(Hina/EPA)
Otvorenjem izložbe Bijenale kazališnoga plakata, autora Marijana Varjačića, u foyeru Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku u srijedu su i službeno otvoreni 33. Krležini dani.
Nakon toga, na programu osječkog HNK bila je i njihova posljednja dramska predstava, premijera Čaruga, autora Ivana Kušana i redatelja Borisa Svrtana.
Intendantica HNK u Osijeku, Dražena Vrselja je podsjetila kako je osječki HNK utemeljitelj Krležinih dana te da je za njih ova teatrološka manifestacija izuzetno važna.
"Sve se doista vrti oko imena Miroslava Krleže, svaka uprava kazališta je u svom mandatu željela igrati Krležu i ovdje je bilo od Kraljeva, Lede, U agoniji, Povratak Filipa Latinovića", rekla je Vrselja dodajući kako bi voljela da se Krleža vrati na pozornicu HNK u Osijeku.
Također napomenula je i kako je Krležu uvijek izazov postaviti jer ga nije ni lako postaviti.
"Mi smo posljednje imali Putovanje u Vučjak u režiji profesora Cvitana, vrlo teška i zahtjevna predstava i kada imate goste izvana često je zahtjevno predstavu i postaviti. To je i bio jedan od razloga zašto je ona bila relativno malo na sceni HNK", rekla je Vrselja.
Od posljednjeg 9. Bijenala kazališnog plakata organizaciju, koju je do tada vodio idejni autor Bijenala Marjan Varjačić preuzela je Vesna Kosec Torjanac, dramaturginja HNK u Varaždinu koja je podsjetila da je ideja proistekla iz povijesti vizuala kazališta koji je obilježio umjetnik i crtač Goran Merkaš pa se po njemu i zove nagrada koja se dodjeljuje najboljem plakatu na Bijenalu.
"Svake druge godine s našom izložbom sudjelujemo u otvorenju ovog važnog festivala, izuzetno važne teatrološke manifestacije Krležini dani i to je samo još jedna karika u nizu poveznica HNK Varaždin i Osijeka skoro kroz stoljeće", naglasila je.
Na izložbi postavljenoj u osječkom HNK prikazan je 41 plakat od 75 koliko je bilo u Varaždinu na otvorenju.
Na upit ima li Krleže dovoljno u našim kazalištima Kosec Torjanac odgovorila je da „Krleže nema nikada dovoljno ali ga ima onoliko koliko bi trebalo“.
Uvijek postoji neko zatišje i potreba da ga se iznova čita, da ga nove generacije otkrivaju nanovo. On je nepresušan izvor vječitih sadašnjosti na žalost ili sreću, poručila je Kosec Torjanac.
Krležini dani održavaju se do 10. prosinca u organizaciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Filozofskog fakulteta Osijek i Odsjeka za povijest hrvatskog kazališta, Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU-a.
U četvrtak, 8. prosinca predstavljanje je novih teatroloških izdanja, i predstava Sloboština Barbie, autorice Maše Kolanović, redateljice Natalije Manojlović u izvedbi KunstTeatra iz Zagreba. U petak, 9. prosinca u svečanom foyeru bit će izvedena monodrama Miroslav Krleža: Sjetite me se 2022., Gorana Matovića.
33. Krležini dani završavaju Filozofskim izlaganjem kojim predsjedaju Sibila Petlevski i Kristina Peternai Andrić u subotu na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.