(Foto: Pula Film Festival)
Otvorenje izložbe Edible Notions umjetnice Laure Rodriguez održano je u petak, 6. rujna u pulskoj galeriji Novo. Instalacija je rezultat koprodukcije udruge Metamedij i organizacije V2_ Lab for the Unstable Media (Rotterdam) u sklopu Summer Sessions umjetničke rezidencije na kojoj je umjetnica boravila tijekom srpnja i kolovoza u galeriji Novo. Na otvorenju su se prisutnima obratili predsjednik udruge Metamedij Marino Jurcan, voditeljica galerije Novo Marijeta Bradić i multimedijska umjetnica Laura Rodriguez koja je nakon uvodnih govora održala kratko vodstvo kroz postav.
Jurcan je u svom govoru napomenuo da udruga Metamedij provodi program u kontinuitetu od 2016. Koordinator mreže je V2_Lab for the Unstable Media (Rotterdam), a partneri u 2024. su: Tabakalera (Španjolska), Schmiede (Austrija), Cairotronica (Egipat), Sardegna Teatro (Italija), TEKS (Norveška) i Metamedij (Pula). Svaki partner sponzorira jednog ili više kandidata iz vlastite zemlje za rezidencijalni boravak u nekoj od organizacija članica mreže.
- Hrvatska je slabije razvijena u usporedbi s nekim drugim partnerskim zemljama, posebno u pogledu ulaganja u mlade umjetnike i njihove mobilnosti. Uvjeti rada za mlade umjetnike i nezavisni kulturni sektor su nedovoljno razvijeni, a mladi umjetnici imaju manje prilika za profesionalno usavršavanje i izlaganje, pogotovo kada je riječ o istraživanju i produkciji njihovih radova. Zbog toga nam je ova međunarodna platforma izuzetno važna jer pruža podršku mladim umjetnicima u tim područjima.
Nedostatak optimalnih uvjeta rada kompenziramo dodatnim povezivanjem, suradnjom i korištenjem vanjskih suradnika, što donosi dodatnu vrijednost. Boravak stranih umjetnika ovdje nije samo prilika za razvoj njihovog rada, već im omogućuje stjecanje interkulturalnog iskustva, unaprjeđenje javnog nastupa, rad s lokalnom zajednicom te uspostavljanje mreže kontakata koja je ključna za daljnji profesionalni razvoj mladih umjetnika. Moram napomenuti da je učenje obostrano i naravno transfer znanja te da prilikom svakog novog boravka i mi u Metamediju učimo i dobivamo neka nova saznanja, iskustva i kontakte od gostujućeg umjetnika što nam otvaran nove perspektive i mogućnosti u razvoju ostalih programa udruge.
Laura je prva rezidentica koja je uspjela popuniti cijeli prostor galerije sa svojim radovima, a oni su još uvijek u procesu nastajanja tako da ovo nije njihova konačna forma, kazao je Jurcan i zahvalio Gradu Puli, Istarskoj županiji i Ministarstvu kulture RH koji podržavaju ovaj projekt kao i druge međunarodne suradnje uz nadu da će narednih godina povećati sredstva za to. Jurcan se ujedno zahvalio i dugogodišnjem suradniku udruge Metamedij, pogotovo u polju spekulativnog dizajna Olegu Šuranu, koji je pomagao umjetnici u samoj razradi koncepta i postava izložbe.
Voditeljica galerije Novo Marijeta Bradić je pozdravila okupljene i zahvalila im na dolasku na izložbu.
- Laura Rodriguez dolazi iz Meksika, a trenutno živi i radi u Nizozemskoj. Ono što je kod nje zanimljivo i fascinantno jest to što ima znanje stečeno na studijima bioinženjeringa, molekularne biologije koje implementira u svoj rad. Izložba „Edible Notions“ je, kao što smo već spomenuli, rezultat njene Summer Sessions rezidencije u pulskoj galeriji Novo kao gošća udruge Metamedij uz financijsko pokroviteljstvo organizacije V2_ Lab for the Unstable Media iz Rotterdama.
Tijekom svog pulskog boravka radila je na ovoj instalaciji koja istražuje različite poglede i narative o hrani koju unosimo u sebe. Ona je odabrala tri različite namirnice koje su na različite načine visokotehnologizirane. Njen je cilj istražiti specifična kulturna značenja i tehnološku reimaginaciju tih narativa kao i ukazati na predrasude koje ih prate, kazala je Bradić te je pohvalila autoricu na uspješnom radu i ujedno joj zahvalila na suradnji. Budući da je to njen zadnji dan u Puli Bradić je pozvala publiku da iskoristi priliku i razgovara s autoricom kako bi doznala od kojih je sve segmenata sačinjen postav od kojih su neki interaktivni, a neki čak i jestivi.
Rodriguez se zahvalila udruzi Metamedij i kazala da joj je drago što je izabrana za rezidenciju zbog svog rada u polju spekulativnog dizajna.
- Ova je izložba ujedno i zahvala za svu pomoć koju sam dobila tijekom zadnja dva mjeseca pa je i zbog toga njen centrali dio stol na kojem je postavljena večera. Moje putovanje kroz ovaj projekt započelo je s pitanjem kako doživljavamo svijet. Uvijek me zanimalo kako naš mozak funkcionira na biološkoj razini, ali i koje društvene interakcije oblikuju naše misli i razum. Tim sam principom htjela obraditi temu hrane što nije jednostavno jer je hrana nešto na što smo navikli te imamo već razvijene ideje o tome što ona jest. Kroz disciplinu spekulativnog dizajna možda možemo pronaći druga gledišta na hranu, kazala je Rodriguez.
- “Edible Notions“ (hrv. Jestivi pojmovi) instalacija je koja istražuje diferencijalne perspektive kroz medij svakodnevnih biomaterijala kojima se hranimo, a koji su ujedno visokotehnologizirani. Počevši od pretpostavke da perspektive oblikuju naše specifične stavove i odnose prema svijetu, ova instalacija potiče interpretaciju u kojoj su perspektive zanemarene ili su s vremenom evoluirale. Relevantnost ovog istraživanja leži u činjenici da se navedene perspektive pretaču u razvijajuće tehnologije koje će oblikovati našu budućnost. Primjerice, perspektive koje ugrađujemo u neuronske mreže umjetne inteligencije mogu perpetuirati naše pristranosti ili pak uvesti raznolike interpretacije događaja i predmeta. Jestivi pojmovi istražuje biomaterijale koji sačinjavaju našu hranu i jela, promatrajući pomnije njihove unutarnje narative, kulturne i tehnološke priče.
Projekt nastoji povući paralele između našeg biološkog hranjenja i mentalnog unosa misli, koji popunjavaju nepouzdane ili neizmjerno velike vrste skupova podataka koji hrane naše mreže umjetne inteligencije.
- Kroz iskustvo objedovanja uz spekulativna jela s rajčicom, avokadom i psilocibinskim gljivama, instalacija prodire u složene narative ovih biomaterijala: priče o kolonizaciji, kulturnom značaju i tehnološkoj prenamjeni. Uz prateće audiovizualne elemente, instalacija poziva posjetitelje da promišljaju o pristranostima usađenim u naše prehrambene sustave te na koji način umjetna inteligencija i tehnologija mogu poboljšati, otkriti, iskriviti ili preoblikovati ove narative.
Ovo je gozba koja dovodi u pitanje naše razumijevanje svakodnevnih namirnica koje nas hrane, navodi se u opisu izložbe.
Laura Rodriguez multimedijska je umjetnica i kustosica koja u svojem radu spaja umjetnost, znanost i edukaciju. Kroz znanje stečeno na studijima bioinženjeringa, molekularne biologije te studiju umjetnosti i znanosti, istražuje poveznice između živih organizama i tehnološkog svijeta razotkrivajući skrivene odnose, empatiju i njihovo srodstvo. U radovima implementira folklor Meksika i posthumanističku filozofiju s novim medijima i spekulativnim dizajnom. Godine 2021. bila je nagrađena i Kuryokhin nagradom u kategoriji umjetnosti i znanosti.