ZAGREB

Izložba "Prolazi vremena: Haustori i stubišta Donjeg grada" u HDD galeriji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba "Prolazi vremena: Haustori i stubišta Donjeg grada" Mirande Herceg i Ksenije Jurinec otvara se u četvrtak u zagrebačkoj HDD galeriji.

Nakon projekta "Kamo bez dizajna?" autorice ponovno istražuju na terenu, ovaj put zagrebačke donjogradske haustore, čemu su pristupile privatno, kao stanovnice zagrebačke donjogradske četvrti, ali i profesionalno, kao dizajnerice koje zanima oprema javnih i zajedničkih prostora.

Po njihovim riječima, ovim projektom istražuju i aktualiziraju pitanje opremanja zajedničkih suvlasničkih dijelova stambenih zgrada te adresiraju problem nedostatka znanja, podataka i pripovijesti o „total dizajnu“.

Herceg i Jurinec kažu kako su haustori proizvod sinergije projektanata, brojnih obrtnika, stanara, ali i procesa usklađivanja racionalnog i emotivnog, a ljepotom i posebnom pažnjom za detalje, u skladu sa znanjima i vještinama baštinjenima i razvijanima tijekom povijesti, stvorena su divna funkcionalna i kvalitetna rješenja.

Primjerice to su bakrena vrata stambene zgrade Aladara Baranyaija i kuće Frank Viktora Kovačića, stakleni umetci u podovima stubišta stambene zgrade Drage Iblera na Ribnjaku i stambene zgrade Kemikalija Drage Galića na Trgu Petra Svačića, terazzo stubišta stambene zgrade Zagrebačke ledane Stjepana Planića u Bauerovoj.

Izložba obuhvaća i bilježi ostvarenja od razdoblja historicizma, secesije, preko modernističke arhitekture do suvremenih projekata.

Kroz više od 3000 fotografija u više od 200 haustora obrađeni su primjeri reprezentativnih objekata poput kuće Stern Aladara Baranyaija, zgrade Bezuk Ede Schöna u Boškovićevoj, Kovačićeve zgrade u Masarykovoj, Planićeve zgrade Napredak, Galićeve na Svačićevu trgu, do Ban centra i Parka kneževa.

Autorice upozoravaju kako je oštećenje baštine kulturna i povijesna šteta koja potiče na napuštanje, pa je potrebna zajednička briga za očuvanje povijesnih spomenika, mjesta i memorija, a ukazuju i na disfunkcionalnost zajednice u očuvanju baštine od devastacije grafitima.

Dokumentirale su i mišljenja stanara zgrada propitujući znači li im išta baština, žele li je čuvati, restaurirati i obnavljati unoseći suvremenu opremu i materijale ili je pak žele potpuno promijeniti. 

Propituju i koliko stanare uopće zanima zajedničko, s obzirom da se češće uređuju samo stanovi, a o zajedničkim prostorima ne razmišlja kao o nečemu vrijednom pažnje i brige.

Njihovo je istraživanje obuhvatilo širu zonu Donjega grada, od Savske ulice do Bauerove pa i do Gradske četvrti Medveščak odnosno Ribnjaka.

Izložba ostaje otvorena do 30. prosinca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter