ZAGREB

Kanadski suvremeni klasik i novi domaći naslov iz Hena coma

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Nakladnik Hena com objavio je dva nova romana, suvremeni kanadski klasik "Pod krošnjom naranče" zapaženog i nagrađivanog kanadskog autora Larryja Tremblaya, te roman "Subota" Đurđice Stuhlreiter, u kojemu tematizira demenciju i sjećanje kao konstrukt realnosti i mašte.

Larry Tremblay (1954.) kanadski je prozaist, pjesnik, dramatičar, kazališni redatelj, glumac i profesor kazališne umjetnosti na Sveučilištu u Montrealu. Kazališni komadi prevedeni su mu na desetke jezika, postavljeni su na čitavo mnoštvo svjetskih kazališnih pozornica i osvojili su brojne nagrade.

"Pod krošnjom naranče", njegovo najpoznatije prozno djelo, roman o razornim posljedicama rata na dječji život objavljen 2013. godine preveden je u dvadeset zemalja i osvojio je ugledne nagrade, te je bio finalist za nagradu Prix des 5 continents. Roman je adaptiran za kazalište u iznimno uspješnu predstavu koja se izvodila diljem Kanade, a uskoro će zaživjeti i kao opera.

Najavljen kao intenzivno književno iskustvo koje istodobno izaziva osjećaje bespomoćnosti, bijesa, tuge i empatije, "Pod krošnjom naranče" romaneskni je pristup dječjoj traumi i njezinu dugoročnom utjecaju na odrasli život.

Obiteljski voćnjak naranči mjesto je igre i tajnih razgovora dvojice dječaka, izgledom posve jednake braće blizanaca Ameda i Aziza. Iako se oko njih odvija dugogodišnji sukob dviju zaraćenih strana, braća dane provode dječački, u sigurnosti voćnjaka, u slozi i maštanju. Ali rat ne štedi nikoga, i dječaci postaju bolno svjesni njegovih razornih posljedica kad se pred njihove roditelje postavi nemoguć izbor – koji će od dvaju mladih života žrtvovati? Prijevod s francuskog potpisuje Duška Gerić Koren.

Hena com objavio je i roman "Subota" domaće književnice Đurđice Stuhlreiter, u kojemu se bavi krhkošću sjećanja, kroz temu demencije.

"Sjećanja su uvijek rezultat preplitanja realnosti i mašte; percepcija događaja iz prošlosti, Koliko se god trudili biti objektivni, uvijek sadrži barem zrnce subjektivnosti zbog kojeg ih ne samo prezentiramo, nego uvijek i interpretiramo", stoji u najavi.

Glavna junakinja, starica Greta, interpretaciju vlastite prošlosti nadograđuje i svojom bolešću, demencijom, pa su time pukotine između paralelne stvarnosti i one (navodno) prave još veće.

Đurđica Stuhlreiter u svome romanu ne bavi se stereotipnim prikazom bolesti, premda itekako dodiruje teme disfunkcionalnosti obitelji nakon suočavanja s majčinom/puničinom/bakinom dijagnozom. Narušeni odnosi i groteskne situacije ionako svoje korijene vuku još otprije, da bi sada samo bile vidljiviji i intenzivniji. Greta će, pomognuta neobičnim, pa i nestvarnim likovima koji joj se pridružuju na tome putu, zaboravnost u primarnoj stvarnosti itekako nadoknaditi lucidnošću u onoj drugoj, paralelnoj.

Đurđica Stuhlreiter (1961.) profesorica je hrvatskog jezika i književnosti te magistrica defektologije i logopedije. Piše i objavljuje priče, pjesme i dramske tekstove namijenjene mladim i nešto starijim čitateljima. Nagrađivana je autorica knjiga za djecu i mlade. Za odrasle je do sada objavila dva romana, "Bapske priče" (2018.) te "Sonata" (2019.), s kojim je ušla u finale V.B.Z.- ove nagrade za najbolji neobjavljeni roman.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter