VUKOVAR

Vukovar: Otvorena 1. znanstveno-stručna konferencija o vučedolskoj kulturi

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Prva međunarodna znanstveno-stručna konferencija o vučedolskoj kulturi počela je u četvrtak u Muzeju vučedolske kulture nedaleko Vukovara s ciljem predstavljanja rezultata dvadesetogodišnjih sustavnih istraživanja na tome arheološkom lokalitetu.

U radu konferencije koja se pod nazivom "Vučedol/kultura: ishodište i naslijeđe" održava u četvrtak i petak, sudjeluje 30 znanstvenika i arheologa iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Srbije, među kojima je i hrvatski arheolog Aleksandar Durman koji je cijeli radni vijek posvetio istraživanju vučedolske kulture, otkrivši brojne vrijedne nalaze iz razdoblja te kulture od oko 3000 godina prije Krista, među kojima i posudu Orion, na lokalitetu u Vinkovcima, za koju je utvrđeno da predstavlja najstariji indoeuropski kalendar.

"Počeo sam prije 41 godine, a do sada smo možda istražili tek 12 posto lokaliteta", kazao je Aleksandar Durman dodavši da je Vučedol bio odgovor na egipatske piramide. "Vučedolska kultura koja je ovdje zasjala bila je najviša razina europske civilizacije prije 5000 godina i kada govorimo o Europi onda govorimo kako tamo negdje postoje piramide, a što smo mi? Pokazalo se, međutim, da je Vučedol iznad njih", kazao je Durman.

Po riječima ravnateljice Muzeja vučedolske kulture Mirele Hutinec, konferencija je i prilika za zahvalu i svim dosadašnjim istraživačima vučedolske kulture u Hrvatskoj, Mađarskoj, Srbiji, Sloveniji, BiH i Crnoj Gori i ostalim prostorima obuhvaćenih vučedolskom kulturom.

Danijela Roksandić Vukadin s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu rekla je kako je prošlo gotovo 150 godina od prvih istraživanja na Vučedolu i konferencija je prilika da se pokažu stari, ali i najnoviji rezultati dosadašnjih istraživanja poput najnovijih nalaza s lokaliteta Kukuruzište Štrajn na kojem se kopalo zadnjih deset godina.

"Predstavit ćemo jako važan nalaz, grobnicu u kojoj smo otkrili čak 30 pokojnika. Do sada je na čitavoj kulturi nađeno tek dvadesetak grobova, a mi smo u jednoj grobnici našli trideset pokojnika", kazala je Roksandić Vukadin.

Pročelnica Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Vukovaru Zdenka Predijevac podsjetila je da je ministarstvo uložilo značajna sredstva, kako u izgradnju Muzeja vučedolske kulture, tako i u sama arehološka istraživanja. "Taj program realiziran je od 2005. do 2015. i financiran je sredstvima Razvojne banke Vijeća Europe i Vlade RH u iznosu oko 70 milijuna kuna dok je s 15 milijuna kuna domaćim sredstvima financiran stalni postav Muzeja vučedolske kulture", podsjetila je Predijevac rekavši kako se izgradnja arheološkog parka Vučedol nastavlja te je za taj projekt osigurano 118 milijuna kuna i trebao biti priveden kraju kroz naredne dvije godine.

Organizatori konferencije su Muzej vučedolske kulture, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Gradski muzej Vukovar u kojem će se održati program predviđen za petak.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama