u umjetničkom svijetu Istre, ali i puno šire. Izniman umjetnik i likovni pedagog, a prije svega čovjek.

Jedno od posljednjih pojavljivanja u javnosti imao je krajem prošle godine, kada je u stalnom postavu Kuće istarskog maslinovog ulja krajem prosinca inaugurirana njegova skulptura "Posveta maslini".

- Kako ne bi dominirao, već harmonizirao suodnos između skulpture i ambijenta, slikar i kipar služi se asocijativnim, organičkim i ludičkim principima u tvorbi njegovog personaliziranog likovnog diskursa. Naime, deblo masline, grane i plodovi u naravi i nisu baš takvi. Oni tek asocijacijom i organičkom gradivnošću naznačuju ideju umjetnika, dok gigantizirani plodovi podupiru njegovu igrivu i ludičku narav, kazala je Gorka Ostojić Cvajner u svome nadahnutom govoru prilikom otvorenja ove izložbe, a sam Diminić tada je, vidno uzbuđen, uz riječi zahvale svim suradnicima, govorio i o svom odnosu s maslinama još od djetinjstva.

Josip Diminić rođen je u Sv. Lovreču Labinskom. Akademiju likovnih umjetnosti završio je 1963. godine u Zagrebu u klasi prof. Marina Tartaglie. Zaslužan je za niz kulturnih i umjetničkih projekta u Istri (prije svega Mediteranski kiparski simpozij, Dubrova), ostvario više od stotinu samostalnih i više od 300 skupnih izložbi, a gotovo cijeli svoj život posvetio je obrazovanju mladih umjetnika. Za svoj umjetnički rad dobio je dvadesetak različitih nagrada.

Od 70-ih godina kontinuirano se bavi kiparstvom. Osim u kamenu, radi u obojenom fiberglasu i drvu. Djelovao je kao redoviti profesor na Likovnom odsjeku Filozofskog fakulteta u Rijeci.

Ilustrirao je nekoliko zapaženih knjiga istaknutih hrvatskih pjesnika, a autor je i 11 grafičkih mapa. Od 1975.-1984. bio je član reprezentativne grupe autora Galerije Forum u Zagrebu.

Bio je autor skulpture "Kiklop", godišnje nagrade koja se dodjeljivala na Pulskom sajmu knjiga za najbolje književno djelo godine.

Čest motiv koji se pojavljuje u Diminićevim djelima još od djetinjstva bile su ptice i ljudi-ptice, prema autorovim riječima - simboli slobode.

Prema njegovoj zamisli nastala je "Bijela cesta" koja vodi kroz Mediteranski kiparski simpozij, tj. park skulptura, a rađena u kamenu i djelo je skupine istaknutih umjetnika (svaki umjetnik je imao rješenje za svoju dionicu dugu 25 metara).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama