ZAGREB

Izložba "Grad u muzeju sjećanja", virtualno putovanje kroz donaciju Šola

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Muzejski dokumentacijski centar (MDC) objavio je virtualnu interaktivnu izložbu "Grad u muzeju sjećanja“ kustosice Zrinke Marković, s 35 digitaliziranih dijapozitiva profesora Tomislava Šole.

Riječ je o dijapozitivima iz kolekcije od više tisuća dijapozitiva koje je Šola prije tri godine donirao MDC-u i koji su, nakon što su korišteni u nastavi, omogućili da studenti 'putuju' i u vrijeme zbog pandemije neizvjesnih putovanja omogućili su - ona virtualna.

Uz kratke zanimljivosti o motivima s uličnih kadrova europskih i sjevernoameričkih gradova, snimljeni, digitalni storytelling proširen je interaktivnom komponentom što omogućava da virtualni posjetitelji urone u scenu, vide kako predstavljena mjesta danas izgledaju, sami istraže okolinu u kojoj su snimke nastale i tako stvore svoju priču, napominje se u najavi.

Izložba se djelomično nadovezuje na prethodnu "Duh mjesta“, koja je bila objavljena krajem 2020., također na Google Sites. 

Ovaj put predstavljeni su: Milano, Comacchio, Pariz, Barcelona, Cuenca, Antwerpen, Belfast, Brno, Zagreb, México, Puebla, Montreal, Gatineau, Boston i Anaheim sa snimkom nastalom u Disneylandu. Izložene snimke potječu iz razdoblja od 1980. do druge polovice 90-ih.

Iz MDC-a kažu kako je izložbi prethodilo višemjesečno istraživanje snimljenih lokacija, a najveći izazov bio je identificirati lokaciju, pomoću aplikacije Google objektiv, otkrivanje tragova poput natpisa i objekata u pozadini, uličnih brojeva ili, u povoljnijoj situaciji, naziva ulica koji su zatim pretraženi pomoću alata kao što su Google tražilica, Google karte i Google Street View.

Posljednja neutvrđena adresa otkrivena je tek nešto prije objave virtualne izložbe, a zgrada je pronađena prilikom jedne virtualne šetnje pariškim ulicama, dodaju.

Na temelju tekstova uz digitalizirane dijapozitive virtualnim posjetiteljima nastoji se približiti gradove i objekte kroz njihove specifičnosti, a zatim ih ulaskom u virtualni prostor koji pruža Google Street View "teleportirati“ na mjesto sa snimke u današnje vrijeme te na takav način uključiti u priču, te time potaknuti da istraže okolinu u kojoj je neka snimka nastala i sami iskroje svoju virtualnu šetnju i razviju jedinstvenu priču. 

Za one koji žele saznati više, jedno virtualno poglavlje izložbe donosi popis internetskih izvora korištenih prilikom pisanja tekstova, a edukativna uloga izložbe dodatno je naglašena jednostavnim igrama na njezinom završetku. 

U vremenima otkazanih putovanja i opasnosti da se vrata muzeja ponovno zatvore, iz MDC-a ističu kako "virtualne šetnje, virtualna vodstva i virtualna putovanja ne mogu zamijeniti ona realna, ali mogu barem kao svojevrsni surogati prenijeti djelić doživljaja te u sadašnjosti, ovakvoj kakva jest, prizvati sjećanja na neka, možda bolja, prošla vremena i nadu za ona buduća”.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter