Uz odlazak poznate književnice

Knjiga mora ostaviti talog

| Autor: Vanesa Begić
Slavenka Drakulić (Arhiva Glasa Istre)

Slavenka Drakulić (Arhiva Glasa Istre)


Kada te nešto jako boli, što možeš? Samo urlati od te strašne boli, i ne možeš to artikulirati, to je vrlo teško oblikovati rječju. Kazala je to Slavenka Drakulić prilikom posljednjeg gostovanja u Puli, prošle godine u Klubu-knjižari Giardini 2 gdje je predstavila knjigu "O čemu ne govorimo".

Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i najutjecajnijih hrvatskih književnica i novinarki, preminula je u 77. godini proteklog vikenda, a bila je to autorica iznimno bogate karijere i stvaralaštva, a ovom ćemo se prigodom prisjetiti nekih od njezinih pulskih i istarskih gostovanja.

- Nakon boli, često se, nekako sama po sebi nameće tema usamljenosti. Ljudi na zapadu idu psihijatru, a ovdje su takve teme "zadatak" za prijatelje, kazala je podsjetivši da je živjela u Švedskoj, u zgradi na pet katova gdje je poznavala samo jednog susjeda.

- Često volim reći da knjiga mora ostaviti talog u čovjeku kao kad piješ tursku kavu, da nešto unutra nađeš za sebe. Ne mislim da živimo paralizu emocija na društvenoj razini. Ono što mi doživljavamo, pogotovo najmlađa generacija je da se oni totalno fokusiraju na emocije i da to apsolutno politika vodi, jer politika populizma apelira samo na emocije, ne na razum, kazala je prilikom prošlogodišnjeg gostovanja u Puli.

Prije nekoliko godina, u pazinskoj Kući za pisce, gdje je predstavila knjigu "Optužena", rekla je pak "ako je roman dobar, ljudi će sami u njemu vidjeti kritiku i angažman, ne treba je nametati kroz neke velike riječi".

Govoreći pak o svojim gradovima i domovima, prije nekoliko godina na pulskom Sa(n)jam knjige u Istri, navela je "Jednostavno dođeš negdje i nastaviš tamo gdje si stao, svugdje se osjećam kao kod kuće. Podjednako su mi draga sva mjesta u kojima živim, svako sa svojim specifičnostima. Volim takav način života i veseli me putovati, osjećam se kao da vodim sa sobom četiri osobe. Ponekad kada se ujutro probudim moram se pitati gdje sam, u kojoj kući, u kojoj zemlji. S mužem, primjerice, pričam engleski. Moram reći da sam zadovoljna svojim životom, kazala je poznata književnica 2007. godine, a tada je živjela u istarskom Sovinjaku te u Zagrebu, Beču i Stockholmu.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama