(Hina/EPA)
Izložba "Na vrhu jezika", koja se otvara u utorak, 13. prosinca u zagrebačkoj Galeriji Nova, bavi se istraživanjem fenomena jezika kao sredstva koje ne služi samo za komunikaciju, već je i medij moći za pristup određenim društvenim sferama.
Cilj je izložbe je osvijestiti povezanost društvenih i jezičnih struktura, njihovo međudjelovanje, te tako proizvesti polazišnu točku za bolje međusobno razumijevanje i kulturu dijaloga, ističe se u najavi.
Fokus je na osobnim pričama umjetnica i umjetnika iz regije koji se bave dinamikom razumijevanja i nerazumijevanja nastalog migracijom i učenjem različitih (razina) jezika te pitanjem ograničenosti uzrokovane jezikom kojim govorimo.
Predstavljeni radovi bave se specifičnim aspektima jezičnog pitanja: od same artikulacije glasova, utjecaja jezika na našu percepciju, veze jezika i migracija, pa sve do fenomena izumiranja jezika.
Izložba je rezultat projekta kustoskog kolektiva WHW i Pogona – NOVAci, koji podupire mlade kustose i kustosice na početku samostalne karijere, kojima je potrebna infrastrukturna, organizacijska i mentorska podrška pri ostvarivanju prvih kustoskih programa.
"S obzirom na to da tijekom studija najčešće nemaju priliku razvijati ova znanja, a prije svega i producirati vlastite kustoske projekte, ova je platforma novi katalizator podrške razvoja domaćih kustoskih praksi s fokusom na konkretno praktično iskustvo", ističu iz WHW-a.
U sklopu projekta kustosice Ana Kovačić i Lea Vene pet mjeseci mentorirale su mladu kustosicu Antonelu Solenički u pripremanju izložbe: od razvoja koncepta, susreta s umjetnicima, teoretičarima i praktičarima, do odabira radova dizajniranja postava i izvještavanja projekta.
Umjetnica Mila Panić predstavlja se videom "Tante aus Deutschland", snimkom razgovora umjetnice i njenih dviju tetki koje su za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini otišle u Njemačku.
Petar Vranjković u radu "My language is my awakening" daje referencu na maorsku poslovicu "My language is my awakening, my window to the soul", propitujući fenomen izumiranja jezika.
Umjetnica Neža Knez u zvučnoj instalaciji "Faces of Voice" fokus prebacuje s izraza lica na samu artikulaciju glasova, omogućujući posjetiteljima da sami stvore mentalne slike osoba koje izgovaraju abecedu.
Rad umjetnika Žarka Aleksića "Granice jezika" adaptacija je njegovog prijašnjeg rada za potrebe izlaganja u novom geopolitičkom kontekstu, ističući pitanje granica, mentalnih i fizičkih.
Izložba će biti otvorena do 28. siječnja.