Valdi Glavić s 3D zaštitnim vizirima (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
"Volim izazove. Ne zaustavljam se pred preprekama. Kada me nešto zaintrigira onda sam uporan". Tako će svoj modus vivendi u tri kratke rečenice opisati Valdi Glavić, inženjer strojarstva i diplomirani inženjer politehnike.
Vlasnika obrta za izradu predmeta iz plastike i metala VAD-CAD iz Ročkog Polja posjetili smo zbog njegove najnovije inicijative. Djelatnost obrta je umjerena na područje aditivnih tehnologija, 3D modeliranja, 3D printanja i 3D skeniranja s fokusom na prijenos znanja u srednjim školama, pa kada je prije petnaestak dana zbog epidemije koronavirusa u Hrvatskoj pokrenuta inicijativa za izradom zaštitnih vizira za potrebe bolničkog osoblja nije ni trenutka dvojio. Dobrovoljno se priključio i krenuo u njihovu izradu prema uputama organizatora akcije, Studentskog zbora iz Dubrovnika.
Početak prije tri godine
- Poziv je preko društvenih mreža upućen svima koji imaju 3D printer na raspolaganju kako bi što brže doprinijelo osiguranju neophodnih zaštitnih sredstava za medicinsko osoblje. Na izrađene nosače za vizire, gornji nosač je veći, donji je manji, potrebno je bilo postaviti foliju prema nacrtima koje su specificirali dobavljači 3D modela. Napravio sam prvih deset primjeraka većih i manjih, gornjih i donjih, i pripremio prve uzorke folije. Trebalo je biti vatrostalno staklo, ali teško ga je dobaviti s obzirom na stanje na tržištu. Izradio sam šablonu prema postojećem nacrtu, prvi prototip, dužu i kraću varijantu.
Regionalni povjerenik inicijative u Rijeci prenio mi je da se mogu povezati s pulskom ili riječkom bolnicom preko hitne medicinske pomoći iz Buzeta koja je s njima u kontaktu. Neovisno o ovoj inicijativi 3D printanja zaštitne maske, odnosno vizira koju su pokrenuli studenti po unaprijed dogovorenoj logistici isporuke, paralelno ću printati i besplatno podijeliti uzorke institucijama po Buzetu. Moja je namjera da ih ponudim buzetskom Domu zdravlja, vatrogascima, Crvenom križu, onima kojima je potrebna takva zaštita, priča nam Valdi Glavić koji kaže da se 3D printanjem aktivno bavi tri godine kroz vlastiti obrt, iako je s time počeo još 2013. godine kroz radionice u Zagrebu.
Nozači za vizire (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
S jednim dijelom tih aditivnih tehnologija koje obuhvaćaju 3D printanje i 3D skeniranje profesionalno se bavio devet godina, od toga dio kroz industrijsko 3D skeniranje u bivšoj firmi.
- Čitavo desetljeće, od 1999. do 2010. godine bavio sam se poslovima iz djelokruga sustava osiguranja kvalitete u ljevaonici aluminijskih legura CIMOS za proizvode namijenjene autoindustriji kao voditelj laboratorija ročke tvornice, dok sam posljednjih devet godina radio na projektima industrijskog 3D skeniranja u cilju dimenzijskog nadzora kvalitete proizvoda, kaže Glavić.
Aditivne tehnologije
Na poziv Hrvatske obrtničke komore 2013. godine sudjelovao je na prvoj u nizu radionica o aditivnim tehnologijama u Rijeci. Bio je to početak EU projekta Aditivne tehnologije za male i srednje gospodarske subjekte - Additive technologies for SMEs, čiji su partneri Fakultet strojarstva i brodogradnje iz Zagreba, Elektrotehnički fakultet Zagreb, Strojarski fakultet Slavonski Brod, Centar za proizvodne postupke, Hrvatska obrtnička komora i Hrvatska gospodarska komora. Projekt je zaokružen 2016. godine, a Valdijevu poslovnu ideju Centar za aditivne tehnologije odabrao je kao jedan od četrdesetak pilot projekata iz cijele Hrvatske i uvrstio je u završnu projektnu publikaciju. Radilo se o prototipu personalizirane ambalaže novog proizvoda, koja bi se primijenila u prehrambenoj industriji.
Prije tri godine, Glavić je odlučio otvoriti vlastiti obrt i investirati u nabavku potrebne opreme: 3D printer ZORTRAX M200 te 3D skener Geomagic Sence. Neposredno nakon toga javila se Srednja tehnička škola iz Pule kojoj je trebala oprema za 3D printanje, odnosno skeniranje za prijavu na natječaj Erasmus+ gdje je njegov obrt odabran za nabavku opreme. Uspješno je odradio i edukaciju za voditelje svih šest nastavnih smjerova te škole, a danas je njen vanjski stručni suradnik.
U sklopu Erasmus+ 3D FOR VET projekta od u listopadu prošle godine u Županijskom centru za ispitivanje materijala METRIS u Puli održao je jednu prezentaciju za nastavnike Tehničke srednje škole iz Pula kao i za njihove partnere na projektu, nastavnike iz Litve i Poljske. U suradnji s pulskim METRIS-om trenutno završava izradu testova za radionice 3D printanja.
Izradio je i edukativno prezentacijsko vozilo za potrebe tehničkih srednjih škola, u okviru kojeg primjenjuje i aditivne tehnologije. Misao vodilja bila je prikazati različite konvencionalne tehnologije izrade koje su korištene kod ovog projekta uz primjenu određenih elemenata izrađenih postupcima aditivnih tehnologija 3D printanje. Može se vidjeti sastavne dijelove i elemente izrađene tehnologijama: tokarenja, glodanja, bušenja, savijanja metala, zavarivanja, graviranja, urezivanja navoja, a korišteni materijali su aluminij, drvo i plastika. Postupkom 3D printanja izrađeni su radijalni kuglični ležajevi te nosač za mobitel za eventualno slikanje, odnosno snimanje.
Radi kurikulum za škole
- Želja mi je prenositi znanje u obrazovnom sustavu, ne samo srednjoškolcima i studentima već i učenicima sedmih i osmih razreda osnovnih škola što je tendencija u svijetu, povjerio nam je Glavić, te rekao da upravo radi na prijedlogu izrade kurikuluma za aditivne tehnologije namijenjenog istarskim tehničkim i obrtničkim srednjim školama po uzoru na onaj napravljen za Zagreb i Zagrebačku županiju.
- Nadasve je to izazovno i više nego potrebno jer vidim da su svi ispred nas, Slovenija, Italija… Kada idem na industrijski sajam u Pordenone ili Celje vidim što se tamo nudi, kaže Glavić.
Još je kao srednjoškolac u koparskoj srednjoj školi, a kasnije i na fakultetu u Rijeci nesebično davao razne instrukcije susjedima, rodbini i prijateljima što ga je obilježilo i dalje kroz život jer i danas to drage volje radi. Misija mu je, kaže, prenijeti određeno tehničko znanje iz STEM područja na mlađe generacije i na ovakvom primjeru Industrije 4.0 kroz ovo vrstu tehnologije. Iako su, dodaje, razvijenije zapadne države već pokrenule procese na području Industrije 5.0 kao primjerice umjetnu inteligenciju i slično, no mi kao društvo i ovdje kasnimo za drugima.
Primopredaja vizira buzetskoj Hitnoj medicinskoj pomoći (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
U nekoliko je navrata izradio 3D printani uzorak koji je poslužio za izradu prototipnih odljevaka za razvoj i ispitivanje na nekim novih projektima. Planira investirati u dio najosnovnije opreme za izradu aluminijskih prototipnih uzoraka za širi spektar korisnika, ne samo za autoindustriju. U posljednje vrijeme redovni je polaznik relevantnijih radionica kreativnog poduzetništva na području Istarske i Primorsko goranske županije te redoviti posjetitelj svih relevantnijih obrtničkih sajmova u okruženju, Italija, Slovenija, Hrvatska.
Informativna radionica
U planu mu je izrađivati pojedinačne primjere raznih predmeta za objavu u Priručniku za izvođenje praktičnih radionica na 3D printeru koji će poslužiti kao edukativni materijal prilikom izvođenja i demonstriranja praktičnih vježbi na 3D opremi. Priručnik će biti dostupan široj javnosti na više europskih jezika, te će osim praktičnih vježbi sadržavati i kratak pregled upotrebe suvremenih tehnologija u partnerskim strukovnim školama.
Krajem ove godine, početkom slijedeće namjera mu je organizirati informativnu radionicu na temu 3D skeniranja i 3D printanja s naglaskom na pojedine primjere u praksi gdje se može prikazati primjenu prototipnih uzoraka u raznim fazama razvoja proizvoda, početno testiranje, potvrda dizajna. U suradnji s Tehničkim fakultetom iz Rijeke, priprema zajedničku prijavu za Projekt izrade baze pružatelja usluga aditivnih tehnologija, 3D printanje, skeniranje…, u Hrvatskoj.
Tehničar i književnik
Prije četiri godine Valdi je objavio zavičajnu monografiju o rodnom kraju. Izdavanjem knjige "Štorija ud Poja", istarski ljubitelji povijesnih tema obogaćeni su za još jedan lijepi zavičajni uradak, monografiju o Ročkom Polju, području od desetak zaselaka na Buzeštini, vrlo bogate i zanimljive prošlosti. S obzirom na interdisciplinaran pristup, monografija nije zanimljiva samo povjesničarima, već i etnolozima, antropolozima, povjesničarima umjetnosti, jezikoslovcima, gospodarstvenicima i mnogim drugim stručnjacima, naglasio je na promociji Glavićevog književnog prvijenca, recenzent prof. dr. sc. Slaven Bertoša.
- Prije punih deset godina osnovali smo lokalnu udrugu, a potom jedan od blagdana Sv. Roka zaštitnika Ročkog Polja obilježili izložbom starih fotografija. Sakupili smo pozamašan foto opus. Upravo me je to motiviralo da te fotografije povežem s tekstovima i napravim zavičajnu publikaciju iako nisam nikada u životu mislio da ću napisati knjigu, rekao nam je Glavić, a na pitanje namjerava li se upustiti u neki novi književni projekt, samo se tajanstveno nasmijao.