U SANACIJU OSNOVNIH ŠKOLA PULA ULAŽE 3,6, A POREČ 2,3 MILIJUNA KUNA

ZA BOLJI STANDARD NAŠE DJECE: Renovira se škola na Stoji i gradi se vrtić u Dračevcu

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ
(Milivoj MIJOŠEK)

(Milivoj MIJOŠEK)


Gotovo trećina gradskog proračuna Pule, točnije oko 133 milijuna kuna, u ovoj godini osigurano je za podizanje kvalitete predškolskog odgoja, sporta, socijalne skrbi i zdravstva * Osnovna škola Poreč uložiti 200 tisuća kuna u zamjenu stolarije, a dodatno će nabaviti namještaj i okrečiti prostore

Pula i Poreč su odavno prepoznali važnost ulaganja u razvoj predškolskog i školskog odgoja, zdravstvenu i socijalnu skrb, sport i sportsku infrastrukturu, kulturni i civilni sektor. Zbog toga ta dva istarska grada izdvajaju veliki dio svog proračuna upravo za navedene aktivnosti. Gotovo trećina gradskog proračuna Pule, točnije oko 133 milijuna kuna, u ovoj godini osigurano je za podizanje kvalitete predškolskog odgoja, sporta, socijalne skrbi i zdravstva. Već tradicionalno, svake se godine tijekom ljetnih praznika provode radovi na sanaciji i održavanju škola i vrtića kako bi se dodatno podigla njihova kvaliteta, poboljšali uvjeti rada te unaprijedio cjelokupni standard osnovnog školstva i vrtićkih ustanova.

Obnova stolarije osnovne škole

Tako će se u ljetnim mjesecima u Puli uložiti 3,6 milijuna kuna, a od značajnijih radova koje predstoje, valja izdvojiti zamjenu vanjske stolarije i obnovu postojeće fasade osnovne škole Stoja te ugradnju video nadzora i sigurnosne rasvjete. Dio sredstava za tekuće i investicijsko održavanje obuhvatit će izradu pješačkog prolaza za stanare pored sportskih terena i izrada stepeništa za učenike prema sportskom igralištu u osnovnoj školi Veruda.

Tijekom ljeta izvest će se i radovi na sanaciji ogradnog zida na ulaznom dijelu škole Tone Peruško, a u Školi za odgoj i obrazovanje izgradit će se rampa za lakši pristup igralištu osobama smanjene pokretljivosti.

Što se pak tiče pulskih predškolskih ustanova, u dječjem vrtiću Rin Tin Tin ugradit će se i pustiti u pogon nova plinsku kompakt kotlovnica za zgrade centralnog vrtića te područnog vrtića Giardini, a riječ je o investiciji vrijednoj 600 tisuća kuna. Ovom velikom i važnom investicijom vrtić iskorištava plinsku mrežu Grada Pule te napušta ekološki neprihvatljivo loživo ulje i prelaskom na novi energent, osim značajnih ušteda grijanja prostora i vode, postići će značaju zaštite okoliša.

U dječjem vrtiću Monte Zaro obnovit će se sanitarni čvor i sanirati hodnik, dok će se u vrtiću Ribice zamijeniti stolarija, a ukupna procjena radova iznosi 136 tisuća kuna. Unazad nekoliko godina u Puli su značajno podignuti kvaliteta i standard predškolskog i školskog obrazovanja čemu u prilog govore i podaci Državnog zavoda za statistiku. Naime, Pula je među rijetkim gradovima koji bilježe kontinuirano povećanje broja učenika u osnovnim školama pa je tako od posljednjeg popisa stanovništva 2011. godine kada je osnovnu školu pohađalo 4.319 učenika do početka školske godine 2017./2018. kada ih je bilo 4.520, u Puli zabilježeno 4,7 posto više učenika. Istodobno, na razini države, osnovnoškolska se populacija smanjila za 7,1 posto.

Dvije nove škole u Poreču

Poreč je u protekle dvije godine samostalno izgradio dvije nove osnovne škole – Područnu školu u Žbandaju za stotinu učenika i sportskom dvoranom, te Osnovnu školu Finida koja može primiti čak 600 učenika. Izgradnjom ovih dviju škola Poreč je ostvario dugo očekivani san da sva porečka djeca nastavu pohađaju u jednoj, jutarnjoj smjeni. Vrijednost obje investicije je veća od 70 milijuna kuna, a investitor je Grad Poreč. Tijekom ljeta u Osnovnoj školi Finida postavit će se zavjese u sve učionice, za što je rezervirano 200 tisuća kuna.

Dodajmo kako će tijekom ljetnih mjeseci Osnovna škola Poreč uložiti 200 tisuća kuna u zamjenu stolarije, a dodatno će nabaviti namještaj i okrečiti prostore. Proteklog tjedna otvoren je i školski vrt, pa će škola postaviti ogradu i izgraditi temelje za budući paviljon u školskom dvorištu, koji će se koristiti i u nastavi. Škola aktivno radi i na izradi projektne dokumentacije za projekt sanacije škole.

Isto tako, početkom ove godine u Velom Maju nekadašnja područna škola prenamijenjena je u nove jaslice. Investicija je bila vrijedna nešto više od 800 tisuća kuna, a investitor je Grad Poreč. Za izgradnju tih jaslica turistička tvrtka Plava laguna donirala je 300 tisuća kuna. Međutim, Grad Poreč tu ne staje s ulaganjima u najmlađe. Ranije ove godine uređena je i dodatna prostorija za jaslice u dječjem vrtiću Radost 2, a upravo je u tijeku izgradnja vrtića i jaslica u nekadašnjem društvenom domu u Dračevcu. Za izgradnju, vrijednu 2,3 milijuna kuna Grad Poreč ostvario je predviđeno sufinanciranje Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju iz mjere 7., podmjere 7.4., tipa operacije 7.4.1. i iznosi 80 posto ukupno prihvatljivih troškova.

U Poreču više djece

- Nakon što smo lani otvorili novu školu na Finidi, a početkom ove godine i novi vrtić u Velom Maju, veseli me što je došao red i na vrtić u Dračevcu. Želja nam je zadnjih godina da napravimo više manjih vrtića u prigradskim naseljima kako bi se djeca u najmlađoj dobi osjećala bliže doma i sigurnija. Grad će nastaviti graditi nove vrtiće kako bi svako dijete imalo svoje mjesto, a potreba je velika jer je Poreč lani imao porast od 10 posto više novorođenčadi u odnosu na prethodnu godinu, rekao je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić. Najavio je kako će vrtić biti otvoren početkom siječnja iduće godine, a uskoro će, dodao je, objaviti natječaj za gradnju još jednog, onog u Žbandaju, koji će primiti četiri grupe djece.

Miletić: Treba ulagati u djecu

- Već niz godina sustavno radimo na povećanju standarda i zadovoljstva mladih u zajednici i ne samo konkretnim, višemilijunskim ulaganjima u izgradnju i opremanje objekata, već i podržavamo sve aktivnosti i projekte od značaja za psihofizički razvoj djece i mladih. Mladi su naša budućnost i pokretači su razvoja cjelokupne zajednice zbog toga želimo i dalje zadržati postojeći visoki standard, ali i dodatno poboljšati položaj djece u našem gradu, rekao je pulski gradonačelnik Boris Miletić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama