(Hina/EPA)
Disput je objavio tri prozna dragulja iz različitih književnih epoha svjetske književnosti, remek-djelo Francisca de Queveda "Snoviđenja", "Sjene zaboravljenih predaka" klasika ukrajinske književnosti Mihajla Mihajloviča Kocjubinskog i "Prijatelj Armenac" Andreja Makinea.
Knjiga "Snoviđenja" Francisca de Queveda, jednog od najslavnijih autora španjolske književnosti, posebno njezina "zlatnog doba", skup je od pet fantastičnih priča alegorijsko-moralističkog, odnosno satirično-burlesknog karaktera (San o Sudnjem danu, Đavlom opsjednut redarstvenik, San o paklu, Svijet iznutra i San o smrti).
U njima se ogleda sva autorova stilska i jezična virtuoznost, koju on stavlja u službu oštre, pesimistične i skeptične vizije ne samo španjolskog društva sedamnaestog stoljeća nego i čovječanstva općenito. Prijevod na hrvatski potpisuje Karlo Budor.
Mihajlo Mihajlovič Kocjubinski (1864.-1913.) klasik je ukrajinske književnosti, autor mnoštva kratkih priča i pjesama, od kojih mnoge za života nije tiskao.
Njegova pripovijest "Sjene zaboravljenih predaka" (1912.) zasniva se na književnosti dobro poznatoj temi neprijateljstva dviju obitelji i velike, zabranjene ljubavi između dvoje njihovih potomaka.
Originalnost djelu daje mjesto radnje, smještene u ukrajinski dio Karpata, zemlju Gucula, gdje nas pripovijest vodi magičnim svijetom gorštaka čiji su običaji, vjerovanja i svakodnevnica, uvjetovani geografskom izoliranošću, uistinu jedinstveni. Knjigu je na hrvatski preveo Filip Badanjak.
Andreï Makine rođen je 1957. godine u Krasnojarsku u Sibiru. Godine 1987. došao je u Pariz, a nekoliko godina poslije doživio je velik uspjeh s romanom "Francuska oporuka" (1995.) koji je dobio dvije najprestižnije francuske književne nagrade: Goncourt i Médicis. Član je Francuske akademije.
Roman "Prijatelj Armenac" (prijevod Sanja Šoštarić) pripovijeda trinaestogodišnjak koji živi u sirotištu u Sibiru u posljednjim godinama sovjetskog carstva.
Nakon što u školskom dvorištu brani slabašnog tinejdžera Vardana od zlostavljanja vršnjaka, novostečeni ga prijatelj uvodi u tzv. Vražji kraj, malu zajednicu armenskih obitelji koja se tu doselila da bude blizu svojih voljenih, ondje zatvorenih pod optužbom da su osnovali tajnu organizaciju boraca za neovisnost Armenije. U romanu upoznajemo niz živopisnih likova i doznajemo njihove, često tragične, životne priče.
Disput je dosad objavio Makineove knjige "Francuska oporuka", "Rekvijem za Istok", "Knjiga kratkih vječnih ljubavi" i "Zemlja i nebo Jacquesa Dormea".