ZAGREB

MSU otvara izložbe Tanje Vujasinović i Katarine Zdjelar

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu otvara u četvrtak dvije izložbe - Tanja Vujasinović svojim je radom ušla je u dijalog s Ivanom Kožarićem, a Katarina Zdjelar predstavlja se radovima kojima kombinira različite medije.

Tanja Vujasinović, također kiparica, u Kožarićevim procesualnim strategijama inspiraciju je pronašla još kao studentica, a kasnije stvaranju pristupila na sličan, a opet drugačiji način, nakon što je neočekivano pronašla svoju skulpturu u Atelijeru Kožarić. 

"Priča o njezinom putovanju kroz vrijeme - od ideje do materijalizacije u različitim formatima, materijalima i kontekstima, kao i razlogu zbog kojega se zatekla baš tamo - raspliće se u izmišljenom dijalogu s glavnim krivcem, Ivanom Kožarićem, koji je otuđivši jedan rad, nehotice potaknuo nastanak novog", napominje se u najavi izložbe "Rad Tanje V. pronađen u Atelijeru Kožarić", kojoj je kustosica Radmila Iva Janković.

Kroz glumljeni, duhoviti i ležerni dijalog između dvoje umjetnika, tumačeći genezu "Ukradenog rada", autorica je infiltrirala izvorne Kožarićeve misli, izjave iz novinskih intervjua ili zapise diskretno, baš kao što je to učinio Kožarić, smjestivši malu Veneru u svom ateljeu među vlastite skulpture. 

Tanja Vujasinović diplomirala je kiparstvo na ALU Zagrebu, gdje danas predaje, te završila MA Fine Art na Central Saint Martins College u Londonu. Radi skulpture, multimedijalne instalacije, site-specific intervencije u javnom i galerijskom prostoru i film.

Njezina izložba može se pogledati do 12. veljače.

"in the break" u Black Boxu, prva je samostalna izložba Katarine Zdjelar u zagrebačkom MSU, koja će se predstaviti radovima: Not a Pillar not a Pile (Tanz für Dore Hoyer), 2017., AAA (Mein Herz), 2016., My Lifetime (Malaika); 2012.

Katarina Zdjelar (Beograd, 1979.) magistrirala je likovnu umjetnost na Institutu Piet Zwart u Rotterdamu, diplomirala na Sveučilištu umjetnosti u Beogradu. Predstavljala je Srbiju na 53. Venecijanskom bijenalu i bila je nominirana za prestižnu nizozemsku nagradu Prix de Rome. Ta umjetnica s nizozemskom adresom istražuje narative, značenja i asocijacije koji se modificiraju kroz različite jezike i kulturalna značenja, u različitim vremenskim okvirima i mjestima njihove izvedbe, oblikujući kaleidoskop prizora, zvukova i vizualnih doživljaja.

Njezina izložba u MSU, kojoj je kustosica Martina Munivrana, otvorena je do 1. siječnja, a realizirana u povodu nagrade koju joj je Stručno vijeće MSU-a dodijelilo za rad My lifetime ( Malaika) na 54. Zagrebačkom salonu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter