Odstranjene su mu loše tetive u kralješnici povezane s nogom i rukom koje su tijelu i mozgu slale falš signale. Sada ima samo ispravne signale i jedino što treba je ojačati mišiće za samostalan hod. Aktivno vježba po šest sati dnevno i prognoza je da za devet mjeseci do godinu dana samostalno hoda, kaže majka Suzana Milinković
Mihael Dumančić, prekrasan petipologodišnji dječak iz Rovinja koji je rođen kao palčić i obolio od cerebralne paralize, drugi iz Istre koji je operiran u klinici Acibadem u Istanbulu, vratio se s odličnim prognozama. "Odstranjene su mu loše tetive u kralješnici povezane s nogom i rukom koje su tijelu i mozgu slale falš signale. Sada ima samo ispravne signale i jedino što treba je ojačati mišiće za samostalan hod. Aktivno vježba po šest sati dnevno i prognoza je da za devet mjeseci do godinu dana samostalno hoda! Prošao je sve moguće kontrole i on je sada potpuno zdrav dječak!", kaže nam majka Suzana Milinković. Mihael kaže da ga sada puno manje boli, a mama dodaje da se već tri dana nakon operacije senzori u mozgu aktiviraju i bolovi se smanje.
Trošak HZZO-a
Riječ je o jedinstvenom operativnom zahvatu na kralješnici koji se, osim u ovoj privatnoj klinici u Turskoj izvodi još jedino u SAD-u, a troškove za hrvatske osiguranike pokriva HZZO. Ovim zahvatom za koji se specijalizirao neuropedijatar prof. dr. Memet Ozek i njegov tim u privatnoj klinici Acibadem, djeci oboljeloj od cerebralne paralize povećava se pokretljivost i smanjuju grčevi. Doktor Ozek je za prošlogodišnjeg posjeta Puli u Centru za rehabilitaciju na Verudi pregledao sve zainteresirane i za šestoro djece preporučio ovaj zahvat. Mali Mihael je, nakon Lionela Žgele iz Labina, drugi dječak iz Hrvatske koji je uspješno operiran u Turskoj. Zahvat je trajao četiri sata, a Mihael je uspavan još u sobi, tako da nema traume odvajanja od mame.
- Nije se puno bojao operacije jer klinika više asocira na neki hotel, nego na bolnicu. Pokazivala sam mu i videosnimke oporavka druge djece, da mu ništa ne bude šokantno, a čitavo smo vrijeme bili zajedno, prvih sedam dana u bolničkoj sobi, drugi tjedan u hotelu. Imali smo svakodnevni prijevoz s vozačem do bolnice gdje smo išli na terapiju, učili nove vježbe, usput i razgledali Istanbul. Mihael je već sat vremena nakon operacije počeo sam aktivno vježbati. "Ova će biti za šutiranje lopte", tako se i sada motiviramo na vježbe. Nastavljamo s terapijom i u Centru na Verudi, ali s pasivnih vježbi za istezanje tetiva da bi se smanjili bolovi, sada prelazimo na aktivne vježbe za jačanje mišića, priča mama Suzana.
U klinici Acibadem, kaže, imali su stalnog prevoditelja. Liječnici i fizioterapeuti su na vrhunskoj razini, i znanjem i držanjem, kaže. - Jako su dostupni pacijentu, daju ti tonu informacija prije polaska. Na operaciji sudjeluje i fizioterapeut koji poslije vodi rehabilitaciju. Znali smo da smo u stručnim rukama. Naravno da strah postoji, ali u takvom okruženju sve je puno lakše, kaže Suzana. Sljedeća tri mjeseca slat će u kliniku Acibadem videosnimke, da prate oporavak dječaka, a u lipnju se nadaju turske liječnike ugostiti ponovno u Puli; ako ne, sami će do Istanbula na pregled stopala. Za devet mjeseci čeka ih provjera senzora.
- Radije sam izabrala nastaviti suradnju s njima. Sad kada počne more i plivanje, brzo ćemo mi to odraditi, k'o veliki, ali Istanbul će definitivno biti dio našeg života, odsad pa nadalje, kaže Suzana.
Suze radosnice
Za vrijeme boravka u bolnici stalno su bili na video-vezi s obitelji u Rovinju, posebno s Mihaelovim bratom, osmogodišnjim Goranom s kojim je jako vezan.
- Goran se oduševio vidjevši ga uživo. Svima su potekle suze radosnice. Kako više nema grčenja u koljenima i nema bolova, Mihael je sada puno duži, kaže nam mama Suzana.
Suradnja s klinikom Acibadem počela je prošle godine zahvaljujući Irini Aboretto, djelatnici Zlatnih ruku, ustanove za zdravstvenu njegu i fizikalnu terapiju koju je osnovala Vesna Plavšić. Turski liječnici posjetili su Pulu i kolegama, neuropedijatrima, fizijatrima i fizioterapeutima koji rade s oboljelima od cerebralne paralize u Istri predstavili ovu jedinstvenu kiruršku tehniku, a potom ih i ugostili u Istanbulu. Pulski medicinari prisustvovali su i operaciji, koju su, evo, prošla već dvojica dječaka iz Istre.
Humanitarna akcija Lionsa "Put u novi život"
Vesna Plavšić je članica i aktualna predsjednica Lions cluba u Puli koji je pokrenuo humanitarnu akciju "Put u novi život". Prikupljaju donacije za djecu oboljelu od cerebralne paralize čiji se roditelji odluče za operaciju u Turskoj, da im se olakšaju troškovi postoperativne rehabilitacije i nabavke ortopedskih pomagala. Troškovi operacije, avioprijevoza i hotelskog smještaja u Istanbulu za dijete i jednog roditelja podmiruju se iz kase HZZO-a, za što se prva izborila mama malog Lionela Žgele iz Labina, budući da se takve operacije ne izvode u Hrvatskoj, a djeci oboljeloj od cerebralne paralize doslovno otvaraju put u novi život.
Lionsi roditeljima svakog djeteta doniraju po 7.000 kuna, a indikaciju za operaciju u klinici Acibadem ima još četvero djece iz Istre, ističe Plavšić te poziva sugrađane i sve ostale da im se pridruže u petak, 10. svibnja, na donatorskoj večeri "Budi anđeo lionizma", od 19 sati u Domu hrvatskih branitelja u Puli. Večeru prati i glazbeni program s nastupom klasičnog gitarista Aleandra Cordove, predavača na Muzičkoj akademiji u Puli, te njegova studenta Petra Nikolića i Dua Magnolija. Program će voditi Dorina Tikvicki, ulaznica stoji 200 kuna, a rezervacije se primaju na telefon 098 9391 651 ili na mail [email protected]. Donacije se mogu uplatiti i na račun otvoren u PBZ-u, broj HR5323400091510805218, poziv na broj 2019-100, uz opis "Donacija za humanitarnu večer".