"Punjene tikvice sa Lenjinovim mozgom" rezultat su suradnje Sanje Domazet i Slobodana Šijana i radi se o scenariju za nikad realizirani istoimeni film, a nije realiziran i zbog upliva politike, te se knjiga bavi svim problemima, svim preprekama koje su im se našle na putu *
Jedanaesti Festival srpske kulture u Istri priveden je u petak navečer u galeriji Srpskog kulturnog centra u Puli kraju književnim programom "Dva u jedan" u sklopu kojeg su govorili poznati redatelj Slobodan Šijan, spisateljica Sanja Domazet i urednica Gordana Milosavljević. Otvorena je i izložba "Šijan iza kamere" Rodoljuba Jovanovića.
Pobjeda nade nad iskustvom
U prvom dijelu bilo je riječ o knjigama "Punjene tikvice sa Lenjinovim mozgom", "Filmus" i "Ljubav nije dovoljna".
"Punjene tikvice sa Lenjinovim mozgom" rezultat su suradnje Sanje Domazet i Slobodana Šijana i radi se o scenariju za nikad realizirani istoimeni film, a nije realiziran i zbog upliva politike, te se knjiga bavi svim problemima, svim preprekama koje su im se našle na putu. "Punjene tikvice sa Lenjinovim mozgom" su prvo bile drama i imale su premijeru u Jugoslavenskom dramskom pozorištu. Publika i kritika su to kazališno djelo odlično primili, no kada je trebalo od nje napraviti film, nastavili su dobivati pohvale ali ne i novac, a razlozi takvog blokiranja bili su političke prirode.
- Ova je knjiga pobjeda nade nad iskustvom, rekla je Domazet dodavši da će knjiga biti zanimljiva svima koje zanima kako nastaje film, odnosno kako iz drame nastaje scenarij za film, a Šijan je kazao kako je "detaljno opisao epopeju jednog scenarija.
Ljubav nije dovoljna
"Filmus" su, kako je sam Šijan objasnio, njegovi memoari iz kino sale. Milosavljević je objasnila da ovo jest Šijanova autobiografija, ali da on u knjizi povezuje svaki događaj s ljudima iz svijeta filma s kojima je živio i radio i čiji je rad cijenio.
"Ljubav nije dovoljna" je zbirka 12 kratkih priča Sanje Domazet, u kojoj je ljubav višeslojna, ali i tragična.
- Pišem ono što je protiv struje, pa je i ovo protiv struje, rekla je Domazet no priznala je da sve što se bavi ljubavlju se dobro prodaje. U knjizi nema mobitela ili društvenih mreža, ali mjesta zbivanja idu od Beča i Moskve do Kine i Japana.
"Šijan iza kamere" obuhvaća fotografije Rodoljuba Jovanovića koji je iscrpno dokumentirao snimanja Šijanovih filmova "Ko to tamo peva", "Kako sam sistematski uništen od idiota" i "Tajna manastirske rakije", a moći će se razgledati do 2. svibnja.