NOVA SLIKOVNICA TATJANE POKRAJAC-PAPUCCI

Kreketava bajka: Uspješna simbioza lirskog teksta i sugestivnih ilustracija

U tvrdo ukoričenom izdanju, mali će čitatelji pronaći kratki lirski tekst o jednoj sasvim posebnoj žabi, gledajući predivne ilustracije koje tvore pravu umjetničku cjelinu

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Naslovnica slikovnice koju je ilustrirala Željka Gradski

Naslovnica slikovnice koju je ilustrirala Željka Gradski


Knjige za djecu, posebice slikovnice, plijene pozornost, osim sadržajem, i sugestivnim ilustracijama koje, iako ne doslovno, slijede tekst. Posebno su sugestivne, inspirativne i lijepe ilustracije Željke Gradski u novoj slikovnici istarske autorice Tatjane Pokrajac-Papucci "Kreketava bajka" koja je netom ugledala svjetlo dana u izdanju Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade.

Estetski dojmljivo djelo

U tvrdo ukoričenom izdanju, mali će čitatelji pronaći kratki lirski tekst o jednoj sasvim posebnoj žabi, gledajući predivne ilustracije koje tvore pravu umjetničku cjelinu, prigodne i za vrhunsku samostalnu izložbu, koje plijene pozornost zanimljivom kombinacijom boja koje naprosto navode na čitanje.

Tatjana Pokrajac-Papucci, višestruko nagrađivana autorica iz Rovinjskog Sela, posebno je poznata po svom stvaralaštvu za djecu te po slikovnicama visoke književne i estetske kvalitete, od kojih je ova možda i najbolja. Ili možda estetski najdojmljivija.

Sadržaj slikovnice je zanimljiv, ali jednostavan te prilagođen najmlađima, a kao što je to i potrebno u takvoj vrsti književnosti, odlikuje se likovno-estetskim i odgojno-obrazovnim kvalitetama, sa stalno prisutnom didaktičkom po(r)ukom koja nije nametljiva, ali se kroz igru i specifičnost priče stalno provlači kroz tekst.

Poznato je da slikovnica kao žanr dječje književnosti potiče uočavanje, razmišljanje i verbalno izražavanje, a uz takav optimalan omjer razigranog, pitkog teksta i dojmljivih ilustracija razvija maštu, te utječe na emocionalni razvoj i usvajanje estetskih stavova.

Sugestivan lirski tekst

Kroz tekst se prikazuju sve općeljudske vrijednosti na način da budu zanimljive i razumljive djeci, a sugestivan i dojmljiv lirski tekst pogodan je za učenje novih riječi i pojmova.

Puno je puta rečeno da djela što pripadaju dječjoj književnosti osvajaju vedrinom, temeljena su na dječjoj igri i odlikuju se imanentnom po(r)ukom. Premda je poznati talijanski kritičar i filozof Benedetto Croce smatrao da čista umjetnost (l'arte pure) nije namijenjena djeci, mnogi su znanstvenici dan-danas mišljenja da je takva književnost djeci ne samo namijenjena, već i itekako potrebna. Ova slikovnica Tatjane Pokrajac-Papucci još je jedan primjer važnosti same estetske komponente slikovnice.

Tatjana Pokrajac-Papucci autorica je više slikovnica za djecu, uglavnom dvojezičnih, ili objavljenih na nekoliko stranih jezika, a u nekima se koristi i dijalektom. S dvadesetak radova zastupljena je u udžbenicima za niže razrede osnovne škole te stotinjak radova objavljeno joj je u dječjim časopisima SMiB, Radost, Zvrk, Tintilinić i drugima.

Željka Gradski, magistrica edukacije likovne kulture, tijekom 25 godina rada izražavala se u raznim medijima: kiparstvo, instalacija, fotografija, performans, grafički dizajn, slikarstvo i ilustracija. Živi i radi kao samostalna umjetnica u Zagrebu i u Jurandvoru na Krku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter