(Hina/EPA)
Izvedbom Čehovljeva "Višnjika" redatelja Tiaga Rodriguesa u ponedjeljak je u Avignonu otvoren 75. Festival d’Avignon, najveći europski festival, u sklopu kojega Europsku kazališnu akademiju mentorira i vodi intendantica HNK-a Zagreb Dubravka Vrgoč.
Osnovan 1947. godine, Festival d’Avignon, ubrzo postaje uzorom svim ostalim na cijelom kontinentu pa, tako i osnivanju Dubrovačkih ljetnih igara. Samo dvaput je bio otkazan, 2003. zbog štrajka solidarnosti sa "slobodnjacima" u show businessu, te prošle godine zbog pandemije virusa covid-19.
Nakon stanke izazvane pandemijom, najveći europski festival svečano je otvoren u ponedjeljak navečer u Papinskoj palači Čehovljevim "Višnjikom" u režiji Tiaga Rodriguesa s Isabelle Huppert u glavnoj ulozi Ljubov Andrejevne Ranjevske, i to pred dvije tisuće gledatelja.
Ove sezone ponovo su prisutni najatraktivniji europski ansambli i redatelji kao što su Christiane Jatahy, Angélica Liddell, Fabrice Murgy, Dimitris Papaioannou, Anne Cecile Vandalem i brojni drugi, u selekciji ravnatelja Festivala Olivier Pya.
Redovan program Festivala sedmu godinu zaredom sadrži Europsku kazališnu akademiju za mlade europske producente u organizaciji Europske kazališne konvencije.
Od samog početka Akademiju vodi i mentorira intendantica zagrebačkoga HNK Dubravka Vrgoč. Ove će godine Vrgoč, uz ostalo, podučiti o načinima vođenja kazališnih kuća i produkcija u vrijeme krize. Zagrebački HNK jedna je od rijetkih nacionalnih kulturnih institucija u Europi koja je svoja vrata uspjela održati otvorenima usprkos pandemiji.
U ovogodišnjem programu Europske kazališne akademije sudjeluju producenti iz repertoarnih kazališta i nezavisnih grupa iz Austrije, Velike Britanije, Češke, Mađarske, Nizozemske, Italije i Njemačke. Uz Vrgoč, ove godine voditelj je i Rui Catarino, umjetnički savjetnik Nacionalnog kazališta iz Lisabona.