To je izuzetno bitan zakon za cjelokupno funkcioniranje turističkog sektora. Zakon koji je donesen 2010. godine od početka smo ocjenjivali neprimjerenim jer je predviđao suvlasničku zajednicu u kampovima. Kasnije se to pokazalo neprimjenjivim i ne postoji slučaj u kojem je takva suvlasnička zajednica formirana, kaže Ostojić
Odluka Vlade da krene u izmjene Zakona o turističkom zemljištu naišla je na otvorenu podršku profesionalaca u turističkom sektoru. Postojeći zakon, donesen 2010. godine, pokazao se neprimjenjivim. Državni proračun i proračuni jedinica lokalne samouprave dobili su po osnovu tog zakona manje sredstava nego što su mogli, dok su se investicije u turizam, posebno u kampove, znatno smanjile. Dakle, tim zakonom nije zadovoljan nitko.
Novi zakonski prijedlog trenutačno se nalazi u procesu e-savjetovanja u kojem će, uz ostale zainteresirane, sudjelovati i Hrvatska udruga turizma (HUT), krovna organizacija tvrtki koje djeluju u toj branši.
"To je jedan od zakona koji je izuzetno bitan za cjelokupno funkcioniranje u razvojnom aspektu cijelog turističkog sektora. Zakon koji je donesen 2010. godine od početka smo ocjenjivali modelski neprimjerenim jer je predviđao suvlasničku zajednicu u kampovima. Kasnije se to pokazalo neprimjenjivim i ne postoji slučaj u kojem je takva suvlasnička zajednica formirana", objašnjava Veljko Ostojić, predsjednik HUT-a i nekadašnji ministar turizma u Vladi Zorana Milanovića, koji se još tada zalagao da se zakon izmjeni.
Još od 90-ih
"Mislimo da je dobro i pohvalno što se vlada uhvatila u koštac s novim zakonom na potpuno različitim modelima. Imamo trideset dana e-savjetovanja i u tom roku ćemo, zajedno s članicama HUT-a te internim i eksternim ekspertima, proučiti zakonski prijedlog i dati svoje eventualne prijedloge za neke izmjene. U ovom trenutku ne bih ništa konkretno komentirao, ali kad HUT bude imao zajedničko stajalište svih članica, bit će i komentara", poručuje Ostojić.