Slavko Kulić (Foto Cropix)
Dok traje siloviti napad Rusije na Ukrajinu, pažnja javnosti usmjerena je na teške posljedice rata, na patnje ljudi i rijeke izbjeglica koje napuštaju tu zemlju. Manje se govori o uzrocima rata u trenutku kada američki, europski i hrvatski političari gotovo jednodušno tvrde da je Rusija agresiju na Ukrajinu pokrenula ničim izazvana. Dio stručnjaka, međutim, misli da su stvari daleko složenije i da Zapad snosi velik dio odgovornosti za izbijanje tog rata, piše Novi list.
Doktor Slavko Kulić, primjerice, tvrdi da su zapadne zemlje dugo pripremale teren za današnji sukob šireći NATO i njegova vojna postrojenja na istok Europe, prema granicama Rusije. Na taj su način, kaže, isprovocirale Moskvu na vojnu operaciju u Ukrajini, koja je samo kolateralna žrtva u sukobu Rusije i Zapada. Kulić je umirovljeni sveučilišni profesor, međunarodno priznati stručnjak, član i sudionik brojnih međunarodnih foruma za strateška pitanja, autor više od 70 knjiga i 400 radova te dugogodišnji komentator zbivanja u svijetu.
- Vjerujete li da će rat u Ukrajini završiti za mjesec dana?
– To ne znam, ali vjerujem da će se ubrzo znati tko je u svijetu u pravu. Ratuje se u cilju odvajanja Europe od Rusije koja je zarobljena s 450 atomskih bombi. Pratim tijela Europske komisije i znam da se Europskom unijom ne upravlja iz Bruxellesa, nego iz jedne druge zgrade, ne iz one u kojoj se nalazi njemačka vlada.
- Mislite li na Washington?
– Tako je. Ovdje je riječ o sukobu nametnutom od oligarhije iz Washingtona koja je po mom mišljenju patološka, bez ikakve kulturne dimenzije, s obzirom na to što radi drugim narodima. Amerika je proteklih godina počela gubiti dominaciju u svijetu. Ona želi Europu zadržati za sebe, samo zato da bi joj prodavala svoju naftu i plin po deset puta višoj cijeni od one kakva je bila. U ovom sukobu Europa će jako stradati. Europski lideri nisu razumjeli bit tog sukoba. Vođe velikih naroda nisu planetarno zreli kada se sukobljavaju oružjem preko leđa trećih. Tu ukrajinski narod strada ni kriv, ni dužan. Taj narod nije javno informiran o tome tko protiv koga ratuje u Ukrajini. Ako netko govori da je Rusija »ničim izazvana« pokrenula agresiju na Ukrajinu, onda ga ja pitam kako to da je NATO svojim raketama došao na ruske granice i kako to da se dosad o tome šutjelo, uključujući i kod nas u Hrvatskoj.
To su ozbiljne stvari i oni koji to ovog časa budu razumjeli imat će mogućnost da opstanu kao subjekti kulture. U suprotnom, nestat ćemo kao subjekt kulture, jer ćemo sami sebe devalvirati ne shvaćajući da su nam ove okolnosti nametnute, ne iz Bruxellesa, nego iz Washingtona.
- Tko će imati najviše štete, a tko koristi od rata u Ukrajini?
– To je zapravo središnje pitanje. Ovdje se želi ići na uništavanje Rusije i njezino pretvaranje u drugorazrednu ili trećerazrednu silu, kako bi se lakše izveo obračun s Kinom kao prvorazrednom silom. Vođe velikih naroda nisu planetarno zreli kada jedni drugima prijete nuklearnim oružjem, jer nas to vodi u samouništenje. Narodi Europe imat će u ovom ratu goleme štete, osobito kada se klasična struktura europskog gospodarstva uruši zbog manjka energenata, sirovina i metala koji u velikoj mjeri dolaze iz Rusije. Građanima u Europi, kao i u Hrvatskoj, život će znatno poskupjeti.
- Goleme štete imat će i Rusija, zbog sankcija. Hoće li pokleknuti?
– Sankcije će puno koštati Rusiju, ali mislim da neće pokleknuti. Upotrijebila je manje od deset posto svoje vojne moći. Ima goleme rezerve zlata. Kako bi amortizirala zapadne sankcije, okrenut će se golemim tržištima Kine i Indije. Ako SAD i Europa neće od Rusije kupovati naftu i plin, to za nju neće biti prevelik udar. Rusija se već naplatila od 460 milijardi dolara koje je posudila od Zapada. Već sada je obustavila vraćanje tih dugova Americi i Europi.
- Kako se rat u Ukrajini može zaustaviti? Kako se može riješiti taj sukob Zapada i Rusije?
– Izlaz je u povlačenju NATO-a, odnosno Sjedinjenih Država, s granica Rusije. Vjerujem da će Rusija nakon toga kompenzirati Ukrajinu za ono što je tamo srušeno. Postoje načini za zaustavljanje rata u Ukrajini i sukoba Zapada s Rusijom, samo ako Zapad bude razumio taj uvjet. Povlačenje snaga NATO-a s granica Rusije je prvi uvjet. To znači da problem i rješenje nije samo u Rusima, nego je problem u Zapadu.
- Drugim riječima, vi se zauzimate za to da Zapad prizna Rusiji pravo na njezinu sigurnost i tampon zonu prema NATO-u. Mnogi u javnosti, nema sumnje, steći će dojam da vi sada zagovarate interese Rusije.
– Ja ne zagovaram interese Rusije, već govorim ono što jest. Ovo što govorim je provjerljivo. Ne zagovaram ničije nasilje. Pravo na nasilje ne može imati nitko, pa ni Rusi, niti Amerikanci, spram svijeta, izjavio je za Novi list Slavko Kulić.