ZAGREB

Izložba fotografija Nine Đurđević nastalih tijekom samoizolacije

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba "Samoizolativna“ Nine Đurđević, koja se otvara u utorak u Galeriji na katu Kulturno-informativnog centra, predstavlja ciklus fotografija nastao u ožujku 2020. nakon njezina povratka iz Londona, tijekom 14 dana provedenih u samoizolaciji.

Autorica je na fotografijama, s popratnim tekstovima, autorefleksivnom poezijom, koje je objavljivala na svojoj Facebook stranici svakoga dana u isto vrijeme, bilježila svoja raspoloženja u suženom prostoru, u vrijeme prvoga masovnog zatvaranja uslijed COVID – 19 pandemije.

"Ta zajednička trauma prisilnog zatvaranja po potrebi tj. zarazi, okrenutosti na samoga sebe mnogima je teško pala, no Nina u tome vidi izazov. Za nju je to prilika koju valja iskoristiti kako bi se ghandijevski nenasilno interveniralo u vlastitu svakodnevnicu i iz nje izvukao jedan 'trenutak za povijest'", ustvrdio je u predgovoru izložbe Emil Matešić. 

Po njegovim riječima, introspektivna lirika koja prati fotografije, ta "poetika izolacije" jednako je asketska, štura, nekako ogoljena bez suvišnih riječi i opisa, a opet precizna i komunikativna u namjeri da nešto prenese nadopunjujući ili odvodeći doživljaj fotografije u sasvim drugom smjeru.

Njezin rad Matešić ocjenjuje kao asketski precizan, a opet bogat detaljima i mizanscenski osmišljen u narativu kojim tumači ugođaj, dok je ona okrenuta sebi, "tiho i konstantno, bez buke i galame".

"Njezini samoslici osobno su svjedočanstvo postojanja i dokument jedne egzistencije u posebnom, a opet globalnom trenutku, nastali gotovo spontanom željom da se napiše vizualni esej s minimalnom dinamikom ali maksimalnim postojanjem u trenutku okidanja", napomenuo je.

Matešić smatra kako su fotografije bitne, no kontekst u kojem nastaju još je bitniji, a ovaj Ninin "potraga je za njom samom, za traženjem smisla u napornom vremenu u kojem smo sami sebi najveći i najuporniji protivnik i prijatelj".

Nina Đurđević (Brežice, 1980.) završila je Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu, smjer Filmsko i televizijsko snimanje te master program za fotografiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

U središtu interesa joj je blisko okruženje i ona sama, a stvara društveno angažirane radove o stanju društva, odnosu prema pojedincima, ali i psihičkim stanjima.

Članica je ULUPUH-a od 2011. i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Redovno izlaže od 1998. godine i do sada je ostvarila četrdesetak skupnih i samostalnih izložaba. Fotografije iz serije "Objekt(iv)na" nalaze se u fundusu Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Njezina izložba u KIC-u ostaje otvorena do 8. ožujka.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter