(Hina/EPA)
Galerija Klovićevi dvori otvara u utorak, 13. prosinca, izložbu "Umjetnička zbirka biskupa Đure Kokše - Pečat vjere, trag umjetnosti", na kojoj se predstavlja do danas gotovo nepoznata, ali bogata i značajna kolekcija umjetnina.
Klovićevi dvori, gdje je mali dio zbirke prikazan još 1989., postavljaju izložbu u povodu 100. godina biskupovog rođenja, a od oko 1300 djela odabrano je 200-ak najznačajnijih, koja daju presjek svih cjelina zbirke.
Vlado Mikšić, predstojnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije, rekao je kako je ovo najpoznatija, najznačajnija i najvrednija od njihovih zbirki, a izložba je prigoda da Kokša ne padne u zaborav.
"Stvorila se fama da je dosta stvari izgubljeno što je potpuno krivo, mi neke stvari još popisujemo i po zadnjem popisu više je od 1300 umjetnina, što još nije konačnoj, a radi se i na zbirci knjiga, više od 30 tisuća naslova na sedam jezika", istaknuo je u petak na konferenciji za novinare.
Danijela Markotić, viša kustosica Galerije Klovićevi dvori, rekla je kako je Kokša, paralelno uz svećenički poziv i rad sakupljao umjetnine, još od 1948. i studija u Rimu. "Ondje se formira njegov umjetnički ukus, imao je privilegiju biti okružen s umjetninama, pa i nije čudno da je njegov prvotni zanos bio sa starim majstorima", dodala je.
Ravnatelj Klovićevih dvora Antonio Picukarić podsjetio je na dugogodišnju suradnju te galerije sa Zagrebačkom nadbiskupijom, izrazivši zadovoljstvo što će se sada na jednom mjestu i s reprezentativnim izborom moći vidjeti dio zbirke o kojoj se godinama govorilo kao iznimno vrijednoj.
Đuro Kokša (Molve, 1922. – Zagreb, 1998.), zagrebački biskup, teolog, filozof, povjesničar, dugogodišnji rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu. Sustavno je prikupljao djela domaćih i stranih majstora od 16. do 20. stoljeća, a zbirka je pohranjena na Kaptolu
Zbirku čine četiri zasebne, zaokružene cjeline: Zbirka slika starih majstora, Zbirka inozemnih umjetnika 20. stoljeća, Zbirka hrvatskih umjetnika 20. stoljeća te Zbirka hrvatskih naivnih umjetnika.
U njoj su ostvarenja talijanskih, nizozemskih, francuskih, engleskih i drugih slikarskih škola te radovi modernih i suvremenih inozemnih umjetnika među kojima se ističu radovi talijanskih futurista.
Nezaobilazna su i djela ponajboljih domaćih umjetnika, Ivana Meštrovića, Joze Kljakovića, Mate Celestina Medovića, Vanje Radauša, Gabrijela Jurkića i Jurja Škarpe pa sve njegovih zemljaka, prvaka hrvatskog naivnog slikarstva Generalića, Rabuzina i Lackovića.