(Hina/EPA)
Atomsko sklonište u Travnom u ponedjeljak je ugostilo svoju prvu izložbu - onu o 'Maršalki', obližnjoj vojarni kod koje su se Zagrepčani 1991. godine sukobili s Jugoslavenskom narodnom armijom (JNA).
Izložba 'Vojarna „Maršal Tito” u Zagrebu 1991.' gostujuća je izložba Muzeja grada Zagreba (MGZ) u novouređenom prostoru skloništa, a sastavljena je od 98 fotografija koje prikazuju period kad je Zagrebu prijetio vojni udar Jugoslavenske narodne armije.
Zagrepčani su 1991. godine pokušali spriječiti izlazak kolone vojnih vozila i sedam tenkova Jugoslavenske vojske koji su krenuli kao pojačanje postrojbama JNA angažiranima u napadu na Sloveniju.
Uz blokadu vojarne, izložba prikazuje i ratnu štetu koje je počinila Jugoslavenska vojska u pucnjavi iz vojarne na naselja Travno i Utrine u Novom Zagrebu, kao i povlačenje JNA pod promatranjem predstavnika tadašnje Europske zajednice, uz slavlje građana, koje se odvilo 20. prosinca 1991. godine.
Ideja o održavanju izložbe u dugo nedostupnom atomskom skloništu uz Mamuticu u Travnom, nastala je u komunikaciji između Kulturnog centra Travno i kustosa MGZ-a Juraja Sekule, u vrijeme sukoba na istoku kontinenta, u Ukrajini, koji je pokazao da „gradska skloništa ne pripadaju nekoj davnoj neponovljivoj prošlosti”, stoji u najavi izložbe.
„Odlučili smo iskoristiti autentičnost prostora i napraviti izložbu točno tamo gdje su se građani Zagreba sklanjali za vrijeme uzbuna”, rekao je Sekula za Hinu na otvaranju izložbe koja će trajati do 20. prosinca ove godine.
Ovom izložbom najavljuje se projekt „Zagrebačke vojarne '91.” i sveobuhvatna studijska izložba o bitci za vojarne u Zagrebu i njegovoj užoj okolici, a MGZ tom prigodom poziva sve stanovnike Travna i obližnjih četvrti da doniraju predmete vezane za te događaje kako bi obogatili zbirku.
Sekula je naglasio kako je pitanje vojarni važno jer su one utjecale na tijek Domovinskog rata koji je uslijedio.
„Planovi JNA postojali su još 80-tih godina. Čekali su da kriza doživi svoj rasplet, a u trenutku kad je došlo do promjene vlasti u Hrvatskoj i izbora prve demokratski izabrane hrvatske vlade, vojska je aktivirala svoje dugo pripremane planove u kojem su vojarne imale ključnu ulogu”, rekao je kustos izložbe.
Izložba je sastavljena od stotinjak fotografija iz fundusa Muzeja grada Zagreba (MGZ) i fotografija Vjesnika koje se čuvaju u Hrvatskom državnom arhivu.