NOVI VATROGASNI DOM

ZGRADA BIVŠEG POGONA BUJSKOG DIGITRONA POSTAJE dom za buduće generacije vatrogasaca

| Autor: Luka JELAVIĆ
Budući vatrogasni dom (snimio: Luka Jelavić)

Budući vatrogasni dom (snimio: Luka Jelavić)


Odmah po odluci da će zgrada u kojoj su bili smješteni dijelovi pogona bujskog Digitrona, a ranije i vatrogasnog doma, biti ponovo dodijeljena bujskom Dobrovoljnom vatrogasnom društvu, bujski su vatrogasci počeli obnovu i preuređenje tog objekta u gradskom naselju Stanica, uz glavnu prometnicu. Zgradu je, podsjetimo, kupio Grad Buje na jednoj dražbi i, osim vatrogasaca, u njoj će biti smještena vozila i druga oprema gradskog poduzeća Civitas Bullearum. Na zgradi se već dosta toga napravilo, a prvi korak je bio osposobljavanje nekadašnjih garaža.

Sami sudjelovali u radovima

- Cijelu veliku garažu smo potpuno uredili, postavljena su nova podizna vrata na obje garaže, a pored toga opremili smo jedan ured te salu za sastanke. U drugom dijelu zgrade postavljena je kompletna instalacija, a tu će biti uređena još jedna garaža, kuhinja i tzv. dnevni boravak za vatrogasce, kao i jedna prostorija za odmor vatrogasaca. U tom dijelu zgrade sada uređujemo sanitarne čvorove s potrebnom opremom, već su obavljeni grubi radovi, prezide, postavljena je glavna instalacija, a slijedi nastavak uređenja, postavljanje keramike i opreme te svih električnih vodova, odnosno kompletne potrebne instalacije, kaže nam predsjednik DVD-a Buje Goran Rašić pokazujući odrađene poslove.

Dodaje da je na gornjem katu već postavljena električna instalacija u dijelu gdje će biti opremljena još jedna manja dvorana za sastanke i teretana za vježbanje, a u drugom dijelu kata bit će uređene dvije sobe za eventualno prenoćište vatrogasaca u slučaju potrebe za stalnim dežurstvom.

- Velik dio poslova uradili su sami članovi DVD-a, od rušenja i čišćenja do prenošenja naše opreme s dosadašnje lokacije. Prijatelji bujskih vatrogasaca pomažu u našim akcijama, neki su dali novac, neki dijelove opreme, neki materijal, a treba spomenuti veliko angažiranje našeg člana, gradonačelnika Fabrizija Vižintina u svim poslovima. Računamo da je do sada u preuređenje i opremanje utrošeno oko 600.000 kuna, a najveći dio poslova odvija se preko Grada Buje. Oko deset posto sredstava osigurali smo sami, a osim Grada Buje, općina Oprtalj i Brtonigla, pomogli su nam naši prijatelji iz slovenskih vatrogasnih društava iz Sečovlja, Pirana i Nove Vasi, te naši prijatelji i sponzori kao što su vinar Rino Prelac, Šimić gradnja, Ante Erceg, Tihi dom, Emis Marušići, poduzetnici Mato Ćavarović, Lena Korenika, Sabina Prodan, Bifix nam je donirao boju za zidove, a puno nam je u opremi pomogla zagrebačka tvrtka Luveti, i mnogi drugi, istaknuo je Rašić. 

Uređenje vatrogasnog tornja

Zadovoljni su, kaže, učinjenim, ali posla još ima dosta. Zgrada je velika, dodaje, tako da nastavljaju s uređivanjem kako bi svu opremu koju su donijeli adekvatno rasporedili.

- U svakom slučaju uređujemo dom za buduće generacije vatrogasaca, za buduću manju profesionalnu vatrogasnu postrojbu za potrebe Buja i Gornje Bujštine. Planiramo sve završiti najkasnije do kraja iduće godine. Do tada ćemo, osim unutrašnjosti, urediti i fasadu zgrade te urediti vatrogasni toranj koji je i simbol vatrogasne tradicije u Bujama. On je u dobrom stanju, treba promijeniti stolariju, sve unutra očistiti i urediti fasadu. Ako prođe naš projekt nastavka uređenja na natječaju za državne i EU fondove, onda bismo uredili i još dva apartmana u gornjem dijelu zgrade za potrebe vatrogasaca. To će biti potrebno ukoliko uspijemo, a mislim da hoćemo, u Bujama ustrojiti stalno dežurstvo vatrogasaca u suradnji s JVP-om Umag, kako bi Buje imalo stalno dežurstvo, posebno u slučaju intervencija na području Gornje Bujštine koja je daleko od Umaga, gdje je sjedište javne vatrogasne postrojbe, dodaje Goran Rašić.

Uz opremanje novog sjedišta bujskih vatrogasaca obnavlja se i povećava oprema. Nedavno su nabavljena dva nova vozila za potrebe vatrogasaca, jedan putnički kombi i pick-up vozilo za gašenje šumskih požara opremljeno rezervoarom od 300 litara vode, s pjenilom i visokotlačnim vitlom. Vozila su nabavljena kroz projekt Vatrogasne zajednice Istarske županije, a kupljena su kreditom poslovne banke na deset godina, a za njih će DVD Buje godišnje plaćati oko 135.000 kuna. 

Nabavljena kvalitetna oprema

- Lokacija novog doma je daleko primjerenija nego tamo gdje smo do sada bili. Opreme imamo zaista puno, dosta se nabavljalo prošlih godina tako da s nekom opremom moramo čekati da se svi dijelovi novog doma potpuno urede kako bismo napravili odgovarajući smještaj. Imamo dvije potopne i tri usisne pumpe, agregate, motorne pile, za svih 30 naših operativaca nabavili smo kompletnu vatrogasnu opremu tako da su svi osposobljeni za intervencije. U svakom slučaju, po završetku doma imat ćemo daleko bolje uvjete, više prostora za opremu, vozila su nam bila sva vani, sada će biti u garažama. Uskoro očekujemo da ćemo dobiti još jedan kamion, odnosno navalno vozilo za šumske požare, ali i za eventualno pranje ulica i slične potrebe. Objektivno, puno smo postigli. Davne 1957. godine u Bujama je ugašeno vatrogasno društvo, da bi bilo obnovljeno 2008. godine i evo do sada smo puno napravili na jačanju bujskog vatrogastva. Vraćanje nekadašnjeg vatrogasnog doma vatrogascima i njegova obnova sigurno je najveći projekt od osnivanja našeg DVD-a, pa treba zahvaliti svima koji su nam u tome pomogli, zadovoljno će predsjednik DVD-a Buje Goran Rašić.

Bujski su vatrogasci i do sada sudjelovali u mnogim humanitarnim akcijama, pomagali su građanima u raznim situacijama, a i nova će vozila koristiti dijelom i za potrebne građana. S malim pick-up vozilom dva puta tjedno se peru ulice u starom dijelu grada, jer su se građani žalili da se na ulicama nađe pseći ili mačji izmet. Vatrogasci su prihvatili inicijativu Gradske uprave, Grad će za pranje uskih ulica DVD-u dati naknadu, ulice će biti čiste, a vatrogasci će tom zaradom lakše otplaćivati rate za nabavljena vozila. 

Pomažu u prijevozu sugrađana

- Radimo dva puta tjedna po četiri sata, naši operativci rade bez naknade i tako doprinose svom DVD-u. Pored toga, pomažemo svim građanima koji nam se obrate, a naročito smo angažirani na prijevozu bolesnih građana koji su sami ili koji nemaju mogućnosti platiti prijevoz do liječnika ili do bolnice u Puli. Buje je jako slabo autobusima povezano s Pulom i drugim mjestima pa smo našim sugrađanima odlučili pomoći prijevozom. Uz to, sa starim kombijem prevozimo bolničke krevete našim pacijentima koji se liječe kući, a zbog prirode bolesti moraju imati adekvatne bolničke krevete. To radimo besplatno za građane, a sudjelujemo i u raznim drugim humanitarnim akcijama. Inače, vidjeli smo da nedostaje bolničkih kreveta prilagođenih potrebama bolesnika pa smo pokrenuli akciju s jednim njemačkim vatrogasnim društvom oko nabavke takvih kreveta. Držali bismo ih u našim prostorijama i po potrebi uz određenu simboličnu naknadu iznajmljivali našim sugrađanima kojima su potrebni, dodaje Rašić.

Inače, DVD Buje ima sada 60 članova, među njima 30 operativaca spremnih za intervencije. Ranije je bilo više članova, ali se prilagođavanjem novim zakonskim propisima u vatrogastvu, ali i zbog situacije s koronom, taj broj smanjio. Svi članovi imaju određene obaveze koje trebaju izvršavati. Inače, na proljetnoj izbornoj skupštini DVD-a za predsjednika je ponovo izabran Goran Rašić, njegova je zamjenica Kristina Štokovac, tajnica DVD-a je Snježana Vitulić, a blagajnica Ilenija Tarandek Starić. Novi zapovjednik je Ivan Jozić, a njegov zamjenik je Dean Đurđević.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter