dvojica vrhunskih, vanserijskih umjetnika

Večeras premijera predstave "Arsen + Vitez ili što je glumac bez sloboda"

  Vitez u Histrionskog domu u Zagrebu sprema premijeru predstave "Arsen + Vitez ili što je glumac bez sloboda", a u razgovoru za Glas Istre se prisjeća na neponovljivog Arsena

| Autor: Jurica Körbler
Zlatko Vitez (foto Histrioni)

Zlatko Vitez (foto Histrioni)


Arsen Dedić, za života, i Zlatko Vitez obilježili su jednu epohu kao dvojica vrhunskih, vanserijskih umjetnika koji su na područjima na kojima su radili praktički postigli sve. Sada Vitez u Histrionskom domu u Zagrebu sprema premijeru predstave "Arsen + Vitez ili što je glumac bez sloboda" na programu večeras u 20 sati, a u razgovoru za Glas Istre se podsjeća na neponovljivog Arsena.

- Što je Arsen značio za Histrione, kako je počela suradnja?

- Arsena i mene spojilo je kazalište. Naime, Kosta Spaić je 1973. godine u Dramskom kazalištu Gavella režirao "Hölderlina" Petera Weissa, Arsen je pisao glazbu, a kada nije imao pjevačke angažmane, svirao je flautu u malom orkestru. Ja sam glumio mladog Sinclera i pjevao Arsenove songove. Mislim da je Arsenu pisanje glazbe za "Hölderlina" bilo vatreno krštenje u kazalištu. Poslije toga u Gavelli sklada glazbu za predstavu "Skup" Marina Držića, također u Spaićevoj režiji. Predstava je počinjala stihovima "Što se ima, to se dava, tko sve dava, vele dava, a tko srce dava, svega sebe dava", a Arsen je meni povjerio pjevanje tog početnog songa. I tako je započelo naše dugogodišnje prijateljstvo, kasnije i kumstvo, i do njegovog odlaska na onaj svijet s kojeg se više nijedan putnik ne vraća, dragocjena suradnja s Histrionima. Arsen je razumio taj duh histrionstva i kroz svoje ga je što skladbe, što poeziju, izvrsno oslikavao.

- Je li Arsen išao na ljetne turneje?

- Nije, ali su Histrioni na svakoj turneji s predstavom posjetili njega ili u rodnom Šibeniku ili u Božavi na Dugom Otoku gdje je Arsen ljetovao. U Božavi sam mu čak tijekom turneje 1996. godine uručio, tada kao savjetnik za kulturu predsjednika Tuđmana, odličje Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića za izuzetan doprinos hrvatskoj kulturi.

- Bio je kućni kompozitor, na kojim je predstavama radio?

- Od "Domagojade" 1975. do njegovog odlaska, Arsen je što skladao, što ispjevao, što glazbenom kulisom oplemenio dvadeset i šest histrionskih predstava. U mnogim je histrionskim predstavama Arsenova glazbena komponenta bila presudna. Ona je određivala i stil i kakvoću izvedbe ('Domagojada', 'Glumijada', 'Diogeneš', 'Dnevnik malog Perice', 'Kavana torso', 'Kći Lotrščaka'…). Arsen je jednom rekao: 'Histrioni su plovili u doslovnom i prenesenom smislu. S njima sam od samoga početka. S njima mi je bilo mučno, dosadno, dugo, loše plaćeno, neizvjesno i teško, strašno loše ocijenjeno, osobito u vrijeme elitnih kazališnim gesta i grimasa, ali to je ipak moje najljepše provedeno vrijeme - i kazališno i prijateljsko.'

- Sjećate li se neke anegdote vezane za Arsena?

- Iz mojih početaka bavljenja glumačkom profesijom pamtim i nastupe po dječjim vrtićima. U tim ranim "jutarnjim šihtama" znao nam se pridružiti i Arsen, koji je za taj dječji program pisao glazbu. On me djeci predstavljao s pjesmom koja je išla ovako: "On je glumac, pjevač, sve mu ide glatko, Vitez i bez mača, oduvijek je – Zlatko". A ja sam uzvratio: "Tko zna što je Arsen, taj ga baš ne voli, al' ga moraš sresti, kada zub te boli".

- Koliko danas nedostaje Arsen?

- Ne nedostaje samo meni, užasno nedostaje i našoj kulturi, ali isto tako vjerujem i svima koji su ga poznavali. Bio je po svemu izuzetan. Beskrajnog talenta, radišan, ciničan, mekog srca, ali kad je trebalo i oporog. Bio je duhovit, ponekad i opak, ali u konačnici ne poznajem čovjeka koji mu se obratio za pomoć da mu nije pomogao ili djelom ili savjetom.

- Kako je koncipirana nova predstava?

- Koncipirana je kao kronološki presjek našeg prijateljevanja i suradnje, uz mnoštvo Arsenovih mudrosti, kao i pjesama koje je napisao za ili o Histrionima, a koje pjevam i recitiram uživo uz klavirsku pratnju Olivera Beloševića, i to sve iz glave, bez šalabahtera! Publika kabareta "Arsen + Vitez iliti Što je glumac bez slobode" moći će se tako prisjetiti pozamašnog Arsenovog opusa vezanog uz Glumačku družinu Histrion, ali i sveukupne Arsenove stvaralačke snage.

- Nedavno je izasla knjiga o Arsenu, planiraju li Histrioni knjigu koja bi otkrila detalje fantastične suradnje?

- Mnogo toga je već navedeno u histrionskoj monografiji "Histrion ili autobiografija glumca" objavljenoj 2016. godine, ali kako sam ja ipak čovjek od kazališta, smatram da je primjerenije posvetu Arsenu ispisati upravo ovako, na kazališnim daskama. Konačno, i sam je Arsen uvijek isticao kako se svatko treba baviti svojim poslom i najviše se grozio "priučenih ljudi".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter