(Snimio Nikola Blagojević)
Svjetski festival hrvatske književnosti održat će se od 15. do 17. studenoga u Zagrebu i Svetom Križu Začretje, a okupit će hrvatske književnike iz Hrvatske, BiH te hrvatske dijaspore iz susjedstva i iseljeništva, najavila je Hrvatska kulturna zaklada, organizator festivala.
Ovogodišnji Festival posvećen je hrvatskim književnicima koji su stvarali ili stvaraju na hrvatskomu jeziku u Bosni i Hercegovini, s posebnom pozornošću na jezik i pripadnost hrvatskih književnika te položaj i veze s matičnom hrvatskom kulturom i književnošću, stoji u najavi.
Na Festivalu će sudjelovati i pozvani hrvatski književnici iz ostalih država u kojima se stvara hrvatska književnost, iz Molisea u Italiji, Gradišća u Austriji, Mađarskoj i Slovačkoj, Boke kotorske i Svebarja u Crnoj Gori.
Posebna pozornost poklonit će se, ističe se, položaju hrvatskih književnika u državama u kojima žive, a propitivat će se u radnom dijelu Festivala i odnos Hrvatske prema njima te izgledi tih kulturnih odnosa ubuduće u vezi s prijevodima i dostupnosti njihovih djela zainteresiranoj čitateljskoj javnosti u Hrvatskoj.
Festival je i ove godine posvećen Danu sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje u Domovinskom ratu, 18. studenoga.