BAŠTINA

U Španjolskoj na susretu "Žene u tradicijskim igrama": ISTARSKO PLJOČKANJE PREPOZNATLJIVO JE I NA MEĐUNARODNOJ SCENI

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO

Povezanost tradicijskih igara i sportova s gastronomijom, tradicijskom glazbom i folklorom idealan spoj stvaranja turističkog identiteta destinacije

Delegacija pljočkara Istarskog pljočkarskog saveza gostovala je u španjolskom gradu Aranda de Duero, gdje je na poziv tamošnje udruge "AS La Tanguilla", sudjelovala na znanstvenom skupu o tradicijskim igrama.

Ove je godine održan pod nazivom "Žene u tradicijskim igrama", a prisustvovale su mu brojne delegacije iz nekoliko europskih pa i afričkih zemalja. Istarski pljočkari suradnju sa Španjolcima uspostavili su prije četiri godine. Španjolci su tako 2016. i 2017. godine bili gosti istarskih pljočkara u Buzetu, a oni su im prošle i ove godine uzvratili posjet u Španjolskoj.

Istarski pljočkarski savez svoje je djelovanje predstavio kroz zapaženo izlaganje Milivoja Pacentija, predstavnika IPS-a u AEJEST-ovu Upravnom odboru. Još se jednom potvrdilo, kaže Pacenti, da se rad IPS-a prati i uvažava ne samo na području Europe nego i šire. Uz znanstveni skup održan je i festival na kojemu su prikazane igre i sportovi iz Portugala, Španjolske, Francuske, Tunisa i Maroka. Bilo je to interesantno druženje pa su pljočkari iskoristili priliku da predstave neke od gastronomskih delicija iz Istre, među kojima su zapaženo mjesto imao "bakalar na bijelo", proizvodi od tartufa, istarski teran i malvazija. U poslijepodnevnim satima na glavnom trgu održana je manifestacija tradicijske glazbe i folklora. "Ponovno se potvrdilo da je povezanost tradicijskih igara i sportova s gastronomijom, tradicijskom glazbom i folklorom idealan spoj stvaranja turističkog identiteta destinacija što nažalost istarski turistički radnici za sada ne prepoznaju", komentirao je Pacenti.

Delegacije iz Arande de Duero i Barcelone, biti će gosti 4. "Međunarodnog festivala pljočkanja" koji će se održati od 13. do 15. lipnja u Svetvinčentu. Tom prilikom će uz pljočkanje i slične igre biti održan međunarodni turnir u "mori" na kojemu će sudjelovati igrači iz četiri europske zemlje.

- "Mora" je tradicijska igra zastupljena na širokom prostoru Europe koja osim što odražava mediteranski temperament predstavlja i značajan dio tradicijske kulture koji doživljava svoju revitalizaciju, kaže Pacenti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama