ZAKORAČILI SMO U DRUGU POLOVICU KLIMATOLOŠKOG LJETA

VREMENSKA PROGNOZA ZA ISTRU PULSKOG METEOROLOGA MARIA GRABARA: Iz godine u godinu bilježe se novi i sve viši ekstremi

Od početka lipnja do danas bilo je gotovo 50 sunčanih dana uz samo jedan oblačan i par djelomično oblačnih dana. U bliskoj budućnosti možemo očekivati ljeta u kojima će svi dani biti sunčani. Od početka lipnja u južnoj Istri nije zabilježen niti jedan kišni dan, nekoliko slabih kiša palo je tijekom noći. Usred smo najjače i najduže ljetne suše s ogromnim posljedicama za gospodarstvo, prije svega urod povrća, maslina i vinove loze, ističe Mario Grabar

| Autor: Marcello ROSANDA, Duška PALIBRK
Jedino osvježenje - more - također je blizu 30 stupnjeva (Snimio Dejan Štifanić)

Jedino osvježenje - more - također je blizu 30 stupnjeva (Snimio Dejan Štifanić)


Dramatične slike i svakodnevne vijesti o vremenskim (ne)prilikama još su jedno jasno upozorenje o nevjerojatnim klimatskim promjenama koje se ubrzano događaju širom svijeta. No, što se to točno događa? Mediteranska klima kakvu smo poznavali unatrag desetljeća i stoljeća polako nestaje s ovih prostora, ustupajući mjesto suhoj klimi koja se iz Sjeverne Afrike širi na veći dio južne Europe, kaže nam pulski meteorolog Mario Grabar. Dokaz su tome, nastavlja on, i aktualni svakodnevni izvještaji o dugotrajnim sušama i temperaturama zraka koje prelaze granicu od 40 stupnjeva.

Nekad nezamislivih 35-40 stupnjeva

- Da bi na ovim područjima mogle biti zabilježene takve temperature zraka, donedavno je izgledalo gotovo nemoguće. Nažalost, posljednjih 20-ak godina prisutan je stalni rast prosječnih temperatura i, što je još značajnije, iz godine u godinu bilježe se novi i sve viši ekstremi. U svim tim klimatskim procesima Istra nije nikakav izuzetak, promjene su očigledne, pojašnjava Grabar pozivajući se na meteorološke podatke koji se svakodnevno već dugi niz godinama bilježe na nekoliko istarskih meteoroloških postaja.

Upravo se ljetnih mjeseci, godišnjem dobu koje je najznačajnije za istarsko gospodarstvo, najjasnije vide ogromne promjene. Pri spomenu ljeta prvo pomislimo na visoke temperature zraka, velik broj sunčanih dana, malo ili gotovo bez kiše i na ugodan odmor, ali posljednjih godina svega toga ima i previše: temperature su previsoke, dani su svi sunčani, a kiše gotovo da i nema. Ljeta počinju ranije i traju sve duže, a postaju i sve neugodnija. Tek smo zakoračili u drugu polovicu klimatološkog ljeta, a već se ruše rekordi i bilježe ekstremi, kaže Grabar. Iza nas je izuzetno suh i vruć lipanj, ističe, a na putu smo da zabilježimo najtopliji i najsušniji srpanj. Bit će ovo još jedno ekstremno suho i vruće ljeto.

- Od početka lipnja do danas bilo je gotovo 50 sunčanih dana uz samo jedan oblačan i par djelomično oblačnih dana. U bliskoj budućnosti možemo očekivati ljeta u kojima će svi dani biti sunčani. Od početka lipnja u južnoj Istri palo je manje od 10 litara kiše po četvornom metru. Nije zabilježen niti jedan kišni dan, nekoliko slabih kiša palo je tijekom noći. Na sjeveru Istre situacija je tek neznatno povoljnija, palo je 30-50 litara kiše, što je za to područje gotovo zanemarivo. Nije bilo ili je bilo vrlo malo ljetnih grmljavinskih nestabilnosti pa tako ni uobičajenih ljetnih pljuskova za sjever Poluotoka. Nalazimo se usred najjače i najduže ljetne suše s ogromnim posljedicama za gospodarstvo, prije svega urod povrća, maslina i vinove loze, ističe Grabar.

Mario Grabar (Arhiva)

Da bude još gore, podsjeća, nedostatak oborina traje još od početka ove godine. Umjesto očekivanih 500 litara kiše po četvornom metru, palo je tek između 100 i 150 litara. Uz sunčano i sušno vrijeme idu i visoke temperature zraka. Od početka lipnja zabilježeno je čak 45 vrućih dana s temperaturom zraka iznad 30 stupnjeva, a širom Istre bilo je više ekstremno vrućih dana s temperaturom iznad 35 stupnjeva, na mnogim mjestima približila se, čak i nadmašila nestvarne vrijednost od 40 stupnjeva, navodi Grabar i podsjeća da su do prije dvadesetak godina takve vrućine spominjane kao zanimljivosti iz Afrike i s Bliskog istoka.

Idilična slika istarskog ljeta

Rekordno visoke su i temperature mora, ovih dana blizu granice od 30 stupnjeva. "Tako visoke temperature mora mogu imati dalekosežne posljedice na čitav životni morski sustav i ubrzano širenje vrsta koje inače žive u toplijim morima", upozorava meteorolog.

Ljeto će još dugo trajati, kaže, najmanje jedan a vrlo vjerojatno i gotovo dva mjeseca.

- Idućih se dana nastavljaju ekstremne vrućine, a vrlo vjerojatno i nove rekordno visoke temperaturne vrijednosti. Obilnija kiša nije još na vidiku. Sredinom ovog tjedna očekuje se prolazno i kratkotrajno naoblačenje uz mogućnost slabe kiše, prvenstveno u unutrašnjosti i na sjeveru Istre. Za kratko će i malo osvježiti. Ubrzo slijedi razvedravanje, a uz novi porast temperatura zraka nastavit će se dugi niz sunčanih i vrućih dana. Povremeno će tek slaba bura donijeti blago osvježenje, uglavnom u noćnim i ranojutarnjim satima. Uz vruće i suho vrijeme ući ćemo u kolovoz koji je često i najtopliji mjesec u godini, najavljuje Grabar.

Smatra da smo nepovratno ušli u razdoblje promijenjene klime i da se povratak na staro teško može očekivati. "Sve će to dovesti do velikih promjena u načinu života i gospodarenja ovim prostorima. Velike se promjene mogu očekivati i na području zdravstva, prometa i svim drugim ljudskim djelatnostima. Kao što je vidljivo, uobičajena slika zelene Istre se postupno mijenja, okoliš je gotovo potpuno sasušen, a požari koji svakodnevno haraju nepovratno mijenjaju idiličnu sliku istarskog ljeta. Što se bolje pripremimo i na vrijeme prilagodimo novonastalim uvjetima, to će nam život biti lakši i podnošljiviji", zaključuje Mario Grabar.

PETAR RADOVAN, ISTRAMET: Pravu Genovsku ciklonu koja bi donijela oborine nismo imali već duže od 13 mjeseci

Petar Radovan s Istrameta kaže da se bližimo vrhuncu toplinskog vala.

- Temperatura zraka u Žminju popela se na 39,1 stupanj Celzija i to je najviša temperatura zraka u utorak izmjerena u Istri. Tek stupanj-dva Celzija niže temperature zabilježile su postaje u središnjoj Istri, dok su vrijednosti tik uz obalu i do pet stupnjeva niže zbog djelovanja mora čija je temperatura visokih 27 Celzija. Idućih dana očekuje nas slično vrijeme uz nastavak toplinskog vala, iako od nedjelje Učku i Ćićariju može iznenaditi pokoji izoliran grmljavinski pljusak. Sredinom idućeg tjedna moguće je blaže zahlađenje uz rijetke pljuskove, ali je izgledno ponovno jačanje bure i zadržavanje temperature zraka iznad prosjeka.

Što se tiče oborina, njihov izražen deficit traje od lipnja prošle godine, a kao fascinantan podatak možemo spomenuti da su svi mjeseci u dosadašnjem dijelu godine, uključujući srpanj, bili značajno suši od prosjeka. U Istri je do danas pala tek trećina očekivanih količina oborina, na jugu Istre je to 130-180 milimetara, a u središnjoj Istri 150-200 milimetara. Izražena suša vlada i u susjednim regijama, a naročito je na udaru sjeverna Italija. Pravu Genovsku ciklonu koja bi donijela obilne oborine nismo imali već više od 13 mjeseci. Prema glavnim prognostičkim modelima, nastavak suše izgledan je i u kolovozu, a sve s iznadprosječno visokim temperaturama zraka. Bit će ovo dugo, vruće ljeto!, kaže Radovan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter