Predavanja na Šoljanovim danima (Snimila Aleta Brattoni)
Nakon što su u petak u Rovinju započeli Dani Antuna Šoljana predstavljanjem zbornika radova "Istra u hrvatskoj književnosti i kulturi" i jazz koncertom, subotnje jutro već je tradicionalno bilo rezervirano za polaganje vijenca, kao i paljenje svijeće pod spomen-ploču na kući Antuna Šoljana u rovinjskoj Ulici pod lukovima.
Svečanosti je, osim sudionika manifestacije, nazočio i David Modrušan, dogradonačelnik Grada Rovinja, pokrovitelja ovog događanja uz Ministarstvo kulture i medija RH i Istarsku županiju. Osim toga, Dubravka Svetličić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja, inače suroganizatora Šoljanovih dana uz Društvo hrvatskih književnika, ovaj je simboličan čin postavljanja vijenca uveličala čitanjem poezije iz knjige "Svojeručno - Šoljan: izabrane pjesme Antuna Šoljana".
Okupljenima se obratio i Ivica Matičević u ime Društva hrvatskih književnika, podsjetivši da je ovogodišnje, 27. izdanje manifestacije uistinu posebno jer će u srpnju biti obilježena trideseta godišnjica smrti Antuna Šoljana, a 22. travnja obilježavao se i Dan hrvatske knjige.
Program Šoljanovih dana nastavio se u rovinjskom Multimedijalnom centru, uz književno-znanstveni kolokvij "Teatrološki aspekti Šoljanova djela", gdje je prisutnima dobrodošlicu poželjela ravnateljica POUR-a Dubravka Svetličić, a pozdravio ih je zamjenik gradonačelnika David Modrušan.
- Ovdje već 25 godina vodeći književni teoretičari i kritičari istražuju i vrednuju ostavštinu, djela, misli i riječi Antuna Šoljana, književnika koji je u našem gradu često boravio, u njega se rado vraćao, a to čini i danas zahvaljujući ovom književnom skupu. Ova trajnost u promicanju kulturno-književnih vrijednosti predstavlja čvrsti oslonac zajedničkog interesa ulaganja u mlade, u književnost, a samim time i u kulturu, Rovinja i šire, izjavio je Modrušan.
Sudionike simpozija, publiku i dvanaest govornika, pozdravnim je riječima u simpozij uveo moderator Ivica Matičević: "Pored Dana hvarskog kazališta i Krležinih dana u Osijeku, Dani Antuna Šoljana su najdugovječnija hrvatska filološka i kulturna manifestacija. Grad Rovinj je postao, pored svih onih gospodarskih i turističkih obilježja po kojima je daleko poznat i grad simbolički povezan s jednom od najvažnijih kulturnih manifestacija koja časti ime velikog hrvatskog književnika - s razlogom, jer je to Antun Šoljan zaslužio, a upravo su njegovi dani u Rovinju pokazali kroz ova skoro tri desetljeća koliko je njegovo ime ključno za hrvatski kulturni identitet u prošlom stoljeću, zaključio je. U Šoljanovom više žanrovskom opusu, govori Matičević, "dramski je dio bio izuzetno važna sastavnica".