Ilustracija (Pexels)
Filmovi "Šumarak direkt" u osnovnoškolskoj te "Bura" u srednjoškolskoj kategoriji pobjednici su filmskog natječaja koji u okviru Dana medijske pismenosti organiziraju Agencija za elektroničke medije, UNICEF i Hrvatski filmski savez, a ove se godine uključio i Pulski filmski festival.
Nagrađeni film u osnovnoškolskoj kategoriji "Šumarak direkt" snimili su Nola Škrbec, Simona Sermazi i Mihael Šoštarić iz Foto kino video kluba Zaprešić, pod vodstvom mentora Jadranka Lopatića.
Posebna priznanja u toj kategoriji dobili su i filmovi "Krug sumnje" Filmsko-medijske skupine Osnovne škole Grohote sa Šolte i "Šokantno otkriće" Družine Reporterske njuške iz Osnovne škole Svete Ane u Osijeku.
U srednjoškolskoj kategoriji pobijedio je film "Bura" koji su napravili Karlo Muskardin i Sanjin Stipić iz Filmske skupine Srednje škole Ambroza Haračića iz Malog Lošinja, pod mentorstvom Ružice Dodig.
Posebna priznanja u srednjoškolskoj kategoriji dobili su filmovi "Nerealni prikazi ljepote i načina života" iz Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn iz Rijeke i "Sintetički sram" iz Elektrostrojarske škole Varaždin.
Nagrade su u sklopu 72. Pulskog filmskog festivala u kinu Valli dodijelili glumica Tihana Lazović, ujedno članica glavnog žirija ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala i filmski i televizijski redatelj Daniel Kušan.
Nakon dodjele nagrada prikazani su pobjednički filmovi i filmovi koji su dobili posebna priznanja.
"Filmsko stvaralaštvo djece i mladih važan je dio razvoja medijske pismenosti jer potiče kreativnost, kritičko razmišljanje i dublje istraživanje tema kojima se mladi autori bave. Zato mi je drago vidjeti velik interes mladih za sudjelovanje u filmskom natječaju u sklopu Dana medijske pismenosti", rekao je zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije Robert Tomljenović, u ime organizatora filmskog natječaja.
Umjetnički ravnatelj Pulskog filmskog festivala Danijel Pek istaknuo je da se pulski festival s veseljem uključio u tu priču koja spaja filmsku umjetnost i medijsku pismenost te je izrazio nadu da će mladi autori nastaviti razvijati svoje vještine i strast prema filmskom stvaralaštvu.
"Vjerujem da će njihov glas kroz filmove doprinijeti bogatstvu i raznolikosti našeg kulturnog prostora. Podržavajući ih danas, gradimo temelje za buduće generacije kreativaca i medijski pismene građane" - poručio je Pek.
Tema sedmog filmskog natječaja u sklopu Dana medijske pismenosti bila je “Je li ovo stvarno?”, a na natječaj je prijavljeno 85 filmova.
Uz promicanje filmskog stvaralaštva i medijske pismenosti, cilj je natječaja, kako se čulo, potaknuti djecu i mlade na kritičko promišljanje o sadržajima s kojima se susreću u medijima te ih poučiti kako prepoznati one za koje je važno zapitati se jesu li stvarni i kako ih provjeriti.