(Foto Grad Labin)
Može li svaka umjetnost zaista "odmagati" destrukciji? Je li stvaranje - kao temeljna zadaća umjetnika - doista učinkovito oruđe u borbi protiv apokaliptičnog razaranja, koje je danas možda bliže nego ikad? Upravo o toj vječnoj borbi između dobra i zla, promatranoj kroz prizmu umjetničke kreacije, raspravljalo se na okruglom stolu "Stvaranje vs. Apokalipsa", održanom u sklopu 4. izdanja LABINA - Festivala umjetnosti i tolerancije.
U raspravi su sudjelovali:
ovogodišnje zaštitno lice festivala, pijanistica Melita Lasek Satterwhite,
voditelj Kulturnog centra Miloš Crnjanski iz Novog Sada Nenad Šaponja,
književnik i dramaturg Božidar Knežević,
glazbenik i vokalist grupe Pekinška patka Nebojša Čontić - Čonta,
gitarist iste grupe Zoran Bale Bulatović te
u ime Grada Labina, pročelnik za društvene djelatnosti Borjan Batagelj.
Moderator Nenad Šaponja potaknuo je sudionike da otvoreno podijele svoja promišljanja o snazi umjetnosti kao sredstva otpora negativnim utjecajima suvremenog svijeta - svijeta u kojem apokaliptični scenariji sve češće postaju ne samo kulturni narativi, već i realna prijetnja, potpomognuta kapitalom, politikom, medijima i sveprisutnim strahom od globalnog sukoba.
Tijekom dinamične rasprave, u koju se naknadno uključio i doajen hrvatskog kazališta Miran Hajoš, postavljeno je nekoliko intrigantnih teza o tome je li umjetnost uopće pravi instrument za borbu protiv destrukcije. Ipak, kroz različite perspektive i iskustva, iskristalizirao se zajednički zaključak, koji je možda najpreciznije sažela Melita Lasek Satterwhite:
"Umjetnici su prije svega stjegonoše onoga lijepog i pozitivnog u svijetu, a taj duh stalnog stremljenja prema dobru vjerujem da je najsnažnija poluga protiv osovina zla."
Snimka cijele panel-rasprave uskoro će biti dostupna na YouTube kanalu Udruge Labina.