Outsider Art Fair u New Yorku  

Za Slavka Kopača umjetnost art bruta jedina je čista i netaknuta, neopterećena normama

Među 12 novih izlagača, prvi puta predstavljena su djela umjetnika Slavka Kopača pod vodstvom Udruge ArtRencontre iz Pule i udruženja Kopac Committee Association iz Pariza. Kopač je na ovome sajmu predstavljen pod sloganom: "An insider artist in the service of outsiders"

| Autor: Vanesa BEGIĆ
S predstavljanja u New Yorku

S predstavljanja u New Yorku


Prošloga vikenda održan je Outsider Art Fair u New Yorku, u prestižnom Metropolitan paviljonu na Manhattanu. Riječ je o jedinom njujorškom sajmu posvećenom art brutu i autsajderskoj umjetnosti.

Čuveni sajam

Bilo je to 31. izdanje sajma, koji se prvi puta održao 1993. godine, od kada prezentira samouke umjetnike diljem svijeta. Na ovogodišnjem izdanju predstavljeno je 64 izlagača iz 28 gradova i osam zemalja, s 12 izlagača koji su prvi puta nastupili na ovome sajmu.

Među 12 novih izlagača, prvi puta predstavljena su djela umjetnika Slavka Kopača pod vodstvom Udruge ArtRencontre iz Pule i udruženja Kopac Committee Association iz Pariza. Kopač je na ovome sajmu predstavljen pod sloganom: "An insider artist in the service of outsiders".

- Kopač kao akademski obrazovan slikar ne pripada kategoriji samoukih umjetnika, ali je za svog života, svojim radom i posvećenošću, uz Jeana Dubuffeta, odigrao jednu od ključnih uloga u stvaranju art brut pravca i njegovih temelja. Potom, 1948. godine, odmah po Kopačevom dolasku u Pariz, Jean Dubuffet ga je imenovao glavnim kustosom i arhivistom kolekcije Art Brut te je Kopač tu ulogu obnašao sve do preseljenja kolekcije u Lausanni 1975. godine.

Stoga je bila želja predstaviti ga kao čovjeka koji je bio u službi ove umjetničke scene od njenih početaka. Za Slavka Kopača umjetnost art bruta jedina je čista i netaknuta, neopterećena normama kako je jednom zaključio u intervjuu iz 1984. godine, kazala je Tamara Floričić.

Kopačeva umjetnička djela nisu ostala nezamijećena, štoviše, kritičar The New York Timesa u svom osvrtu uvrstio je Kopačeva djela pod trenutke ljepote koji su obilježili ovogodišnji sajam.

Podsjetimo, do revalorizacije djela Slavka Kopača (Vinkovci, 1913. - Pariz, 1995.), došlo je prije svega zahvaljujući pulskim supružnicima Floričić, Kristijanu i Tamari. Riječ je o velikim, ali samozatajnim ljubiteljima umjetnosti kojima je primarni cilj sačuvati kulturnu i umjetničku baštinu i dati svoj doprinos da hrvatski umjetnički velikani, poput Kopača, budu sačuvani od zaborava i dobiju mjesto koje zaslužuju. Kristijan Floričić je poznati istarski poduzetnik, a njegova supruga Tamara sveučilišna profesorica.

Povratak

- Kada smo od prijatelja čuli za aukciju djela ovoga autora, otišli smo te 2017. godine u Drouot, gdje smo u toj čuvenoj aukcijskoj kući otkupili njegova djela. Kad sam vidjela njegova djela, shvatila sam da predstavljaju nešto zaista posebno i da ih treba očuvati i vratiti "doma", da ne budu raspršena po svijetu i da ne ostanu nedovoljno valorizirana, kazala je Floričić i od tada je krenulo studiozno predstavljanje djela ovoga autora diljem svijeta.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter