ZAGREB

Kinoteka: Razgovor s umjetnicom Anom Hušman

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Zagrebačka Kinoteka započinje svoj tjedan razgovorom "Simbioze i filmosinteze" s nagrađivanom filmskom, video i likovnom umjetnicom Anom Hušman, koji organizira kustoski kolektiv WHW.

"Hušman u svojim radovima eksperimentira s mogućnostima animacije, dokumentarnim i igranim elementima u filmu, glasom i artikulacijom, a iza sebe ima nekoliko nagrađivanih kratkometražnih filmova, od kojih neki već imaju status suvremenih klasika", stoji u najavi. 

Govorit će se o projektu na kojem Hušman trenutačno radi uz prezentaciju i projekciju video i ostalih materijala. 

Po riječima same umjetnice, razgovor uz pokretne slike prezentirat će materijale na kojima radi već neko vrijeme, slike koje ga čine dolaze iz obiteljskih albuma i arhiva, novijih materijala s nedjeljnih ručkova gdje osim osobnih razmirica razmišljamo i kako doprinijeti svjetskoj revoluciji i miješaju se s filmskim snimkama pejzaža, zemlje, fotosinteze. 

"Fokus je na procesima, postupcima obrade tla, sedimentaciji, uslojavanju, dodiru, promatranju, sudjelovanju. Kroz te procese želim uspostaviti nove veze, drugačije interpretacije i rastvoriti determinirane uloge, želim ponuditi novu dobrodošlicu za vidljiva i nevidljiva bića", ustvrdila je.

Ana Hušman eksperimentira s mogućnostima animacije, dokumentarnim i igranim elementima u filmu, glasom i artikulacijom, zanima je propitivanje i obrtanje pozicije amaterskog i profesionalnog subjekta performativnosti, samog medija te struktura koje diktiraju i proizvode obrasce ponašanja. Radi kao izvanredna profesorica na Odsjeku za animirani film i nove medije Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Suosnivačica je udruge RESTART, gdje već dugi niz godina vodi program filmske edukacije za velike i male.

Noviteti donose novu verziju "Priče sa zapadne strane"

Među Novitete u Kinoteku stiže "Priča sa zapadne strane", nova inačica istoimenog kazališnog klasika iz 1957. godine, koji govori o zabranjenoj ljubavi djevojke i mladića. Autor nove verzije je Steven Spielberg, glavne uloge odigrali su Ansel Elgort i Rachel Zeler, a u jednoj od epizodnih uloga pojavljuje se i Rita Moreno, koja je za nastup u filmu iz 1961. godine bila nagrađena Oscarom za sporednu glumicu.

Drugi novitet na repertoaru je "Deset u pola", humoristična drama oskarovca Danisa Tanovića, smještena u tradicionalne ćevabdžinice na sarajevskoj Bašćaršiji. 

Tu su još ekstravagantni krimić "Dinastija Gucci" Ridleya Scotta, vrckava art komedija "Francuska depeša" Wesa Andersona, biografska drama "Spencer" Pabla Larraína i dinamična satira "Zbornica" Sonje Tarokić.

FonoKinoteka: Soundtrack za film koji nije snimljen

Za subotu je najavljeno događanje "Soundtrack za film koji nije snimljen", glazbeno–poetski street movie RadioTeatra s dvoje protagonista, koje povezuju poetski senzibilitet u kreativnom radu te sklonost izražavanju u različitim medijima. 

Taj kazališno–radijski dijalog sastoji se od poetskih, proznih i glazbenih zapisa nastalih kao dijaloška razmjena tijekom zime i proljeća 2020./21. između zagrebačke pjesnikinje, kantautorice i dramaturginje Nine Bajsić i beogradskog pjesnika, kantautora i slikara Nenada Marića (Kralj Čačka).

"U maniri radiofonskog teatra, dramaturgija Soundtracka za film koji nije snimljen ne zasniva se samo na riječima i glazbi, već je krasi i zvučno-atmosfersko ruho Dina Brazzodura i Lane Deban upotpunjeno terenskim audio snimkama i naracijom Pavlice Bajsić", napominje se u najavi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter