ZAGREB

Izložba austrijskog umjetnika Marka Zinka u MSU

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba  "M 48°14'31”N, 14°31'1”E - Mauthausen: iskupljenje/brisanje/sjećanje" austrijskog umjetnika Marka Zinka otvara se 11. siječnja u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti (MSU).

Umjetnik u svom višegodišnjem istraživačkom projektu, naslovljenom prema geografskim koordinatama koncentracijskog logora Mauthausen gdje je ubijeno najmanje 90 tisuća ljudi, istražuje trivijalizaciju nacističke povijesti, komemorativnu kulturu i prakse brisanja kolektivnog sjećanja,

Projekt je izvorno realiziran 2019. za memorijalni Centar u Mauthausenu gdje je umjetnik izložio fotografske cikluse s ciljem da napravi  vidljivim dvojni nestanak: istrebljenje ljudi i iskorjenjivanje sjećanja, a koji se sada premijerno pokazuju u MSU Galeriji, ističe se u najavi izložbe. 

Tijekom posjeta tom centru, Zink je uočio da je spomen obilježje za mnoge posjetitelje tek mjesto bezbrižnog razgledavanja gdje se zaboravlja stravična povijest mjesta do točke u kojoj pojedinci kreiraju šaljive selfije, pa je želio s pomoću različitih fotografskih tehnika vratiti komemorativno dostojanstvo mjestu.

Po riječima austrijskog publicista Wolfganga Huber-Langa, 'umjetnikov cilj nije dokumentirati, nego iritirati, prisiliti na pomniji pogled i otvoriti slojevite rasprave, važno mu je intenzivno bavljenje prošlošću koja ne zastarijeva'. 

Huber-Lang napominje kako je umjetnik za svoj medij izabrao analognu fotografiju, gdje filmove obrađuje i prije same ekspozicije, prokuhava ih, buši, tretira klorom ili brisačem tinte te tako obrađenim filmom fotografira odabrana mjesta u nekadašnjem koncentracijskom logoru i izvan njega.

Zato fotografije ponekad izgledaju kao povijesni predmeti, uhvaćeni na filmu brzo i krišom, izblijedjeli od sunca, napola uništeni kroz vrijeme koje je proteklo, a ponekad se čini da svojim oštećenjima, na nekoj posebnoj, vlastitoj razini, govore o užasima koji su se ondje događali.

"I ponekad se čini da se na njima vidi nešto što je tek naizgled postalo nevidljivo. Marko Zink svojim nas radovima podsjeća da je to moguće: sve ono što podsjeća na prošlost i upozorava na ono što dolazi moglo bi se vidjeti. Ako to želimo", rekao je.

Po otvorenju izložbe održat će se razgovor o iskustvima komemorativnih praksi. Sudjeluju ravnateljica Memorijalnog centra Mauthausen Barbara Glück, povjesničar Ivo Goldstein, voditeljica Dokumente – centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič, ravnatelj Javne ustanove Spomen područja jasenovac Ivo Pejaković te sam umjetnik, uz moderatoricu kustosicu Muzeja Leilu Topić.

Partneri izložbe, koja će biti otvorena do 6. veljače, su Austrijski kulturni forum u Zagrebu i Galerija Michaela Stock.
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter