(Snimio Zoran Oljača)
U programu za kulturu platforme Možemo! Pula ističe se osnaživanje vlastitog kulturnog identiteta putem sustava potpora, dostupnost kulture širem krugu građana, veće izdvajanje za kulturu, izgradnju kulturnog centra, decentralizaciju kulturne ponude, valorizaciju fortifikacijskog sustava i široku javnu raspravu za otporniju i održiviju kulturu.
- Pula mora osnažitu vlastiti kulturni identitet, a to je moguće samo ako prepoznamo i na pravi način njegujemo svoje bogatstvo. S naših 10-ak galerija, tri muzeja i nizom institucionalnih i vaninstitucionalnih aktera i lokacija s izvrsnim programima, ponosni smo na kulturnu živahnost grada. Namjera nam je bitno povećati davanja za kulturu. Pulska je Arena vlasništvo Grada Pule, no Grad ne raspolaže prihodom koji dolazi od korištenja te nekretnine. S Arheološkim muzejom Istre treba sklopiti novi ugovor davanju na upravljanje kulturno-povijesnih spomenika. Model upravljanja Društvenim centrom Rojc je nedovoljno učinkovit. Pokrenut ćemo osnivanje javne ustanove Rojc, rekla je Dušica Radojčić, kandidatkinja za gradonačenlnicu Pule.
- Jedno od ključnih pitanja u upravljanju kulturnom baštinom Pule nedostatak jasnog plana i valorizacije potencijala kojega posjeduje. Grad Pula propustio je kapitalizirati potencijal nezavisne scene koja je početkom 2000-ih pozicionirala Pulu na svjetsku scenu alternativne glazbe. Ta velika postignuća građena su na entuzijazmu i ljubavi naših sugrađana. Sada se pretvaramo u sredinu gastro festivala koji ne pružaju nikakav doprinos kulturnoj sceni, već služe samo izvlačenju novca iz džepova turista. Primjer nedostatka plana i valorizacije jest fortifikacijski sustav. Šibenik je dobar primjer ulaganja sredstva u obnovu tvrđava i formiranja institucije za upravljanje tim prostorima. Namjera nam je očuvati i oživiti fortifikacijski sustav, rekao je Davor Vuković kandidat za zamjenika gradonačelnice Pule.
- Potrebno je unaprijediti postojeće kulturne infrastrukture u cilju osiguranja njezine dostupnosti svim skupinama građana, od osoba s različitim poteškoćama do onih starije životne dobi. Potrebno je izdvajati više sredstva za dostupnost programa osobama s invaliditetom te djeci i mladima s teškoćama u razvoju, ali i osigurati njihov prijevoz na kulturne programe. Prioritet bi nam trebao biti kulturni centar, mjesto koje će ugostiti koncerte, predstave, nastupe folkloraša, multimedijalne izvedbe, izložbe i druge programe nezavisne kulture, te udomiti kulturne skvotere, umjetnike i kulturne djelatnike čije beskućništvo utječe na njihov opstanak, rekla je Ivana Nataša Turković, kandidatkinja na izbornoj listi Možemo! za Gradsko vijeće.