(Hina/EPA)
U karlovačkoj Galeriji Vjekoslav Karas otvorena je u srijedu izložba skulptura "Konji" kipara Hrvoja Dumančića, u sklopu gradske manifestacije Zvjezdano ljeto, a bit će otvorena do 18. rujna, kada će autor održati i kiparsku radionicu.
Posebnost izložbe je "Ranjeni konj", skulptura koja predstavlja idejno rješenje za veći spomenik koji će u Lipiku biti postavljen svim lipicancima nastradalima tijekom Domovinskog rata.
„Ideja je da i njih stradale i ranjene predstavlja ponositi konj, u paradnom lipicanskom koraku, ali s raspuklinama koje se s tijela šire i na kružnu podlogu. To simbolizira duboku povezanost lipicanaca i sa stanovništvom i sa zemljom. Za mene ni 'Ranjeni konj' nije tužan već najponosniji konj koji pokazuje snagu koju ima, unatoč svim stradanjima“, rekao je Dumančić.
Za izložbu u cjelini Dumančić kaže da je prikaz njemu najdražih radova, od Aramisa, diplomskog rada na Akademiji za koji je dobio grand prix na francuskom Xe Salonu, preko Power of Soul, nagrađenog rada u Londonu i drugih, što predstavlja presjek njegovog rada.
„Konji su dio svjetske kulture, kroz povijest su ljudskoj civilizaciji dali poseban pečat, ali ja nisam pratio trendove umjetničke scene, ja sam otišao u figuraciju i animalizam, radio sam ono što osjećam“ rekao je Dumančić i pri tom priznao da ga je ponekad mučila i nesigurnost, da je tako raditi „krivo“, ali da ga je „nosio unutarnji osjećaj“ i da nakon svih tih godina još uvijek ima što reći.
Osobno je vezan za konje, s njima je od svoje sedme godine i sada ima vlastite konje, te kaže da su ga puno naučili i da se nada se da će „kroz ove skulpture barem malo prenijeti i na posjetitelje svoje impresije o konjima“.
„Kada je čovjek otkrio konja otkrio je i sebe, jer kada je sjeo na konja počeo je otkrivati i svijet i sebe“, rekao je Dumančić.
Kustosica Galerije Vjekoslav Karas Aleksandra Goreta je tijekom otvorenja izložbe rekla da je izloženo 14 skulptura konja i da je to "taman dovoljno" da se vidi presjek autorovog rada, te da se doživi da konj njemu nije samo model „već i medij u koji unosi vlastitu emociju i duh“.
Od prvih međunarodnih izložbi, rekla je Goreta, Dumančićevi konji kreću galopom po svijetu - redaju se nagrade, slijedi izrada javnih skulptura. Vjernost temi se isplatila, a ljubav prema konjima se počinje i kapitalizirati, dodala je.
Dumančić je široj domaćoj publici poznat po kapitalnom djelu „Alkarska povorka“, s 24 skulpture - 10 konja i 14 portreta alkara u Muzeju Sinjske alke, a trenutno priprema doktorat na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti te je angažiran na simpozijima i predavanjima u Francuskoj.