(Snimila Doria Mohorović)
U sklopu programa Pula čita!, večeras je u Središnjoj knjižnici, pred mnogobrojnom i raspoloženom publikom, održano predstavljanje netom objavljene knjige "(Post)koronske priče" autorice Vanese Begić. Uz autoricu, poznatu pulsku novinarku Glasa Istre i nezaobilazno lice svakog kulturnog događanja, o knjizi su govorile izdavačica Shura Dumanić i knjižničarka te novinarka Lara Bagar.
Knjiga donosi 40 kratkih priča koje su nastajale tijekom pandemijskih godina, kroz razdoblje takozvanog "novog normalnog", ispisanih u ležernom i nepretencioznom tonu.
(Snimila Doria Mohorović)
- Knjiga "(Post)koronske priče" nastala je posve nepretenciozno i u biti neplanirano. Priče sam objavljivala na Facebooku od prvog lockdowna 2020. godine pa sve negdje do kraja 2022., te nekoliko priča i kasnije, na nagovor tadašnje drage kolegice, novinarke Lare Bagar koja je rekla da bih mogla napisati 19 koronskih priča. Da je 19 i broj korone, SARS-Covid-2, odnosno Covid-19, kao i broj Channela, a pošto se 2020., koju su najavljivali kao izuzetno sretnu godinu, pokazala sve suprotno od toga, neka bude 19 priča. Na kraju ih je tu 40. Pisala sam uglavnom navečer jer mi je bilo jako neobično biti navečer kući, budući da kao novinarka u kulturi nisam praktički nikada navečer kući. Nije bilo događanja, susreta, ničega, pa je to postala svojevrsna igra, terapija. Kada sam dobila pozitivne povratne informacije od čitateljica, nastavila sam pisati, rekla je autorica Vanesa Begić.
(Snimila Doria Mohorović)
Ključan trenutak dogodio se prošle jeseni, kada joj se javila izdavačica iz Opatije, Shura Dumanić.
- Shura je na Facebooku pročitala priče i pitala me ako se slažem da pokuša aplicirati za sredstva da bi knjiga bila objavljena. Pristala sam, ne očekujući ništa. Kada mi se izdavačica javila povratno s informacijama o odobrenim sredstvima, krenule smo u realizaciju, rekla je Begić.
(Snimila Doria Mohorović)
Dumanić je, pak, ispričala trenutak njihova upoznavanja, istaknuvši da njihovo poznanstvo ne traje dugo, no da kad čitatelj uzme ovu knjigu, iz nje jasno isijava Vanesa Begić.
- Kroz ove priče autorica se dotiče esencije ovog doba i u velikom broju priča vidi se njena težnja da iznese jednu jaču poruku za nas, zato ova knjiga jako vrijedi za nas koji se danas suočavamo s distopijom, rekla je Dumanić dodavši da je knjiga lijep splet koincidencija.
Pojedine priče ranije su objavljene u "Novoj Istri", zahvaljujući Borisu Domagoju Biletiću, te u časopisu "Riječi" sisačke Matice hrvatske, koje je predstavila Đurđica Vuković.
(Snimila Doria Mohorović)
Naslovnica knjige donosi fotografiju koja, prema riječima autorice, prikladno odgovara temi i atmosferi priča.
- Za fotografiju naslovnice odabrala sam motiv koji baš odgovara temi knjige i priča – fotografiju koju je dragi nekadašnji kolega informatičar Sandro Butković snimio u tadašnjoj redakciji Glasa Istre, na Rivi 10 prije 16 godina, isprobavajući novi fotoaparat za foto-službu. Za lekturu se pobrinula još jedna nekadašnja kolegica, Iva Lanča Joldić, kaže Begić.
Autorica ističe kako priče nisu autobiografske, iako se u nekima provlače osobni elementi.
(Snimila Doria Mohorović)
– Crtice oslikavaju zbilju oko nas, nisu to autobiografske crtice, tek u nekima je nešto osobno, ali u najmanjoj mjeri, tu je i igra riječi, stvari koje su se dešavale bliskim i daljnjim osobama, ili pak plod mašte. U maloj mjeri. Književnost (uvijek) donekle korespondira s aktualnim trenutkom, rekla je Begić poručivši okupljenima da njeguju svoju umjetničku dušu i kreativno se izražavaju.
U knjizi se, među ostalim, dotiče preokreta u svakodnevici i u načinu života kakvog smo dotad poznavali, kao i šoka koji je početkom pandemije zahvatio svijet.
- Ima tu priča o distanci, onim trenucima kada smo čekali prvu dozu cjepiva, kada se o toj bolesti nije znalo skoro pa ništa, kada su svijetom kružile užasne snimke o onome što se dešavalo u Italiji, kada se mislilo da će nakon toga svijet biti bolje mjesto i kada se rodio iz svega toga, što se tiče dobrote i ostalo – miš. Glavno da nije šišmiš. A u biti, ni on nije (bio) kriv, zaključila je Begić.
(Snimila Doria Mohorović)
Bagar je poručila da je ljepota Vanese Begić upravo u tome koliko misli o drugima, pa je tako i tijekom predstavljanja svoje knjige, skromna kakva i je, više vremena pričala o kolegama i njihovom radu nego o sebi.
- Svima nam je pomogla kad nam je bilo najgore, kako ovim pričama, tako i u životu. I u tome zapravo leži njezina veličina, naglasila je Bagar.
Knjiga "(Post)koronske priče" svjedoči o vremenu koje je promijenilo svijet, ali i pokazuje kako riječima, kroz jednostavnu i toplu prozu, možemo zabilježiti fragmente svakodnevice i pretvoriti ih u književnost.